Przejdź do treści
Wydarzenia 9 czerwca 18:30

69. OKFA: POKAZ FILMU „KOBIETA NA DACHU” I SPOTKANIE Z DOROTĄ POMYKAŁĄ ORAZ ANNĄ JADOWSKĄ

Dorota Pomykała będzie gościem 69. OKFA. Tuż po seansie „Kobiety na dachu” porozmawiamy z aktorką oraz reżyserką filmu Anną Jadowską. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski.

fot. ZOOM Festiwal

Dorota Pomykała – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W 1979 r. ukończyła studia w PWST w Krakowie i w tym samym roku zadebiutowała w wieczorze poetyckim „Jan Kochanowski” w Starym Teatrze w Krakowie. Występowała w Piwnicy pod Baranami, a także w Teatrze Nowym w Łodzi (1994), Teatrze Rozmaitości (1995), Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (1999), Teatrze Bagatela (1999–2000, 2002) i Teatrze im. Juliusza Słowackiego (2000). Jest aktorką Starego Teatru w Krakowie. W filmie zadebiutowała w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland (1978). Za rolę Miry w „Kobiecie na dachu” otrzymała nagrodę za najlepszy występ w filmie międzynarodowym na nowojorskim Tribeca Film Festival, nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Orła za najlepszą główną rolę kobiecą.

Od 1992 r. prowadzi z Danutą Schlette Studio Aktorskie „Art-Play” i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Mira wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i… z nożem kuchennym napada na bank. Bohaterka to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

„Kobieta na dachu” to film stworzony przez kobiety (scenariusz i reżyseria, zdjęcia, muzyka, kostiumy, charakteryzacja, główna rola). Jadowska znów upomina się o kobiety niewidzialne, które zatraciły się w usługiwaniu innym. Dawno nie było w polskim filmie tak pięknie a zarazem boleśnie nakreślonego portretu kobiety po sześćdziesiątce, wyrazistego, choć bardzo subtelnego i oszczędnego w środkach.

Kadr z filmu „Kobieta na dachu”

NAGRODY

• Nowy Jork (Tribeca Film Festival) Nagroda aktorska

• Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za główną rolę kobiecą

• Hanoi (Hanoi International Film Festival) Nagroda Jury

• Toruń (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage) – Nagroda Główna w Konkursie Filmów Polskich

• Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) w kategorii: film polski

• Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) – 5 nominacji i Nagroda za Najlepszą główną rolę kobiecą

2022, Polska, Francja, Szwecja, 97’, dramat
scenariusz, reżyseria: Anna Jadowska
zdjęcia: Ita Zbroniec-Zait
obsada: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik, Marta Nieradkiewicz

Bilet na film i spotkanie: 20 zł