Przejdź do treści
Centrum Aktualności 19 kwietnia - 10 maja 2024

Wystawa Roberta Bartela „Opowiadacze ulotnego czasu” – obiekty i grafika

19 kwietnia CKiS przy Okólnej zaprasza na otwarcie wystawy Roberta Bartela z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wernisaż odbędzie się o g. 18.00.

Robert Bartel zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, obiektem i aranżacjami przestrzennymi. Pracuje w wielu mediach i poszukuje nowych środków wyrazu. W metaforyczny sposób dotyka uniwersalnych problemów związanych z ludzką egzystencją.

Na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prowadzi wykłady z Psychofizjologii widzenia i zajęcia z Arteterapii. W swoim dorobku ma trzydzieści sześć wystaw indywidualnych i pięćdziesiąt trzy zbiorowe w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Australia, Ukraina, Litwa, Hiszpania i Portugalia), jak również trzynaście publikacji dotyczących jego własnej twórczości.

Prezentowane na wystawie prace poruszają różnorodne wątki związane z relatywnością i przemijaniem rzeczy, ludzi, zwierząt i zjawisk. Chociaż same w sobie wydają się niezwykle ważkie, to z drugiej strony podpowiadają, że są tylko iluzją naszych umysłów. Nawet kamień, jako kamień, drzewo, jako drzewo, ziemia, jako ziemia i czas jako taki. Zainspirowane zostały własnymi emocjami, przeżyciami, wiedzą i praktyką z zakresu wielu dziedzin, a w szczególności z psychoterapii. Odnoszą się między innymi do etologicznej teorii przywiązania. Więź wytworzona między matką a dzieckiem nie dość, że jest pierwotna i wrodzona, to nie opiera się tylko na zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych.

Dowiedziono, że jej istotą jest przede wszystkim poszukiwanie bliskości, poczucia bezpieczeństwa opierającego się na „przytulności, miękkości” i „stopniu przyjazności” oraz dawanie oparcia psychicznego i redukowanie lęku. Wzorce więzi emocjonalnych są częścią naszej osobowości, rzutują na najważniejsze obszary naszego życia: rodzicielstwo, przyjaźń, seksualność i związki partnerskie. Obiekty prezentowane na wystawie nie są ilustracjami, ale bardziej złożoną, artystyczną interpretacją naznaczoną silnym ładunkiem emocjonalnym i doświadczeniem  zdobytym  w  zakresie  arteterapii.

„W przypadku twórczości Roberta Bartela mamy do czynienia ze sztuką, która głęboko, autentycznie i bezkompromisowo sięga do najgłębszych pokładów ludzkiej świadomości i podświadomości”. (Delekta, E., 2019)

„Dojrzała i przemyślana sztuka Bartela prowokuje do tego, że twórca i odbiorca stają się badaczami procesu twórczego. W oparciu o własną twórczość oraz długoletnie studia i praktyki terapeutyczne zaproponował autorską koncepcję terapii przez sztukę (…)”. (Limont, W., 2019)

Wystawę będzie można oglądać do 10 maja od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
2 maja wystawa czynna od 10.00 do 16.00.