Przejdź do treści
Archiwum 15 marca 2024 19:00

Surreal Voyagers (Lazar/Wnuk)

Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza na niezwykły koncert duetu Surreal Voyagers (Lazar/Wnuk), którego brzmienie przypomina gęstością rzeźbę, a muzyka wprawia w drżenie całe ciało.

Duet Wnuk|Lazar rozpoczął działania w 2018 roku. Panowie poznali się w Spółdzielni Muzycznej contemporary ensemble i od momentu zawiązania duetu, w formie dość luźnej i spontanicznej działalności, zagrali wspólnie kilkanaście zupełnie improwizowanych koncertów oraz ponad 20 seansów filmów niemych z autorską muzyką graną na żywo. Występowali także z repertuarem muzyki współczesnej, wykonując utwory m.in. Matthew Shlomowitza, Fausto Romitellego czy Alexandra Schuberta, na takich festiwalach jak m.in. Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Audio Art. W 2019 roku stworzyli muzykę do spektaklu tanecznego „Manhattan” w reż. Dominiki Wiak i Danieli Komędery-Miśkiewicz, równocześnie występując w nim na scenie, a także do filmu „Manhattan Interactive Movie”. Spektakl był prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca, programu Teatr Polska oraz festiwali Kalejdoskop i Ciało|Umysł, zakwalifikował się również do finału konkursu BestOFF. Zasadniczo preferują częściowo improwizowane, a częściowo zakomponowane mieszanie konwencji i gatunków, oscylując wokół rocka i ambientu. Obecnie duet pracuje nad materiałem na debiutancką płytę.

Utwór „Seeking mother” powstał pierwotnie jako część spektaklu tanecznego „Manhattan”. Duet znacznie pogłębił jednak tę brzmieniową koncepcję w ramach przygotowań do debiutanckiego albumu, który ukaże się nakładem wytwórni Antena Non Grata.

Na koncert duetu Lazar/Wnuk zapraszamy do Wieży Ciśnień w piątek 15 marca o 19:00. Bilety w cenie 15 zł do kupienia w kasie Oskardu, online, a także na miejscu w Wieży.

copyright Narodowe Forum Muzyki

O artystach:

Aleksander Wnuk – multiperkusista, performer, twórca dźwiękowy. Solista i kameralista, członek Spółdzielni Muzycznej i Krakow Improvisers Orchestra. Skupia się na praktykach post-instrumentalnych zarówno w wykonawstwie jak i twórczości. Współpracował z Pierrem Jodlowskim, Sarą Nemtsov, Trondem Reinholdtsenem i Matthew Shlomowitzem. Pisał dla Glissando i Ruchu Muzycznego. W 2021 roku wydał dwa autorskie albumy z muzyką eksperymentalną „Lupnik” (Requiem Records) i „Komentarz eufemistyczny” z Pauliną Owczarek (Antenna Non Grata). Jako doktor sztuki wykłada na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Michał Lazar – kompozytor i gitarzysta. Założyciel Orkiestry Spokoju, czyli zespołu grającego najbardziej kojące na świecie piosenki bez słów. Współpracuje także ze Spółdzielnią Muzyczną. Autor muzyki do licznych spektakli teatralnych (m. in. „Przebudzenie wiosny” Teatr Ochoty w Warszawie, „Piknik pod wiszącą skałą” Teatr Współczesny w Szczecinie, „Bezpieczne miejsce” Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie). We wrześniu 2020 roku nakładem krakowskiej wytwórni IPT rec. ukazał się jego debiutancki solowy album Z miasta historie. Tegoroczny laureat stypendium twórczego m.st. Warszawy.