Przejdź do treści
Centrum-archiwum 5 września 2014 19:00

Emanations Quartet – koncert w ramach Akademii Gitary

Akademia Gitary ponownie w Koninie. 5 września w Kościele św. Bartłomieja zagra Emanations Quartet: Łukasz Kuropaczewski (gitara), Karolina Jaroszewska (wiolonczela), Maria Nowak (skrzypce) i Maciej Frąckiewicz (akordeon).

KIEDY: 5 września (piątek) GODZ.: 19:00 MIEJSCE: Kościół św. Bartłomieja w Koninie WSTĘP WOLNY

Organizatorzy festiwalu zapewniają, że nadchodząca edycja Akademii Gitary (od tego roku skrócona nazwa i nowe logo) to coś więcej niż tylko zestaw muzycznych wydarzeń, których latem możemy naliczyć wiele – koncerty, warsztaty, happeningi, kursy mistrzowskie, pikniki gitarowe. Każdego sierpnia Festiwal dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie. Tradycyjnie, fani gitarowych dźwięków mogą liczyć na różnorodność. W programie pojawi się muzyka klasyczna, flamenco, jazz, a także rock i gatunki pokrewne.

W Koninie miłośnikom gitary i muzyki proponujemy spotkanie z Emanations Quartet. Na koncert zapraszają: Prezydent Miasta Konina, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Akademia Gitary: festiwal.

Karolina Jaroszewska grająca „z pasją, wrażliwością, z nieskazitelną techniką oraz wspaniałym dźwiękiem” („La Crosse Tribune”, La Crosse, USA, 2004) jest wychowanką jednej z najznakomitszych sław wiolonczelistyki naszych czasów – Zary Nelsovej. Na jej zaproszenie Karolina Jaroszewska pojechała do Nowego Jorku, gdzie początkowo pobierała u wielkiej artystki nieodpłatnie lekcje prywatne, po czym rozpoczęła naukę w słynnej Julliard School w Nowym Jorku. Studia ukończyła z dyplomami Bachelor i Master of Music. Od września 2005 r. Karolina Jaroszewska jest członkiem Filharmonii Narodowej na stanowisku wiolonczeli solo, a w roku 2008 została członkiem World Orchestra for Peace, składającej się z czołowych muzyków najznakomitszych światowych orkiestr.

jaroszewska_400

Maria Nowak ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Wojciecha Malińskiego, a 3 lata później, także dyplomem z wyróżnieniem – Wyższą Szkołę Sztuk w Berlinie. Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury podczas ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych, uzyskując także rozmaite nagrody specjalne (m.in. podczas XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu czy Konkursu Eurowizji, na którym w 2006 r. reprezentowała Polskę. Swoje skrzypcowe umiejętności doskonaliła pod okiem znakomitych solistów i pedagogów, takich jak Ruggiero Ricci, Michael Schwaleb, czy A. Sophie Mutter.

copy_of_nowak_560

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 r. otrzymał Paszport Polityki „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Studiował również w ramach programu Socrates – Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki Alberdi’ego oraz na studiach podyplomowych Konzertexamen w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy.

copy_of_foto_nova_900

Łukasz Kuropaczewski
to jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Kocha nie tylko muzykę, ale i kuchnię. Urodził się w Gnieźnie, wychował w Strzałkowie. Jego przygoda z gitarą rozpoczęła się gdy miał dziesięć lat. Wzrastał pod opieką profesora Piotra Zaleskiego, który obok maestro Manuela Barrueco (z Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA) na zawsze pozostanie najważniejszą osobą w jego muzycznej karierze. Gościł na takich scenach, jak nowojorska Carnegie Hall, londyńska Royal Festival Hall czy amsterdamska Concertgebouw. Współpracował m.in. z muzykami Concerto Avenna, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

kuropaczewski_304

PROGRAM KONCERTU:

Anonim Romans ( ŁK )
Béla Bartók Tańce Rumuńskie ( ŁK i MN )
M. de Falla Asturiana ( MF i LK )
Isaac Albeniz Asturias ( ŁK )
Manuel de Falla Nana ( MN i ŁK )
Manuel de Falla El Pano Moruno ( KJ i ŁK )
Astor Piazzolla Cztery Pory Roku: ( wszyscy )
– Primavera Portena
– Verano Porteno
– Otono Porteno
– Invierno Porteno

Więcej o Akademia Gitary: Festiwal przeczytasz TUTAJ.