Przejdź do treści
Archiwum 16 stycznia 14:00

PLANETA KONIN – Kultura w służbie zmiany regionu

Zarówno Wielkopolska Wschodnia, jak i rumuńska Dolina Jiu znajdują się w podobnym momencie historii. Każdy z tych regionów przeszedł lata świetności dzięki powstaniu odkrywek kopalnianych po drugiej wojnie światowej. Dzisiaj, po ich wygaszeniu i zamknięciu kopalni, oba muszą stawić czoło zmianom politycznym, społecznym i kulturalnym. „Planeta Konin” jest próbą nawiązania dialogu i współpracy między oboma regionami.

Wydarzenie o wymiarze międzynarodowym, na którym gośćmi spotkania będą Wiceburmistrzyni rumuńskiego miasta Petrosani Mariana Ghioc i Kierowniczka Biura Burmistrza Oana-Maria Paris wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych z Doliny Jiu, ma być okazją do wymiany doświadczeń między organizacjami z Wielkopolski Wschodniej i Doliny Jiu.

Rozpoczynamy o godz. 14:00 otwartym pokazem filmu „Planeta Petrila”, dokumentem opowiadającym o zamknięciu ostatniej kopalni węgla kamiennego w mieście Petrila. Jego głównym bohaterem jest lokalny aktywista Ion Barbu, który stara się pokazywać transformację swojego regionu poprzez działania kulturalne. Po filmie przeprowadzimy panel dyskusyjny o tym, jaka może być rola kultury w transformacji regionu powęglowego z udziałem samego Iona Barbu. Następnie odbędzie się dyskusja o udziale społeczeństwa obywatelskiego w obliczu nadchodzących zmian, w której wezmą udział rumuńscy aktywiści z Jiu Valley Association.

Wstęp wolny.

PROGRAM:
14:00 Pokaz filmu “Planeta Petrila”

15:30 Panel dyskusyjny „Kultura i jej rola w transformacji” z udziałem:
● Ion Barbu (Planeta Petrila)
● Katarzyna Łapaj-Strzykowska (Koniński Teatr Tańca)
● Adam Jaroński (fotograf Dolores)
● Grzegorz Przebieracz (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa przy PAK KWB Konin S.A.)
● Moderacja: Agata Kuźmińska (Instytut Zielonej Przyszłości)

17:30 Dyskusja „Działania społeczeństwa obywatelskiego w obliczu zmian” z udziałem:
● Mihai Dancu (Jiu Valley Association)
● Adina Vintan (Jiu Valley Association)
● Miłosława Stępień (CEE Bankwatch Network)

Głównym organizatorem wydarzenia jest CEE Bankwatch Network (w składzie osobowym: Krzysztof Pietruszewski i Miłka Stępień).

Wydarzenie objęte jest Honorowymi Patronatami Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Konina. Współorganizatorami wydarzenia są Polska Zielona Sieć, Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Konińska Rada Działalności Pożytku Publicznego.