Przejdź do treści
Wydarzenia 14 październik

ElectroNOT: BOKKA

Są jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie nie tylko ze względu na to, że nie wiadomo kim są. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA – opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową nie tylko w skali rodzimego rynku tożsamość. Mają na koncie 4 świetnie przyjęte albumy, 2 nominacje do Fryderyków, a ich twórczość polecało wiele zagranicznych mediów, w tym magazyn Pitchfork, dzięki czemu koncertują również poza granicami kraju. W 2022 BOKKA powróciła w zupełnie nowej odsłonie prezentując tajemniczy i  apokaliptyczny album „Blood Moon”.

Pojawiając się niemal znikąd za sprawą zaprezentowanego w 2013 roku numeru „Town Of Strangers”, który narobił szumu wśród rodzimych i zagranicznych dziennikarzy, BOKKA stała się nowym, jasnym punktem na mapie polskich zespołów. Pierwszej płycie zamaskowanej formacji nie szczędzono zachwytów zarówno w kraju, jak i za granicą – wystarczy wspomnieć o pochlebnej recenzji od Pitchforka, jednego z najważniejszych opiniotwórczych portali muzycznych świata. Niebanalne podejście do tworzenia wizerunku i muzyki, wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium, szybko stało się znakiem rozpoznawczym BOKKI. Potencjał grupy błyskawicznie dostrzeżono poza granicami ojczyzny co skutkowało zagraniem na scenach najważniejszych imprez w Europie, m.in. brytyjskiego The Great Escape, czeskiego Colours of Ostrava, niemieckiego Reeperbahn czy holenderskiego Eurosonic, a następnie w klubach w Brukseli, Pradze czy Budapeszcie.

Drugi krążek „Don’t Kiss And Tell” (2015) powtórzył sukces poprzednika, otrzymując nominację w kategorii “Album roku elektronika i alternatywa” w plebiscycie Fryderyków, jednych z najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego. Z nowym materiałem zespół zagrał koncerty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Konsekwentnie trzymając się anonimowego, tajemniczego wizerunku i nieoczywistego podejścia do tworzenia oraz promowania swojej muzyki, BOKKA stała się jednym z najbardziej popularnych zespołów polskiej sceny alternatywnej.

Trzecia płyta „Life On Planet B” (premiera 20 kwietnia 2018 roku) przyniosła jedne z najczęściej słuchanych singli zespołu„In Love With The Dead Man” i „Secret Void” oraz kolejną nominację do Fryderyka („Album Roku Alternatywa”). Materiał powstał w Little Studio oraz Custom 34 przy współpracy z Danielem Walczakiem (wcześniej czuwał nad płytami m.in. Dawida Podsiadło). Za miks materiału odpowiada Daniel Walczak, Rafał Smoleń oraz sam zespół, który zwraca uwagę na pozytywną atmosferę w czasie sesji nagraniowych oraz świetne warunki do pracy. Płyta została zmasterowana w studiu Stardelta w Wielkiej Brytanii.

Część utworów z trzeciego albumu ukazała się także w zremixowanych wersjach na EPce „Satellites Of Planet B”, do której BOKKA zaprosiła zagranicznych artystów takich jak Dave Pen z Archive, The KVB, czy NOEP.

W marcu 2020 ukazała się EPka pt. „Roll Down The Hill” zawierająca 5 nowych, odważnych wersji przebojów „Bang Bang” (Nancy Sinatra, 1966), „Love Will Tear Us Apart” (Joy Division, 1980), „Daydreaming” (Radiohead, 2016) oraz dwie, zupełnie nowe aranżacje utworów BOKKI znanych z poprzednich płyt zespołu: „Too Far, Too Close” („DON’T KISS AND TELL”, 2015) i „Take My Hand” („LIFE ON PLANET B”, 2018)  

25 lutego 2022 na rynku zadebiutowała czwarta płyta zespołu pt. „Blood Moon”. Album, stworzony na podstawie scenariusza filmowego zabiera słuchacza w fikcyjną podróż do dnia końca świata. Filmowa aura pozwoliła przenieść się zespołowi w nowe rejony i wykorzystać m.in. brzmienia orkiestrowo-symfoniczne, flety, klarnety, oboje czy fagoty.

Pieczę nad płytą sprawował uznany producent Bogdan Kondracki, odpowiedzialny za sukcesy wielu polskich artystów, m.in. Dawida Podsiadło, Ani Dąbrowskiej, czy Moniki Brodki. Za koncepcję wizualną wydawnictwa odpowiada Jakub Guzik.