Przejdź do treści
Oskard-archiwum 15 listopada 2018

Teatr Polska: #[+#@!? (słowo na G)

Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, gdzie nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji. Wynikiem tego starcia będzie model – protokół postępowania, który towarzyszyć będzie bohaterom jeszcze na długo po otrzymaniu świadectwa z czerwonym paskiem.

Za 45 minut, na ostatniej godzinie lekcyjnej odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie to nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. W spektaklu rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.

Spektakl nawiązuję do nurtu nazywanego „teatrem w klasie” i w semestrze zimowym 2017/2018 został zaprezentowany trzydziestokrotnie w gimnazjach na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Każdej prezentacji towarzyszył warsztat dotyczący przemocy seksualnej prowadzony przez psychologa i edukatorkę seksualną.

Spektakl jest nie tylko polem do dyskusji odnośnie granic i intymności oraz sytuacji ich pogwałcenia, ale też okazją do rozmowy na temat seksualności w ogóle. Co istotne dla projektu, który pozwala podglądać zarówno świat młodych ludzi, jak i pokoju nauczycielskiego, w spektaklu i warsztatach biorą udział przedstawiciele obu „stron konfliktu”. Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza obecnie, gdy tzw. edukacja seksualna w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” wykonuje ogromny krok wstecz.

#[+#@!? (słowo na G)

reżyseria: Grzegorz Grecas

Teatr Układ Formalny

obsada
Jerzy Górski
Paulina Mikuśkiewicz
Adam Michał Pietrzak
Malwina Magdalena Rusów
Maciej Rabski

inni realizatorzy
scenariusz i dramaturgia: Magdalena Drab
aranżacja przestrzeni i kostiumy: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
II scenograf: Jan Głąb
muzyka: Tymoteusz Witczak
realizacja nagrań audio: Krzysztof Grębski
warsztaty: Jewgienia Aleksandrowa, Monika Wolińska, Zofia Domaradzka
kierownik produkcji: Piotr „Melchior” Torchała

informacje
czas trwania: 1:30
grupa wiekowa: młodzież
scenografia: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
muzyka: Tymoteusz Witczak
dramaturgia: Magdalena Drab
data premiery: 14 września 2017
miejsce premiery: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu

Spektakl finansowany ze środków własnych Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.