Przejdź do treści
Oskard-archiwum 21 listopada 2023

WIEŃCE ADWENTOWE | WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Koninie – FARA zapraszają do udziału w warsztatach międzypokoleniowych wykonania WIEŃCA ADWENTOWEGO

Regulamin

Po raz trzeci będziemy robić wieńce adwentowe według tradycji ludowej. Po dwuletnim doświadczeniu zależy nam, aby tworzone prace miały wymiar indywidualny i były niepowtarzalne. Dlatego w tym roku stawiamy na kreatywność oraz zaangażowanie uczestników. Ostateczny element tworzenia wieńców adwentowych, czyli dekorowanie, będzie należał do warsztatowiczów. 

Od dawna wiadomo, że wieniec adwentowy stanowi formę ludowej, domowej pobożności. Wykonany jest zazwyczaj z gałązek drzewa iglastego, z czterema świecami, które zapala się kolejno
w każdą niedzielę adwentu. Jest jednym z symboli adwentowego wystroju kościoła. Od jakiegoś czasu adwentowe wianki zaczęły gościć także w naszych domach. Czy mają jedynie ozdobić dom i stworzyć świąteczną, przytulną atmosferę?  Jakie jest ich znaczenie? Jak powinny być wykonane?

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tradycji i zwyczajach tworzenia tych wieńców oraz nauczyć się, jak je robić oraz mieć wpływ na ostateczny wygląd swojej pracy, zapraszamy na wielopokoleniowe warsztaty wykonania wieńców adwentowych.

Cel warsztatów:

 • kultywowanie obrzędów ludowych i religijnych związanych z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia,
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej i doskonalenie umiejętności plastycznych,
 • integracja wielopokoleniowa.

Zasady uczestnictwa:

 1. Warsztaty adresowane są m.in. do rodziców, opiekunów, dziadków, rodzeństwa, dzieci
  i młodzieży szkolnej, tworzących dwuosobowy zespół.
 2. Zgłoszenie obejmuje parę uczestników, np. rodzic/opiekun + dziecko od 8 roku życia, dziadek/babcia + wnuk/wnuczka, rodzeństwo pełnoletnie + rodzeństwo młodsze, ciocia/wujek + dziecko.
 3. Zadaniem uczestników warsztatów jest wykonanie w parach jednego wieńca adwentowego wg tradycyjnych zasad, z wykorzystaniem współcześnie dostępnych elementów zdobniczych
  i florystycznych.
 4. Każda para zobowiązana jest do przyniesienia czterech świeć jednokolorowych (nie podgrzewaczy) i elementów dekoracyjnych upiększających wykonywany wieniec adwentowy / mogą to być różnego rodzaju suszki, szyszki, gałązki jarzębiny, głogu itp./.
 5. Materiały potrzebne do wykonania wieńca adwentowego tj. koło słomiane – podstawę, świerk i inne rośliny zielone, podstawki do świec, wstążki oraz drut i gorący klej zapewnia organizator.
 6. Wykonane wieńce uczestnicy zabierają ze sobą. Mogą je także zgłosić do konkursu na wykonanie wieńca adwentowego organizowanego przez CKiS w Koninie i Parafię św. Bartłomieja Apostoła w Koninie (więcej o konkursie na ckis.konin.pl).
 7. Udział w warsztatach jest płatny. Opłata wynosi 30 zł od zgłoszonej pary.
 8. Zgłoszenie odbywa się poprzez STREFĘ ZAJĘĆ – link do zgłoszeń: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/54508 , do dwóch grup zajęciowych w godz. 16.00 -17.30; 18.00 – 19.30 /po 8 par w każdej grupie/.

Prowadzenie warsztatów: Agnieszka Piniecka – florystka, właścicielka kwiaciarni „CHATA  W KWIATACH” w Starym Koninie.

Dodatkowe informacje:

Termin: 21 listopada /wtorek/, dwie grupy; w godz. 16.00 -17.30; 18.00 – 19.30

Miejsca warsztatów:  CKiS w Koninie – Centrum, ul. Okólna 47 a, 62-510 Konin

Koszt – 30 zł od rodziny/pary

UWAGA! Ze względu na bezpieczeństwo wykonywania wieńców, do udziału zapraszamy dzieci od 8 roku życia.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy – tylko przez STREFĘ ZAJĘĆ link: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/54508

Płatności za udział w warsztatach można dokonywać online – za pomocą autopay (przez stronę Strefa Zajęć) lub tradycyjnym przelewem na konto CKiS Konin: 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776, wpisując w tytule nazwę: „Wieńce adwentowe 2023 – warsztaty” lub gotówką w kasie w CKiS przy ul. Okólnej 47a (czynna poniedziałek-piątek w godzinach 10.00-14.00).