Przejdź do treści
Wydarzenia 8-9 września

NOC KULTURY 2023

To będzie dobraNOC !

„Dlatego nocą nie idź spać. Tylko nocą, nocą tańcz!” – proponuje w jednej ze swoich piosenek Krzysztof Zalewski. Organizowana po raz kolejny przez CKiS w Koninie Noc Kultury to zachęta nie tylko do dobrej zabawy, ale także do spotkań, rozmów i wymiany artystycznych doświadczeń. Piątkowy i sobotni wieczór 8 i 9 września przyniosą ciekawe i inspirujące wydarzenia w kilku lokalizacjach, dzięki którym nie będziecie mieli dużo czasu na sen!

Bliskie spotkania ze sztuką

Wystawy to nieodłączny element oferty CKiS. Mają one również stałe miejsce w programie Nocy Kultury. Wydarzenie rozpoczniemy otwarciem ekspozycji Szymona Kurpiewskiego pt. „Dzikie klucze” (piątek, 8 września, 18:00, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, ul. Kolejowa 1a, wstęp wolny). Szymon pochodzi z Konina, studiował na UP w Poznaniu na Wydziale Architektury Krajobrazu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. W swej twórczości skupia się na malarstwie olejnym. Przestrzeń w swoich najnowszych pracach buduje na zasadzie kolażu. Porusza się głównie w ramach malarstwa klasycznego, często kontrastując treść z formą. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. O swojej wystawie artysta pisze tak: „’Dzikie klucze’ to wielopłaszczyznowa próba opowiedzenia swoich emocji. To forma terapii, która ma na celu poradzenie sobie zarówno z otaczającą nas rzeczywistością, jak i wewnętrznymi konfliktami. Dzikie klucze możemy czytać wielopoziomowo, zaczynając od postawienia siebie w centrum, jako głównego bohatera, a skończywszy na szerokim analizowaniu relacji świat-człowiek”. Wystawę w ramach Nocy Kultury będzie można też oglądać w sobotę 9 września, w godz. 18:00-22:00 (również wstęp wolny). Ekspozycja czynna będzie do 13 października (w kolejnych dniach obowiązuje bilet w cenie 5 zł).

Po raz pierwszy w historii naszego miasta zorganizowany zostanie ЯEPET MARKT Niepowtarzalny Targ Sztuki (piątek-sobota, 8-9 września, godz. 18:00-23:00, Synagoga w Koninie, ul. Mickiewicza 2, wstęp wolny). Jest to wydarzenie skierowane do twórców obrazów, grafik, rysunków i innych dzieł mających znamiona dzieła sztuki – zarówno początkujących, jak i profesjonalistów. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą podzielić się ze światem swoimi talentem i opowiedzieć o swojej twórczości ludziom zainteresowanym kulturą. Jako organizatorzy zapewniamy pasjonatom możliwość wystawienia swoich prac. Co ważne, nie pobieramy od wystawców żadnej opłaty. Po prostu inicjujemy kontakty między twórcami i nabywcami. Jeśli chcecie wziąć udział w Targu Sztuki jako artysta lub wystawca, zapoznajcie się z regulaminem, wypełnijcie formularz zgłoszeniowy i prześlijcie go do nas. Macie na to czas do 14 sierpnia. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na ckis.konin.pl.

Zaledwie kilka minut spacerem od konińskiej Synagogi naszym oczom ukaże się wystawa Anny Maass pt. „Koncert” (wernisaż w sobotę, 9 września, godz. 19:00, Pepe Nero, plac Wolności 7, wstęp wolny). Artystka urodziła się w Gdańsku, mieszka i tworzy w Lubece. Zakres jej prac obejmuje malarstwo abstrakcyjne, grafikę, fotografię, a także interdyscyplinarną pracę z obiektami, przestrzenią, światłem, dźwiękiem i obrazem. Maluje aparatem, podważa granice pomiędzy fotografią, malarstwem a grafiką. Zatrzymuje w kadrze to, co nieoczywiste, moment, który wymyka się, a jednocześnie stanowi o uważności w obserwacji chwili. Instalacje wideo i multimedialne, interdyscyplinarne projekty pokazywane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz międzynarodowych sympozjach artystycznych w Polsce, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Jej obrazy i obiekty znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych w Niemczech i za granicą. Pokazywaną w Koninie ekspozycję opisać można krótko: „Na pierwszy rzut oka obrazy abstrakcyjne, na kolejny – fotografie przedstawiające muzyków”.

Czy to tragedia, czy już komedia? Tanecznie o… praniu!

Koniński Teatr Tańca to grupa na stałe współpracująca z CKiS w Koninie, która swoimi spektaklami wzbogaca program wielu naszych wydarzeń. Tym razem artyści z KTT wystąpią u nas z premierowym przedstawieniem pt. „Najpierw pranie potem siebie” w reż. Katarzyny Łapaj-Strzykowskiej (piątek, 8 września, godz. 20:00, CKiS-DK Oskard, bilet 30 zł). Tak piszą o swoim najnowszym spektaklu: „Weźmy takie pranie… frustruje już sama myśl o jego ilości, potem niby robi się samo – chwilowy, pozorny oddech. Niestety. Pranie trzeba powiesić. O LOSIE ! Schnie, wiadomo trzy tygodnie minimum, żeby docelowo spędzić MĘKI na kompletowaniu, chowaniu i prasowaniu. A na finał (i tutaj werble) zawsze czeka następna porcja brudów… Jak żyć? W sumie to jesteśmy ambitni, kreatywni, perspektywiczni, a mimo wszystko tak łatwo ulegamy frustracjom dnia powszedniego. Drażnią nas małe rzeczy. Pozorne błahostki urastają do rangi dramy sezonu”. Premiery Konińskiego Teatru Tańca to w naszym mieście (i nie tylko!) zawsze ważne wydarzenie kulturalne, musicie więc być koniecznie z nami!

Muzycznie w wielu nurtach

„Ta noc do innych jest niepodobna” – ten cytat z piosenki grupy Maanam jest tutaj jak najbardziej na miejscu! W tym roku mija 5 lat od śmierci Kory, a podczas Nocy Kultury ta legendarna artystka będzie z nami dzięki Michałowi Pepolowi (piątek, 8 września, godz. 21:30, Synagoga w Koninie, ul. Mickiewicza 2, wstęp wolny). Usłyszymy utwory z fonograficznego debiutu kompozytora i wiolonczelisty pt. „Kora nieskończoność”. To album niezwykły, dzięki któremu znane piosenki odkrywamy na nowo i mamy okazję poznać te, których wybitna piosenkarka rockowa nie pokazała światu. W piątkowy wieczór konińska Synagoga wypełni się niezwykłymi kompozycjami, w których usłyszymy głos wokalistki Maanamu i posłuchamy jej prywatnych nagrań, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Jeśli czujecie „tęsknotę nieskończoną” za jej niezwykłym głosem, koniecznie dołączcie do nas!

To będzie bez wątpienia jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń tego roku w Koninie! Na naszej scenie wystąpi Vito Bambino (sobota, 9 września, godz. 21:00, CKiS-DK Oskard, koncert wyprzedany). Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej opisują naszego gościa, wokalistę, autora tekstów, kompozytora, aktora i lidera zespołu Bitamina. W 2020 r. pojawił się jego solowy album „Poczekalnia”, skąd pochodzi m.in. numer „Bunkrów Nie Ma”. Znany jest także z przebojowych singli „Nudy” czy „Poszło”. Każdemu wydaniu towarzyszą oryginalne teledyski, których pomysłodawcą i nierzadko twórcą jest sam Vito. Szeroki zasięg swojej twórczości zawdzięcza m.in. występom podczas Męskiego Grania 2021, gdzie u boku Darii Zawiałow i Dawida Podsiadły śpiewał hitowy numer lata „I Ciebie też, bardzo”. W tym roku festiwal promuje przebojowy singiel „Supermoce”, w którym Vito towarzyszą Mrozu i IGO. 28 kwietnia br. ukazał się drugi solowy album lidera zespołu Bitamina, wydany w Def Jam Recordings Polska. Płytę „Pracownia” zapowiada singiel „Etna”, który ma już ponad 5 milionów odtworzeń w serwisie Spotify, a teledysk obejrzano już ponad trzy miliony razy. Fani będą mogli posłuchać materiału z płyty na żywo podczas jesiennej trasy koncertowej, która dotrze do 17 polskich miast – w tym do konińskiego Oskardu!

Podczas Nocy Kultury muzycznie sięgniemy też do tego, co dała nam sztuka naszej części Wielkopolski. Zespół Tuleje tworzą Gosia Zagajewska, Ksawery Wójciński i Wojtek Kurek, a przyjadą do nas z projektem pt. „Ciche miejsca” (sobota, 9 września, godz. 21:30, Synagoga w Koninie, ul. Mickiewicza 2, wstęp wolny). Muzycy wzięli na artystyczny warsztat utwory z takich miejscowości jak Babiak, Kramsk i Osiek Wielki. Jest to spojrzenie autorskie i odważne – z odniesieniami do jazzu, bluesa, muzyki dawnej, jak i swobodnej improwizacji. Artyści połączyli tradycję z nowoczesnością, pokazując jednocześnie szacunek do oryginalnego materiału. Jak brzmi ta nieoczywista i bezkompromisowa reinterpretacja muzyki ludowej? Warto zobaczyć i posłuchać na żywo! Zdradzić możemy, że goszczące u nas trio nastrojem i brzmieniem luźno nawiązuje do takich twórców jak Tom Waits czy Nick Cave.

Emocje w kinowym fotelu

Noc Kultury w Koninie to również wyjątkowe propozycje dla kinomaniaków wyświetlane w ramach Nocnego Kina Konesera. Pierwszego dnia wielbiciele X Muzy zobaczą polityczny thriller „Gorące dni” (piątek, 8 września, godz. 22:00, Kino Oskard, Al. 1 Maja 7a, bilet 13 zł). Nowy film Emina Alpera to kolejny dowód na to, że wyrasta on na czołowego obserwatora pełnej wypaczeń tureckiej rzeczywistości. I tym razem nie stroni od politycznych tematów, mówiąc o wszechobecnej korupcji, maczyzmie i niezbędnych kompromisach, które są konsekwencją chęci utrzymania władzy. Głównym bohaterem filmu jest Emre. Po tym jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi politycznymi perturbacjami.

Drugą propozycją dla koneserów kina jest film pt. „Cicha dziewczyna” (sobota, 9 września, godz. 22:00, Kino Oskard, Al. 1 Maja 7a, bilet 13 zł). To przepiękny, nastrojowy, zrealizowany w zjawiskowych irlandzkich plenerach debiut Colma Bairéada. 9-letnia Cáit trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona dziewczyna zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale Kryształowym Niedźwiedziem film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje doskonałą pracą kamery. To wspaniała lekcja empatii; ciepła, przejmująca, opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o czystości dzieciństwa. Prostota i poetyckość „Cichej dziewczyny” przywołują na myśl takie filmy jak „Mała mama” i „Lato 1993”.

Noc Kultury to dwa wieczory wypełnione po brzegi sztuką. Każdy z Was znajdzie coś dla siebie – na widzów czekają wystawy, koncerty, spektakl i pokazy filmowe. Nie może zabraknąć Was na tym wydarzeniu. Bądźcie z nami i bawcie się dobrze. Niech NOC będzie z Wami!

Partnerami Nocy Kultury 2023 są: Miasto Konin, Dom Artystyczny Ewa Gaj, Pepe Nero, Koniński Teatr Tańca, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Franspol Sp. z o.o., CoJesz.

Program Nocy Kultury 2023

Piątek 8 września

18:00 | Galeria CKiS Wieża Ciśnień | ul. Kolejowa 1a | Wstęp wolny
Otwarcie wystawy Szymona Kurpiewskiego „Dzikie klucze”

18:00-23:00 | Synagoga w Koninie | ul. Mickiewicza 2 | Wstęp wolny
ЯEPET MARKT Niepowtarzalny Targ Sztuki

20:00 | CKiS-DK Oskard  | Aleje 1 Maja 7a | bilet 30 zł
„Najpierw pranie potem siebie” – premiera spektaklu Konińskiego Teatru Tańca

21:30 | Synagoga w Koninie | ul. Mickiewicza 2 | Wstęp wolny
Koncert Michała Pepola „Kora nieskończoność”

22:00 | Kino Oskard |  Aleje 1 Maja 7a | Bilet 13 zł
Nocne Kino Konesera – film „Gorące dni”

Sobota 9 września

18:00-22:00 | Galeria CKiS Wieża Ciśnień | ul. Kolejowa 1a | Wstęp wolny
Wystawa Szymona Kurpiewskiego „Dzikie klucze”

18:00-23:00 | Synagoga w Koninie | ul. Mickiewicza 2 | Wstęp wolny
ЯEPET MARKT Niepowtarzalny Targ Sztuki

19:00 | Pepe Nero | plac Wolności 7 | wstęp wolny
Wystawa Anny Maass „Koncert”

21:00 | CKiS-DK Oskard  | Aleje 1 Maja 7a | Sold out
Koncert Vito Bambino

21:30 | Synagoga w Koninie | ul. Mickiewicza 2 | Wstęp wolny
Koncert Tuleje „Ciche miejsca”

22:00 | Kino Oskard |  Aleje 1 Maja 7a | Bilet 13 zł
Nocne Kino Konesera – film „Cicha dziewczyna”