Przejdź do treści
Wydarzenia 11 czerwca 12:00

Pokaz specjalny „Bliscy” i spotkanie z Grzegorzem Jaroszukiem

Jeśli nie potrafimy szczerze rozmawiać ze swoimi bliskimi, nic w życiu nie będzie miało sensu. W tym osobliwym komediodramacie ojciec (Olaf Lubaszenko) wraz z dwojgiem swoich dorosłych dzieci, które wiele lat temu wyprowadziły się z domu, wyruszają na poszukiwania zaginionej w tajemniczych okolicznościach matki dzieci. Podróżują pomiędzy blokami, pomiędzy placem zabaw, a warzywniakiem i wypytują sąsiadów. Skonsolidowana tym dziwnym śledztwem rodzina poznaje w ten sposób, zaskakujące szczegóły z życia zaginionej i dowiadują się wiele o sobie nawzajem i o wadze relacji jakie ich łączą.

„Bliscy” to urzekająca i melancholijna opowieść o everymenach i ich poważnych problemach. To jednocześnie mix gatunków: kryminału, komedii i dramatu.

„Bliscy” są drugim pełnometrażowym filmem Grzegorza Jaroszuka (po produkcji „Kebab i Horoskop” 2015 – premiera na MFF w Karlowych Warach)) – reżysera młodego pokolenia, który już zdążył zasłynąć jako twórca osobny, realizujący swoje filmy z dużym wyczuciem w posługiwaniu się tak ryzykownymi środkami jak absurd, groteska czy slapstick. W 2011 r. skończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Film dyplomowy „Opowieści z chłodni” zdobył ponad 30 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie (m.in. Locarno, Sundance, Los Angeles, Drezno, Lizbona, Moskwa, Brno, Monachium, Clermont-Ferrand). Obecnie wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie obronił doktorat.

2020, Polska/Czechy, 74’, komediodramat

scenariusz, reżyseria: Grzegorz Jaroszuk

obsada: Olaf Lubaszenko, Adam Bobik, Izabela Gwizdak, Piotr Żurawski