Przejdź do treści
Oskard-archiwum 2 listopada 2014 19:00

„Zanim będziesz u brzegu”

W ramach Poetyckich Zaduszek zapraszamy na spektakl Jerzego Satanowskiego „Zanim będziesz u brzegu” zrealizowany kilkanaście lat temu w sopockim Teatrze Atelier.

zanim odejdziesz

Wiersze i piosenki, których głównym tematem jest przemijanie, stanowią kanwę tego wyjątkowego, nastrojowego projektu.

Jego bohaterowie – Hanna Banaszak i Mirosław Czyżykiewicz słowami m.in. Jana Kochanowskiego, Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Herberta czy Jonasza Kofty opowiadają o ulotności naszej egzystencji. Poza powagą przejmującym interpretacjom towarzyszy cierpki żart oraz ironia, bez których życie byłoby nie do zniesienia.

zanim_odejdziesz

Przedstawienie stanowi swego rodzaju memento mori, ale tu pamięć o stale obecnej śmierci równoważy ocalająca świadomość istnienia piękna. Czyżykiewicz i Banaszak odsyłają do mitologicznych figur Orfeusza i Eurydyki. W ten sposób reżyser realizuje swą koncepcję przedstawienia artysty jako tego, który „może siłą swej sztuki odwrócić nieszczęście”.

Symbolizująca upływ czasu sypiąca się z góry strużka piasku i dwoje wykonawców w mroku sceny, niczym w środku klepsydry. Kunsztowny, pulsujący znaczeniami, wysmakowany spektakl.

zanim_odejdziesz

Jerzy Satanowski – muzyka, scenariusz, reżyseria
Hanna Banaszak – śpiew
Mirosław Czyżykiewicz – śpiew, recytacja, gitara
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Wiesław Wysocki – klarnet
Wojciech Zieliński – instrumenty klawiszowe
Tadeusz Czechak – lutnia, gitara

zanim_odejdziesz

Opinie o spektaklu:

To dzieło głęboko przejmujące i boleśnie ostateczne, ale jednocześnie piękne i kojące. Najbardziej kobiecy głos Hanny Banaszak w kontrze do chropawej frazy Mirosława Czyżykiewicza nasycają te historie prawdziwie męskim i żeńskim pierwiastkiem.
Anna Maria Jopek

Słowa, muzyka, wykonanie – wszystko piękne. W takiej właśnie kolejności. Treść na pierwszym miejscu.
Magda Umer

Od lat żyję z muzyką Jerzego Satanowskiego i jestem w niej coraz bardziej rozkochany. Jej mroczne piękno trąca najgłębsze struny mojej duszy.(…) Satanowski dobrał idealnych wykonawców, tak różnych temperamentem a tak harmonijnie współbrzmiących. Śpiewają o miłości, śmierci, przemijaniu; pastelowo liryczna Banaszak i wulkaniczno rozedrgany Czyżykiewicz. Szlachetnie im zazdroszczę.
Marian Opania

Wyjątkowe połączenie muzyki i sensu. Nie spodziewałam się, że śpiew może być w teatrze nośnikiem tak skomplikowanych treści.
Izabela Cywińska

Mirosław Czyżykiewicz – z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz.
W latach 80. związany ze studenckim ruchem artystycznym.
Debiutował wierszami w „Radarze” w 1986 r. W latach 1986-87 współpracownik „Zgryzu”, programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia.
Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej.
Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990.
Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w 1993 r. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. „Świat widzialny” w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami.
Uczestniczył w koncercie „Kraina łagodności” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1995 i 1996. Wystąpił ze swoimi recitalami na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1989 i 1996 r. i jako uczestnik wielu koncertów na tym przeglądzie. Od dwudziestu lat stały współpracownik Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Dyskografia:
– autorska płyta analogowa „Autoportret I” (Muza – Polskie Nagrania 1989),
– autorska płyta CD „AVE” (Pomaton EMI 1999),
– CD „Superata” (Pomaton EMI 2000) – podwójny album („Autoportret 1”, „Świat Widzialny”),
– autorska płyta CD „ALLEZ” (Pomaton EMI 2005) – nominowana do nagrody Fryderyka
– autorska płyta „MA CHERIE” (2013),
– projekt muzyczny Jerzego Satanowskiego „Zanim będziesz u brzegu” w duecie z Hanną Banaszak, nominowana do prestiżowej muzycznej nagrody FRYDERYK 2001,
– „Nie żałuję” i „Przepraszam za świat” – piosenki Agnieszki Osieckiej z muzyką Jerzego Satanowskiego.

Wykonawca w projektach literacko-muzycznych Jerzego Satanowskiego:
„Stachura – czyli list do pozostałych”,
„Konie Narowiste – piosenki W. Wysockiego”,
„Myślenie ma kolosalną przeszłość” – piosenki STS-u,
„Para Nasycona” -piosenki Jana Wołka,
„Księga się pisze” – u boku S. Celińskiej i T. Budzisz-Krzyżanowskiej.

Udzielał swojego głosu w spektaklach: „Dziady” w reżyserii J. Englerta, „Dybuk” w reżyserii A. Holland oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” M. Koterskiego.

I Laureat Nagrody im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
-Wraz z F. H. Tabęckim i J. Bończykiem wykonawca programu „Raj”, prezentowanego niegdyś przez TRIO: Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski.

www.czyzykiewicz.com


Hanna Banaszak
swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony.
Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz etc…

Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.
Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. „Słona róża” i „Przeklęta ziemia”. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” w filmie Witolda Leszczyńskiego „ Siekierezada” (1985). Aleksander Bardini mawiał: „… chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku. Jestem jej wdzięczny za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem , a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko trwałą częścią muzycznej propozycji…” (fragment konferansjerki z recitalu w Łańcucie).
Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego… Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny`ego, Davisa, Gershwina, Ellingtona.

Ma również zainteresowania pozamuzyczne. Tomik wierszy, który wydała, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.
Wystawa fotografii, którą od kilku lat prezentuje w Polsce, jest opowieścią o podróży , która wypełnia większość jej życia . Całość jest zainscenizowana i opatrzona mało znaną muzyką z jej repertuaru.

Podróż zajmuje istotny fragment jej codzienności, ale jak mówi, najistotniejsza jest dla niej podróż w głąb siebie, poszukiwanie prawdy i sensu bytu. Od wielu lat interesuje się psychologią: „…ciekawi mnie człowiek i jego możliwości metamorfozy”.

Istnieje kilkanaście recitali telewizyjnych, które zrealizowała m. in. „WOŁANIE EURYDYKI ” , „ TELEFON ZAUFANIA ” , „ O CZYM MARZY DZIEWCZYNA”, „ZANIM BĘDZIESZ U BRZEGU”, kilka projektów płytowych, w tym : „NIKT TYLKO TY”, „ Złota kolekcja – W MOIM MAGICZNYM DOMU”, „HANNA BANASZAK I JANUSZ STROBEL”, „BANASZAKOFTA” , „HANNA BANASZAK W STUDIU im. W. LUTOSŁAWSKIEGO”, „HANNA BANASZAK ŚPIEWA PIOSENKI J. D. MATUSZKIEWICZA”, oraz dwa wydawnictwa DVD.
Wokalistka brała udział w wielu koncertach. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie etc…

Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza etc…, a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

www.hannabanaszak.pl

KIEDY: 2 listopada (niedziela) GODZ.: 19:00 BILET: 45/60 zł