Przejdź do treści
Oskard-archiwum 26 kwietnia 2024 20.00

Fotospacer „MALOWANIE ŚWIATŁEM”| 4. Koniński Festiwal Fotograficzny Focus Nad Wartą

Wieczorową porą zaprosimy Was na konińskie Bulwary na FOTOSPACER „Malowanie światłem”. Pod okiem Anny Małkowicz i Grzegorza Wysockiego – członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów – będziemy malować światłem! Specjalnie dla Was wystąpi GRUPA TANECZNA „SHADOWS OF FIRE” z Miejskiego Domu Kultury w Turku, której ognisto-świetlny występ będziemy rejestrować obiektywem, tworząc obrazy malowane światłem. Przygotujemy także zadania z wykorzystaniem sztucznego światła, którego rejestracja wymaluje abstrakcyjne formy. 

O sztuce malowania światłem

Światło jest najważniejszym elementem fotografii, ale gdy zapada mrok, wcale nie trzeba rezygnować z fotografowania. Korzystając z latarki lub innego źródła światła, możesz po zmroku malować własne zdjęcia, poruszając światłem, by tworzyć dowolne kształty. Formy te nie są widoczne w czasie rzeczywistym, ale dzięki długiej ekspozycji można je rejestrować aparatem, by tworzyć wyjątkowe obrazy.

Malowanie światłem polega na uwiecznieniu śladów, które zostawia za sobą poruszająca się lampa, jak na przykład podczas fotografowania samochodów na dłuższym czasie naświetlania w nocy, czego efektem są smugi z ich reflektorów uchwycone na zdjęciach. Różnica polega jednak na tym, że to nie samochody są źródłem światła, lecz lampa, tuba, którą trzymasz w dłoni. Zamiast po prostu uchwycić obraz w jego zwykłej postaci, możesz dodać do niego kolejne elementy, podświetlając obiekty w kadrze lub tworząc smugi, kolory i błyski w jego obrębie. Eksperymentów ze świetlistymi pędzlami może podjąć się każdy fotograf, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania. Wbrew pozorom, ta technika jest stosunkowo prosta w zastosowaniu – wymaga jedynie podstawowej wiedzy fotograficznej oraz odrobiny wprawy w poruszaniu źródłem światła. Z jej pomocą będziesz mógł nakreślić na zdjęciu litery, rysunki, abstrakcyjne kształty lub nawet zaawansowane kompozycje przy pomocy choćby zwykłej latarki. To idealna recepta na kreatywne i niepowtarzalne zdjęcia, które wprowadzą w zachwyt każdego.

UWAGA! By rozpocząć swoją przygodę z malowaniem światłem, będziesz potrzebować:

  • aparatu fotograficznego, umożliwiającego ustawienie długiego czasu naświetlania,
  • w miarę jasnych obiektywów,
  • stabilnego statywu, który utrzyma aparat nieruchomo przez cały czas robienia zdjęcia.

Pamiętaj, że każde najmniejsze poruszenie będzie widoczne na zdjęciu!

Zapraszamy miłośników eksperymentalnej fotografii, KUP BILET i dołącz do nas!

Uwaga! Ograniczona liczba osób.

Wszystkie informacje znajdują się w regulaminie.
(Załącznik do regulaminu)
26 kwietnia 2024 r.
Start: Bulwary Nadwarciańskie, godz. 20.00
Czas trwania: ok. 3 godz.

WAŻNA INFORMACJA!


Pamiętajcie, że każdy zakupiony bilet w ramach 4. Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ (fotospacery i fotobitwa) zapewnia Wam wejście na fantastyczne Afer Party! O muzykę i atmosferę na parkiecie zadba DJ BOSSY, który już po raz trzeci rozkręci naszą imprezę.

Poznaj lepiej osoby, które zabiorą nas na fotospacer:

ANNA MAŁKOWICZ

Anna Małkowicz – fotografuje od 25 lat, od 12 lat – komercyjnie. Tej sztuki nauczył ją tata, który również  hobbystycznie robił zdjęcia i wywoływał w domowej ciemni. Praktyka i wiedza, zdobyte poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach organizowanych przez znanych fotografów, z jednej strony wzbogaciły jej warsztat, z drugiej zaś pozwoliły dzielić się tym doświadczeniem i prowadzić wykłady w studium fotograficznym (fotografia w praktyce) w Łodzi.

Fotografia jest dla niej przede wszystkim pasją pozwalającą oderwać się od codzienności. Zaznacza, że reportaż, czyli chwytanie emocji i zapisywanie ich na matrycy to jest najpiękniejsza rzecz, jaką daje nam aparat fotograficzny. Najbardziej lubi eksperymentować i tworzyć kadry nieoczywiste, przepełnione tajemniczością lub surrealizmem. Nocna fotografia to poszukiwanie tego, co gołym okiem trudno zobaczyć, ale także pokazywanie, jak bardzo praca w takich warunkach pobudza wyobraźnię. Spacerując nocami, dostrzega to, co ginie w dziennym chaosie.

GRZEGORZ WYSOCKI

Członek Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów. Amator, który robi zdjęcia od najmłodszych lat, a na poważnie zainteresował się tą profesją pięć lat temu. Zawodowo zajmuje się fotografią studyjną i plenerową, m.in. dziecięcą, kobiecą i okolicznościową, lubi także tworzyć reportaże. Po pracy relaksuje się przy fotografowaniu wydarzeń kulturalnych. Właściciel marki Kuźnia Kadru.

GRUPA TANECZNA „SHADOWS OF FIRE”

Grupa powstała około 10 lat temu, obecnie pracuje przy Miejskim Domu Kultury w Turku. Artyści zajmują się głównie tańcem z ogniem, ale występują także ze sprzętem ogniowym czy takim, który wykorzystuje światła ledowe. Chętnie biorą udział w animacji imprez okolicznościowych oraz w warsztatach. Tancerze występowali m.in. na festiwalach „Pirania”, które słyną z pokazów ognia i pirotechniki. Swoimi pokazami wzbogacali niejednokrotnie występy telewizyjne czy teledyski.

Instagram: https://www.instagram.com/shadows_of_fire_/

Partnerzy i sponsorzy
Miejski Dom Kultury w Turku
Kuźnia Kadru
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o.
Urząd Miasta w Koninie
Grupa Tancerzy Ognia „Shadows Of Fire”