Przejdź do treści
Archiwum 13 maja 2024 19:00

Tuleje: „Puste ulice”

Zespół Tuleje współtworzą Gosia Zagajewska, Ksawery Wójciński oraz Wojtek Kurek. Ich autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski przesiąknięte jest głębokim szacunkiem dla oryginalnego materiału, a jednocześnie daje wyraz ich subiektywnemu spojrzeniu na tradycję. Spojrzeniu odważnemu, pełnemu odniesień do jazzu, bluesa, muzyki dawnej, jak i swobodnej improwizacji.

W kwietniu 2024 roku ukaże się drugi album zespołu „Puste ulice”. To przemyślana, intensywna i spójna całość, na którą składają się zarówno kojące ballady, jak i krótkie, dynamiczne utwory, zahaczające o punk czy free jazz. Trio konsekwentnie oswaja słuchaczy z bezkompromisową reinterpretacją muzyki tradycyjnej, zaskakując jednocześnie świeżymi, dojrzałymi i odważnymi pomysłami. Pełne brzmienie kontrabasu i perkusji daje przestrzeń dla mocnego głosu, tworząc solidną strukturę, w której te trzy instrumenty przenikają się wzajemnie.

Gosia Zagajewska – głos, elektronika, teksty
Ksawery Wójciński – kontrabas, głos
Wojtek Kurek – perkusja

Koncert w poniedziałek 13 maja o 19:00 w Galerii CKiS Wieża Ciśnień. Bilety w cenie 15 zł do kupienia w kasie DK Oskard, na miejscu w Wieży, a także online.

Gosia Zagajewska – wokalistka i poetka. Przez kilka lat współtworzyła Warsaw Improvisers Orchestra. Wydała albumy z zespołami Szpety, Casting Lots, Word- Sound-Pool i Fantastic Swimmers. Koncertowała w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii, m.in. w legendarnym londyńskim klubie Cafe OTO. Powołała do życia efemeryczny, wielokulturowy kolektyw Andakali Goveyu. W 2023 roku ukazała się jej debiutancka książka poetycka „Wyrobiska”. Występowała na festiwalach muzycznych (Warszawskie Sanatorium Dźwięku, Fortalicje, Spontaneous Music Festival, ECLAT Festival) oraz literackich (Stacja Literatura, Puls Literatury).

Ksawery Wójciński – kontrabasista, którego usłyszeć można na ok. 30 albumach nagranych z takimi zespołami jak: Hera, Charles Gayle Trio, Wójciński/Szmańda Quartet czy Power of the Horns. Od wielu lat zgłębia niewyczerpany potencjał muzyki tradycyjnej, współpracując m.in. z Maniuchą Bikont czy zespołem Polmuz. Coraz częściej w swojej twórczości sięga po głos. Koncertował w takich krajach jak: Niemcy, USA, Kanada, Anglia, Hiszpania, Ukraina, Białoruś, Dania, Holandia, Norwegia, Węgry, Austria, Serbia. Współpracuje z takimi artystami jak: Charles Gayle, Hamid Drake, Uri Caine, Nicole Mitchell, Satoko Fuji, Alan Bern, Franz Hautzinger, Amir ElSaffar.
www.ksawerywojcinski.com

Wojtek Kurek – perkusista, improwizator, producent, autor muzyki do teatru oraz instalacji. Nagrał ponad 20 albumów wydanych w Polsce, Portugalii, USA oraz Austrii z muzyką free impro, elektroakustyczną improwizacją i elektroniczną. Występował na festiwalach takich jak Unsound, Avant Art, Jazz Jantar, Dym, Restytucje, Make Some Noise. Współpracował m.in. z Lukasem Ligetim, Evanem Ziporynem czy Tadeuszem Sudnikiem. Tworzył muzykę do spektakli teatralnych prezentowanych m.in. w Teatrze Powszechnym – Flupy Ewolucji, Robo i Osobo oraz do spektaklu Zatoka Suma (Teatr Ochoty). Współtworzył instalacje takie jak Tropizmy, Entero, Angel, Forest Listening, tworząc między innymi mechanizmy świetlne oraz obiekty dźwiękowe wykorzystując programowane silniki i live processing.
www.wojtekkurek.com