Przejdź do treści
Na zdjęciu statuetki Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych
Wydarzenia cykliczne

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA

http://www.okfa.ckis.konin.pl

OKFA – jest najstarszym w Polsce, nieustannie rozwijającym się projektem dedykowanym kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest stymulowanie i promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. Co ważne, OKFA to więcej niż kilkudniowa akcja realizowana w corocznym trybie, ale proces, w którym kontynuuje się podjęte działania i utrwala zamierzone rezultaty. Wydarzeniami towarzyszącymi są m.in. wystawy o tematyce filmowej, warsztaty dla młodzieży, pokazy specjalne, koncerty, spotkania z artystami, w których uczestniczy ok. 2000 osób. Organizatorami są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, które realizuje festiwal i Federacja Niezależnych Twórców Filmowych.

OKFA to filmowe przedsięwzięcie o najdłuższej historii w Polsce i bez wątpienia ten fakt określa je w sposób szczególny. Chlubna ponad 60-letnia tradycja to z jednej strony prestiż i ogromna satysfakcja, z drugiej zaś wielka odpowiedzialność za utrzymanie wypracowanej pozycji: nieustanna troska o spójność programową, celowość i atrakcyjność przyjętej formuły.

Nie wahamy się twierdzić, że OKFA to nie jeden z wielu festiwali, ale przedsięwzięcie o rzetelnej podbudowie merytorycznej, którego jednym z ważniejszych założeń jest kontynuowanie misji popularyzatorskiej, czyli przybliżenie wartościowych produkcji szerszemu i zróżnicowanemu gronu widzów w ciągu całego roku (cykl „Środy z kinem niezależnym” czy międzyfestiwalowa współpraca partnerska stanowią niejako łączniki pomiędzy kolejnymi edycjami festiwalu). OKFA to rozpoznawalna marka, trafnie identyfikowana w środowisku filmowym, do której przyznają się najwięksi. Krzysztof Zanussi doskonalił na tym konkursie swój warsztat jeszcze jako filmowiec amator, by po kilku latach zasiadać w gronie jurorskim. Warto odnotować, że pierwsze kroki stawiał tu chociażby koninianin Radek Ładczuk – obecnie wzięty operator – autor zdjęć do m.in. „Sali samobójców”, „Jesteś Bogiem” czy międzynarodowych produkcji. Śledząc bogatą historię festiwalu wśród konkursowych produkcji odnajdujemy nazwiska takich twórców jak np.: Maciej Dejczer, Wojciech Staroń, Marek Lechki, Katarzyna Klimkiewicz i Bodo Kox.

To niezwykle istotny wyróżnik, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie mamy w Polsce ok. 90 festiwali filmowych. OKFA pokazuje drogę od amatora, poprzez studenta do zawodowca. Wśród głośnych nazwisk młodych twórców, których profesjonale debiuty (lub drugie filmy) ostatnio zostały dostrzeżone i docenione są: Kuba Czekaj („Baby Bump”, „Królewicz Olch”), Paweł Maślona („Atak paniki”), zdobywca Złotych Lwów Piotr Domalewski („Cicha noc”) czy nagrodzony za debiut na festiwalu w Gdyni Bartosz Kruhlik („Supernova”). Wszyscy byli laureatami OKFA jako studenci lub wcześniej amatorzy.

Wreszcie OKFA to sięganie do imponującej historii polskiego filmu i jego najlepszych wzorców również poprzez stałą obecność jego patrona – prof. Henryka Kluby. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Szkoła Filmowa w Łodzi. Jej wykładowca – krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który jest Przyjacielem konińskiego festiwalu, tak o nim mówi: „tu się przyjeżdża, żeby – po pierwsze, spotkać się z entuzjastami kina (…), a po drugie, żeby rozpoznać nazwiska, o których ja – jako dziennikarz filmowy i krytyk – prawdopodobnie będę pisał za 5-10 lat”. Konin upodobał też sobie aktor Krzysztof Majchrzak – od kilku lat krzepiąc swoją postawą niezależnego ducha tego przedsięwzięcia.

Warto wspomnieć, że corocznie przedsięwzięcie wspierają w znaczącym stopniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, co potwierdza rozpoznawalną oraz istotną tożsamość OKFA na mapie festiwali filmowych w Polsce.