Przejdź do treści
Centrum-archiwum 15-17 września 2017

NOC KULTURY 2017

NOC KULTURY 2017 – takiej propozycji w naszym mieście nie można przegapić! Zarezerwujcie trzeci wrześniowy weekend na 18 różnorodnych wydarzeń w 3 miejscach należących do Centrum Kultury i Sztuki w Koninie: DK Oskard, Galeria Wieża Ciśnień i CKiS przy Okólnej. Noc Kultury, która odbędzie się po raz piąty zachęca do czynnego udziału w życiu kulturalnym, ułatwia spotkanie ze sztuką oraz prezentuje artystów związanych z Koninem i regionem.

Planujcie, przybywajcie, bądźmy razem blisko kultury od 15 do 17 września!

WIEŻA WIECZOROWĄ PORĄ

Noc Kultury w Galerii CKiS Wieży Ciśnień rozpocznie się 15 września (piątek) o g. 18.00 wernisażem Magdaleny Gryski „Obrazy mesmeryczne”. Artystka pochodzi z Konina, obecnie pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny, UZ w Zielonej Górze. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i wideo. Projekt wystawy odnosi się m.in. do oddziaływania malarstwa na rozmaite zmysły. To refleksja nad doświadczeniem w byciu tu i teraz. Artystka tworzy struktury barw, które poprzez interakcję z otoczeniem: światłem, przestrzenią, czasem, podlegają metamorfozom. Abstrakcyjne obrazy są wyrazem harmonii duchowego poznania, dla którego język bezprzedmiotowy jest najlepszym środkiem artystycznego wyrazu.

no images were found

O g. 20.00 w Galerii pojawi się gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Michał Zygmunt zbiera dźwięki i wykorzystuje w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów. Chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Łączy najlepsze cechy różnych gatunków muzyki, „wsiowych” i światowych, awangardy z tradycją. Michał Zygmunt jest pomysłodawcą serii Odra Guitars – instrumentów zbudowanych z drzew rosnących nad Odrą. Jest autorem 6 płyt, muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, jak również twórcą słuchowisk. Na koncert „ODER / SOLO ACT” wstęp wolny.

Kolejna muzyczna indywidualność pojawi się w Wieży o g. 22.00. Przestrzeń wypełnią dźwięki w wykonaniu koninianina Andy’ego Pendeho. A. Pendeho jest DJ radiowym, członkiem eksperymentalnego dubowego sound-systemu Korporacja Ucho-Echo. W produkcjach wykorzystywał różne rodzaje muzyki – reggae, dub, elektro, minimal. Zapraszamy na kolejny muzyczny projekt pt. ANHAD SOUND. Wstęp wolny.

W OSKARDZIE EMOCJE BUDZĄ SIĘ NOCĄ

Wszystko zaczyna się już w teatralnym foyer. Poprzebierani aktorzy rzucają się nam na szyję, częstują wódką oraz kiszonymi ogórkami. Jesteśmy bowiem traktowani jak goście na weselu Zuni zwanej Maciorą i Siutka zwanego Szczochem. Na scenie trwa szalona zabawa w rytm skocznej muzyki, a widzowie już za chwilę poznają straszną historię wsi Kamyk, w której cisza trwa nieprzerwanie. Nie słychać w niej ani brzęczenia much, ani wiatru poruszającego kłosami zbóż na polach, ani nadjeżdżającego wozu… Czy przygotowywane z wielką pompą wesele Zuni i Siutka przerwie panowanie ciszy, ożywi lokalną społeczność i zakończy martwy sezon tradycyjnym „…i żyli długo i szczęśliwie”? A może postępującej apokalipsy nie da się już powstrzymać? Jedno jest pewne: nadciąga nieproszony gość weselny: zło. „Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”, to spektakl w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru Nowego w Poznaniu, którym CKiS – DK Oskard rozpoczyna Noc Kultury w piątek 15 września o g. 18.30. Wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w kasie CKiS-DK Oskard.

Podczas piątkowej nocy nie zabraknie lokalnych akcentów. W Koninie zagości  zespół Bezsensu, który istnieje od 2006 r., założony został przez Arkadiusza Tydę, a jego wokalistą jest koninianin Krzysztof Garbaciak. Zespół wydał dwie płyty: „Co tam myślisz?” oraz „Wszystko i nie tylko wszystko”. Pierwszy album ukazał się w 2013, drugi w 2015 r. Pieniądze na drugą płytę grupa zebrała m.in. poprzez wsparcie fanów w akcji crowdfundingowej „Polak Potrafi”. Bezsensu grało na takich festiwalach jak Open’er Festival 2012, Slot Art Festival, Festiwal im. Grzegorza Ciechowskiego. Zespół koncertował też m.in. z Myslovitz, T.Love, Pogodno, Tymonem Tymańskim. Zielonogórzanie mają za sobą już ponad 100 koncertów. W 2016 r. zespół został laureatem festiwalu Hej Fest, wygrywając fundusze na nagranie trzeciego albumu. Bezsensu zagra o g. 22.00 w sali klubowej. Wstęp wolny.

Pochodząca z Konina Soniamiki i Julia Marcell, to wokalistki, które usłyszymy podczas sobotniego spotkania w ramach Nowych Brzmień MSTR o g. 20.30. Soniamiki, dla przyjaciół Zosia Mikucka, to multiutalentowana artystka, która oferuje bajkowy synth pop w surowym wydaniu przyprawiony nutami melancholijnej afirmacji. Mieszkająca obecnie w Łodzi wokalistka wydała do tej pory dwie płyty. Inspiracją dla nowego krążka był, ukochany przez Soniamiki, Federico Fellini. Jego wiara w potęgę ludzkiej wyobraźni, wolność wyboru i możliwość wpływania na swoje życie jest niezmiennie pożywką dla twórczości Zosi.

W nagraniu debiutanckiej płyty Julii Marcell pomogli fani, którzy posłuchali jej nagrań w Internecie. Jako pierwsza artystka z Europy Wschodniej, skorzystała też z serwisu Sellaband.com i zgromadziła 50 tys. euro na profesjonalne nagranie i wydanie płyty. W 2011 r. artystka została nagrodzona Paszportem „Polityki” 2011 w kategorii „Muzyka popularna”, została uhonorowana „za w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki”. W ubiegłym roku ukazała się najnowsza płyta wokalistki „Proxy”. Dziś Marcell jest jedną z najciekawszych gwiazd nowego polskiego popu.
Wstęp na koncerty jest wolny.

O g. 22.30 w sobotę przygotowaliśmy coś dla miłośników filmów dokumentalnych i kotów. „Kedi – sekretne życie kotów” to fenomenalny dokument o życiu stambulskich kotów, który odkrywa przed nami fascynujący świat widziany z kociej perspektywy. Stambuł to miasto z niezwykłą historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości. Bywają drapieżne. Uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne.
O g. 24.00 zapraszamy na kolejny dokument doceniony przez krytyków i widzów: „Ostatni w Aleppo”. Pięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na oblężenie. Khalid, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu, to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej. Uratowali do tej pory ponad 60 tys. osób, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami. „Ostatni w Aleppo” otrzymał aż cztery nagrody na 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Złotówka z każdego sprzedanego biletu przeznaczana jest na działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii.
Wejściówki na filmy w cenie 5 zł.

16 września w przestrzeni foyer CKiS-DK Oskard, Fundacja Vlepvnet oraz Galeria V9 zaprezentują najnowszy projekt obejmujący kolekcję sztuki ulicznej. To zbiór obiektów gromadzonych przez ponad 14 lat. Przez ten czas Vlepvnet animował, organizował i popularyzował sztukę uliczną w Polsce, współpracując z najciekawszymi jej reprezentantami.
Vlepvnet stale poszukuje możliwości prezentacji zbiorów. Z tej potrzeby narodził się projekt „VIA”, który zakładał stworzenie objazdowej ekspozycji, zbudowanej z kolekcyjnych prac. Wystawa ta to kuratorski rzut oka na 15-letnią historię street artu w naszym kraju.
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną zarówno prace studyjne artystów związanych ze sztuką ulicy, jak i bogata dokumentacja miejskiej tkanki. Wystawa angażuje również odbiorców. Razem z Vlepvnet będzie podróżować wymienialnia vlepek i szkicowniki, na których każdy chętny będzie mógł zostawić swój ślad.

Spektakl „Oparcie”, który widzowie zobaczą w niedzielę o g. 19.00 prezentuje dwa aspekty tego słowa – czysto fizyczny oraz psychiczny, emocjonalny. Pokazuje różne sytuacje, będące przykładem przeciwności losu burzących złudny i pozorny porządek. Sceny przedstawiają, jak człowiek reaguje w takich chwilach i w jaki sposób dąży do ich zrozumienia. Nasze życie wymaga od nas rozróżniania tego, na co wpływamy sami, od tego, co warunkuje oparcie. Spektakl nie jest gotową odpowiedzią, a jedynie pokazaniem drogi, dzięki której człowiek może uświadomić sobie, w jaki sposób zbudowane są podstawy jego życia. Spektakl wyreżyserowały koninianki Agnieszka i Katarzyna Łapaj.

Elektryzujący, fascynujący, choreograficznie doskonały (Variety) – taki jest  film „Mr. Gaga”, który w niedzielę o g. 20.00 zakończy Noc Kultury. To najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu „Piny” (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. To film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami.
„Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

CKIS – OKÓLNA NIE CHCE SPAĆ

Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli 16 września (sobota) uczestniczyć w rodzinnej Nocy Kultury na placu przy CKiS. Melomaluchy (do 7 roku życia) z opiekunami zapraszamy już o g. 12.00, rozpocznie się wówczas SMYKOFONIA, czyli edukacyjny koncert mający na celu popularyzację łatwych metod wspierających rozwój słuchu muzycznego najmłodszych. Smykofonia to swobodna atmosfera, brak podziału na scenę i widownię, zróżnicowany repertuar i wspólne zabawy muzyczne. Wstęp bezpłatny, przyjmujemy zapisy do dwóch grup tel. CKiS 63 243 63 50/51, I grupa: 12.00-12.45, II grupa: 13.15-14.00.

O g. 17.00 rozpoczną się warsztaty ceramiczne ULEPIENI, które poprowadzi artysta z Koła Arkadiusz Gołębowski. Wspólnie z prowadzącym będzie można wyczarować niepowtarzalną figurkę ulubionego zwierzaka, bohatera z bajki albo mały przedmiot codziennego użytku. Praca w glinie pobudza wyobraźnię, ujawnia zdolności manualne, jak również ma charakter terapeutyczny – pozwala się wyciszyć i skoncentrować na zadaniu. Zapraszamy dzieci i młodzież: 6-18 lat. Wstęp wolny.

Kolejna wyjątkowa propozycja to kreatywne warsztaty plastyczne NAMIOT SZTUKI, na które zapraszamy od 17.00 do 19.30. Namiot sztuki to przestrzeń twórczej zabawy pod okiem doskonałych artystów. Najmłodsi będą odkrywać talenty i potrzeby, starsi doświadczą pierwszych świadomych kreacji a dorośli wyruszą w podróż do krainy własnych wspomnień i marzeń artystycznych. Zapraszamy rodziny, dzieci, młodzież: 6-18 lat, wstęp na warsztaty jest wolny.
I tak w NAMIOCIE SZTUKI na warsztatach POKLATKOWO-SLAPSTICOWO z poznańskim teatrologiem Wojciechem Nowakiem spróbujemy nakręcić film w technologii sprzed 100 lat, posługując się techniką animacji poklatkowej. Najpierw sfotografujemy rodziców i kolegów, a następnie po wykonaniu ok. 100-150 zdjęć materiał zmontujemy i będziemy mogli obejrzeć 10-15-sekundowy film.
Warsztaty ZACZAROWANE PARASOLKI poprowadzi artysta plastyk z Poznania Tadeusz Wieczorek. Uczestnicy na białych parasolkach za pomocą kolorowych markerów i folii przedstawią opowieść o różnych wartościach, emocjach, kolorach czy pokażą coś ze świata natury. Inspiracją będą wiersze Marii Konopnickiej „Parasol” oraz Hanny Niewiadomskiej „Zakochane parasole”.
ZAMASKOWANI MARZYCIELE I NIEUCHWYTNI WSPOMINACZE to zabawa warsztatowa w tworzenie ażurowych masek. Źródłem powstania obiektów mogą stać się zarówno wakacyjne wspomnienia, jak i nasze marzenia czy fantastyczne wizje. Kulminacyjnym momentem będzie prezentacja prac w przygotowanym wcześniej teatrzyku cieni, drewnianej skrzyni z podłączonym źródłem światła. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Wosik – artysta plastyk z Łodzi.

Czy podróż dookoła świata jest możliwa bez wychodzenia z domu? Oczywiście! Dzieci w wieku: 3-9 lat zapraszamy do MUZYCZNEGO BIURA PODRÓŻY. Koncert edukacyjny w wykonaniu Agencji Artystycznej Art Bonsai rozpoczniemy o g. 18.00. Wraz z Panią Pchełką, Cypisem i Podróżnikiem Maurycym wybierzemy się na tajemniczy strych. Przewodnikiem będzie kolekcja instrumentów Podróżnika Maurycego, a drogę wskażą muzyczne zagadki Pani Pchełki. Wstęp wolny.

Podczas Nocy Kultury (17.00-20.00) będzie można również obejrzeć wystawę Tomasza Olszewskiego. Koniński artysta z zawodu jest pedagogiem i policjantem, ale obcowanie ze sztuką to jego największa życiowa pasja. Ukochaną techniką jest akwarela. Maluje głównie pejzaże, marynistykę, ale także kwiaty i architekturę. Brał udział w organizowanym przez CKiS Przeglądzie Twórczości Plastycznej „Złota Sztaluga”. W 2016 r. otrzymał główną nagrodę.

Finałowym punktem programu będzie plenerowy spektakl familijny w letniej aranżacji Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”. O g. 19.30 rozpocznie się GRAAL” – niezwykłe, żywiołowe widowisko, które łączy elementy spektaklu, słuchowiska oraz teatru tańca. Jest to historia pewnego chłopca przedstawiona w formie baśni z morałem, która ma posłużyć ukazaniu podstawowych wartości, o których często zapominamy. Wykreowane przez szczudlarzy monumentalne postaci zapełniają baśniowy świat, budząc grozę i śmiech.
Widowisko „Graal” to nie tylko efekty świetlne (dym, pochodnie), wspaniała muzyka, ale także barwne kostiumy, maski, ucharakteryzowani aktorzy. Całość ogląda się z zapartym tchem od pierwszej minuty, aż do opadnięcia kurtyny.
Na spektakl wstęp wolny.

Zapraszamy na Noc Kultury pełną artystycznych niespodzianek. 3 wieczory, 3 miejsca, 18 wydarzeń. Spotkamy się w przestrzeni galerii, sali kinowej i w plenerze. Dla kochających kulturę przygotowaliśmy spektakle, filmy, koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania. Do zobaczenia.

 

Wystawa pokonkursowa „Sekretne życie konińskich kotów”.