Przejdź do treści
Oskard-archiwum 22 września 12:00

Sędziowie

Spektakl, który narodził się z prawdziwego zdarzenia – morderstwa ciężarnej dziewczyny. Historia wydarzyła się w galicyjskiej wsi pod koniec XIX wieku, a o zabójstwo został oskarżony młody kochanek kobiety. To ostatni dramat, jaki wyszedł spod pióra Stanisława Wyspiańskiego. Zainspirował się wydarzeniem z kroniki kryminalnej i zrobił z niej antyczną tragedię. Jest tu i konflikt pokoleń, rozczarowanie religią i jej patriarchalnym wymiarem, zawód ziemskimi instytucjami i porządkiem. Opowieść o winie i karze, która choć początek ma w XIX wieku, jest niezwykle współczesna. Jej uniwersalizm nie napawa optymizmem, kiedy brak kary za winę.  Prowokujący spektakl, którego finałowe sceny zapierają dech i nie pozwalają o sobie zapomnieć.

RECENZJE

Anna Augustynowicz stworzyła przedstawienie, a może słuszniej byłoby rzec: doświadczenie doskonałe. Jest tam i konflikt pokoleń, rozczarowanie religią i jej patriarchalnym wymiarem, zawód ziemskimi instytucjami i porządkiem. To kapitalnie skondensowana metafizyka przesłania i ducha Wyspiańskiego, ale i esencja współczesności”.
Tomasz Mlącki, „Sztuka kondensacji”, Dziennik Teatralny

Znakomite, boleśnie precyzyjne gnieźnieńskie przedstawienie nie tylko to unaocznia, ale – przez osadzenie widzów w roli sędziów – nie pozwala im na komfort biernego uczestnictwa. Sądzimy i nas sądzą. Sąd ostateczny trwa”.
Wojciech Jerzy Kieler, „Przed najwyższą instancją”, Teatrologia. Info

„Anna Augustynowicz coraz bardziej zbliża się do teatru esencji. Wyrzuca wszystko, co niekonieczne, waży słowa, ogałaca emocje. Inscenizując jednoaktowy dramat Stanisława Wyspiańskiego, odziera tragedię nawet ze śladów patosu, widząc fatum w szarej codzienności. To seans twardych słów i małych gestów, aktorskiej pokory, w której tkwi niespodziewana siła.”
Jacek Wakar, „Męczennicy”, JacekWakar.pl

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
Reżyseria: Anna Augustynowicz

fot. Dawid Stube
INFORMACJE

czas trwania: 1 godz.
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
scenografia: Marek Braun
muzyka: Jacek Wierzchowski
data premiery: 20 stycznia 2023
miejsce premiery: Gniezno

OBSADA

Roland Nowak, Dominik Rubaj (gościnnie), Weronika Krystek (gościnnie), Wojciech Siedlecki, Katarzyna Lis, Maciej Hanczewski, Wojciech Kalinowski, Katarzyna Kalinowska, Bogdan Ferenc, Maciej Hązła

INNI REALIZATORZY

Reżyseria- Anna Augustynowicz
Scenografia- Marek Braun
Kostiumy- Tomasz Armada
Wideo, projekcje, reżyseria świateł – Wojciech Kapela
Muzyka- Jacek Wierzchowski
Asystent reżysera- Michał Świechowski
Asystentka scenografa- Sonia Skowronek

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2023 r.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska