Przejdź do treści
Oskard-archiwum 30 czerwca - 11 września 14:00-20:00

„Notatki” wystawa Danuty i Henryka Drzewieckich

Wystawa czynna do 11 września w godz. 14.00-20.00

Wystawa „Notatki” została zorganizowana przez CKiS oraz Miasto Konin z okazji podwójnego jubileuszu Państwa Drzewieckich – pięćdziesięciu lat małżeństwa i pracy artystycznej.

Skąd pomysł na tytuł?

Artyści opowiadają, że malarstwem i grafiką notują swoje myśli, spostrzeżenia. A teraz, po latach jest co wspominać. Podkreślają, że pewne sytuacje są zamglone, a niektóre – bardzo wyraziste, ale dzięki tej różnorodności, chętnie się to notuje. Za pomocą pędzla, tuszu, kredki.

Pan Henryk dodaje:

Czasem jest tak, że w głowie pojawia się nagła myśl, która potrafi bardzo szybko zniknąć. Są to takie efemeryczne historie – wystarczy podmuch, by się rozpłynęły i nie można było ich chwycić. Dlatego notatki są takie ważne. Są szansą na złapanie czegoś ulotnego, ważnego, co przychodzi nagle i czujemy, że jest to istotne. W tej chwili moje myśli trochę działają tak, że łatwo pojawiają się historie sprzed dwudziestu lat, a brakuje tych, które były niedawno.

Artyści zauważają, że każdy z nas notuje różne momenty, choć każdy z nas w inny sposób. Niektórzy bardzo, jeśli są skrupulatni – przeciążają pamięć, jak w komputerze. Państwo Drzewieccy zgodnie mówią, że są w takim momencie życia, że pomysłów jest coraz więcej, a czasu coraz mniej. Nie ma więc możliwości na wielką pracę nad obrazem.

Pani Danuta wyjaśnia:

Notatka to forma projektu. Teraz mamy ten czas, żeby zapisać wszystko, jak najwięcej. Z drugiej strony – czasu jednocześnie (przed nami) jest coraz mniej, więc nie jesteśmy przy pracy zbyt drobiazgowi. Chwytamy te myśli w locie. Jednak musimy zauważyć, że ten pośpiech to nie rozrzutność, jak w młodości. Teraz chwytamy to, na czym nam zależy. Bez rozdrabniania. Na pewno są tacy, którzy grzebią w przeszłości, ale ja uważam, że to nie ma sensu – mówi pani Danuta.

Co ogladamy?

Na wystawie prezentowane są grafiki oraz malarstwo. To przekrój pięćdziesięciu lat pracy twórczej.

O twórczości

Pani Danuta lubi pracować różnymi technikami, lubi kolor, ale – wszystko musi być wyważone. Trzeba znaleźć złoty środek. Jak sama mówi: Uważam, że w każdej pracy twórczej – to artysta musi być zadowolony z wyniku. Nie da się dogodzić każdemu. Dlatego, jeśli jestem zadowolona z efektu, pracuję według własnych upodobań, to zrobię to najlepiej. I wtedy jest szansa, że to spodoba się też jakiejś grupie odbiorców.

Danuta Drzewiecka

Urodziła się w Sosnowcu. Ukończyła Liceum Plastyczne w Katowicach oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w 1976 roku). Na krótki czas, jako pedagog, związała swe losy z Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, ale z czasem postawiła na prowadzenie prywatnej pracowni dla dzieci i młodzieży, w której do dziś dzieli się wiedzą, talentem i serdecznością.

Uprawia malarstwo olejne, akwarelę oraz technikę suchego pastelu. W doskonały sposób nasyca zmysłowością bądź subtelnym nastrojem nie tylko kobiece portrety, ale także pejzaże czy sceny rodzajowe. Wybierając obiekty do malowania, równie pewnie stąpa po ziemi, co buja w obłokach, z łatwością, jakby od niechcenia czy dla kaprysu, łączy zenit z nadirem.

Henryk Drzewiecki

Urodził się w Będzinie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach w 1970 roku, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w roku 1979 na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Na przełomie lat 70. i 80. był nauczycielem Liceum Sztuk Plastycznych w Kole.

Twórczość Drzewieckiego to zarówno malarstwo, jak i grafika – duża, mała i jeszcze mniejsza. Ma na swym koncie również murale i graffiti, a także… gobeliny. Do znanych – choć już nieistniejących – prac należy m.in. usytuowana niegdyś w sali konferencyjnej obecnej PWSZ panorama Konina. Oczywiście prac poświęconych Koninowi znajdziemy w twórczości Henryka Drzewieckiego sporo, ale jeszcze więcej niebanalnych ujęć natury, architektury czy przestrzeni urbanistycznych, zarówno w wersjach wielobarwnych, jak i monochromatycznych.

Fot. Dagmara Przeradzka

Organizatorzy: CKiS w Koninie, Galeria Sztuki Łaźnia
Partnerzy: Miasto Konin, Defo tattoo, Winnica Vera