„Monument” to drugi, oczekiwany przez wielu widzów film Jagody Szelc, autorki „Wieży. Jasnego dnia” – zaskakującego debiutu, który zdobył dwie nagrody na festiwalu w Gdyni, a rok temu okazał się niespodziewanym przebojem kin studyjnych.

Nie znali się, bo byli zbieraniną studentów z różnych lat. Wiedzieli, że obudzili się nad ranem w zimnym busie, że praktyki mają się odbyć w hotelu pod okiem doświadczonej menedżerki, że będzie to dla nich duża próba. Nie wiedzieli, jak trudna. Nie wiedzieli, że czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą.

Nagroda w Konkursie Inne Spojrzenie na FPFF w Gdyni 2018.

„Monument” to film tak wysokiej jakości, że twórcom niejednej polskiej superprodukcji powinno być po prostu wstyd.

Jan Dąbrowski, Film.org.pl

Jest w tym filmie historia, doskonale zresztą poprowadzona i świetnie przez Szelc opowiedziana, ale reżyserka taktycznie rozbija tę historię, wydobywa z niej bebechy, gluty, doprawia horrorem i humorem.

Łukasz Maciejewski, Onet

2018, 108’, thriller
scenariusz, reżyseria: Jagoda Szelc
obsada: Karolina Bruchnicka, Mateusz Więcławek, Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska

W swoim najnowszym filmie „Zwierzeta” Greg Zgliński, autor doskonałego „Wymyku” z Robertem Więckiewiczem, opowiada historię Nicka i Anny – pary, która wyjeżdża na wakacje do Szwajcarii, by przezwyciężyć kryzys małżeński.

Po tajemniczym wypadku bohaterowie zaczynają doświadczać dziwacznych wizji – żadne z nich nie wie, czy poszczególne wydarzenia rzeczywiście mają miejsce, czy też może rozgrywają się w ich wyobraźni.

Reżyser zabiera widzów w schizofreniczną jazdę bez trzymanki, a „Zwierzęta” stają się filmową zagadką podobną do „Prawdziwej historii” Polańskiego i „Podwójnego kochanka” Ozona. Zgliński oferuje jednak doświadczenie jeszcze ciekawsze i bardziej niezwykłe, potrafi bowiem nie tylko przekonująco uwodzić widza, ale też żartować sobie z przyjętej konwencji i ożywić film sporą dawką ironii. To niewątpliwie jeden z powodów, dla których „Zwierzęta” zachwyciły widzów podczas premiery na MFF w Berlinie.

2017, 95’, thriller
reżyseria: Greg Zgliński
scenariusz: Greg Zglinski, Jorg Kalt
obsada: Birgit Minichmayr, Philipp Hochmair, Mona Petri, Mehdi Nebbou

Bilety do nabycia w kasie CKiS – ul. Okólna 47 a, online lub od 29 maja również w KDK – płatność wyłącznie gotówką.

 

Komenatrze są wyłączone