Restytucje 8 | Koncert
Restytucje od lat stawiają sobie za cel prezentacje unikalnych zjawisk wydarzających się często z dala od miejsc prezentowanych w głównym nurcie muzyki. Zamiast oczywistości formy i dźwięku słuchacz otrzymuje zaproszenie do zrewidowania odczuwania i myślenia o fenomenie współczesnych praktyk dźwiękowych, które zaskakują formą, rozwiązaniami, pomysłami i wyobraźnią twórców. Na Restytucjach jak w soczewce widzimy, w jak nieoczywisty sposób można potraktować materię dźwięku. I, jak to zwykle bywa podczas tych wydarzeń, spotkamy się na styku estetyk eksperymentalnej, elektro akustycznej czy ambient. Podczas tegorocznej edycji, której kuratorem jest Marcin Olejniczak, będziemy mogli posłuchać duetu EKOTONIKA, Artura Rumińskiego oraz Dariusza Mazurowskiego.
Zapraszamy w sobotę 27 kwietnia do Galerii CKiS Wieża Ciśnień. Bilety w cenie 15 zł do kupienia w kasie DK Oskard, na miejscu w Wieży oraz online.
Patronat nad Restytucjami 8 objął ANXIOUS MUSICK MAGAZINE.
Podczas wydarzenia wystąpią:
EKOTONIKA – Projekt Mata Barskiego i Marcina ,,Kartona” Karczewskiego – duetu muzyków będących w nieustannej podróży pomiędzy Londynem, Krakowem, Trójmiastem i Łodzią. Ekotonika to kraina muzyki eksperymentalnej, improwizowanej, ambientowej – umiejscowiona na styku większych systemów muzycznych, a jednocześnie charakteryzująca się większą różnorodnością i zmiennością niż jej sąsiedzi. Pierwsza płyta Ekotoniki pt. ,,Rain, Storm and Dreams” została wydana w wersji cyfrowej przez Antenna Non Grata oraz na winylu w Gusstaff Records. Niebawem ukaże się na CD druga płyta zespołu – ,,To get lost”, nakładem Antenna Non Grata. Oprócz Ekotoniki każdy z muzyków aktywny jest jeszcze w wielu innych projektach:
Mat Barski: tworzy muzykę improwizowaną, eksperymentalną, ambientową. Gra na gitarze elektrycznej, zestawach efektów, samplerach. Związany z trójmiejską i krakowską sceną muzyczną. Współtworzy zespół Ekotonika razem z Marcinem ,,Kartonem” Karczewskim. Grał koncerty m.in. z Marcinem Karczewskim, Michałem Dymnym, Pawłem Pruskim, Miszem i innymi. Obecnie pracuje nad nowym projektem ,,Pierścienie Saturna” razem z artystkami Śomi Śniegocką i Anną Chmiel, który będzie miał premierę na Cracow Art Week – Krakers 2024. Oprócz muzyki tworzy filmy animowane, mappingi, multimedialne ekspozycje muzealne. Należy do krakowskiego Stowarzyszenia Skład Solny oraz kolektywu artystycznego Siostry Rzeki i Bracia Potoki.
Marcin ,,Karton’’ Karczewski: muzyk improwizujący oraz producent muzyczny związany z londyńską i trójmiejską sceną muzyczną. W swoich projektach wykorzystuje szeroko pojętą elektronikę – syntezatory cyfrowe, samplery, efekty gitarowe, gra również na basie i kontrabasie. Wybrane projekty: Elektryza, Ekotonika, Yemen, Zaczekam aż poczekasz, Dralban, Operacja, B&tb, Koniec.
https://ekotonika.bandcamp.com/album/rain-storm-and-dreams
ARTUR RUMIŃSKI – Gitarzysta zespołów Furia, Thaw, Arrm. Komponuje również pod własnym nazwiskiem. Na koncie ma kilka solowych płyt wydanych m.in. w: Antenna Non Grata, Zoharum, Szara Reneta.
www.arturruminski.bandcamp.com
DARIUSZ MAZUROWSKI – jest polskim kompozytorem muzyki elektroakustycznej, producentem oraz wykonawcą, urodzonym i obecnie mieszkającym w Gdańsku. W swojej twórczości koncentruje się przede wszystkim na utworach elektroakustycznych/akusmatycznych, ale komponuje również na instrumenty z elektroniką (w tym także różne obiekty dźwiękowe, zarówno akustyczne, jak i elektroniczne), realizuje instalacje audio, kolaże radiofoniczne, czy improwizowaną muzykę elektroakustyczną. W swoich utworach wykorzystuje zarówno instrumenty analogowe, jak i współczesną technologię cyfrową oraz możliwości oferowane przez komputery, łącząc dźwięki elektroniczne/syntetyzowane z materiałem konkretnym, pochodzących z nagrań mikrofonowych, próbkami (sampling). Jego podejście charakteryzuje się pewnym dynamizmem, wyrażającym się choćby poprzez stosowanie środków live electronic, czy realizowaną na żywo dyfuzją dźwięku za pośrednictwem wielokanałowych systemów nagłośnieniowych. W czasie swoich koncertów solowych zwykle łączy zapisane ścieżki z dodatkowymi manipulacjami i partiami wykonywanymi na żywo (niekiedy wręcz improwizowanymi) za pomocą środków elektronicznych. Muzyka Dariusza Mazurowskiego była prezentowana przez stacje radiowe na całym świecie, wykonywana na festiwalach i podczas innych wydarzeń w Europie, Ameryce Północnej, Południowej i Azji. Także jego instalacje, prace wizualne i grafiki były wystawiane w różnych galeriach. W ostatnich latach brał udział w wydarzeniach muzycznych w Polsce i na całym świecie. Jest aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME), a także współautorem i współproducentem cyklu koncertowego Nowa Muzyka w Starym Ratuszu, który odbywa się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Jego kompozycje ukazały się na wielu płytach (CD i DVD). Mazurowski zbudował kilka własnych, eksperymentalnych instrumentów elektronicznych (w tym syntezatorów), zbiera różne, często dość osobliwe przedmioty, jak kamienie, obiekty drewniane, stare mechanizmy, które wykorzystuje jako źródło dźwięku do dalszych transformacji.