Przejdź do treści
Polska - Konteksty 2021
Centrum-archiwum 4 kwietnia 2020

POLSKA-KONTEKSTY

Konkurs organizowany jest w systemie biennale. Temat konkursu „Polska-konteksty” należy przedstawić poprzez fotografie o charakterze dokumentalnym lub reportażowym.

Nadsyłane prace mogą przedstawiać osoby, miejsca lub zdarzenia; powinny dotyczyć polskiej rzeczywistości społeczno-kulturowej i mieć walor informacyjno-poznawczy. Interesuje nas obraz współczesnej Polski, który wyłania się z nadesłanych prac. Warunkiem udziału w konkursie jest wykonane fotografii na terenie Polski. UWAGA! Do Konkursu nie są przyjmowane zdjęcia przyrodnicze

Już 4 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie podsumujemy Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny POLSKA-KONTEKSTY. W związku jednak z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju, a przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo uczestników i widzów, gala wieńcząca konkurs zrealizowana zostanie w formule online!

W pierwszą sobotę kwietnia, o godzinie 16.00 na fanpage CKIS Konin na Facebooku, na kanale YouTube, na profilu na Twitterze, na oficjalnej stronie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz w wizytówce Google, podsumowania OKF „POLSKA-KONTEKSTY” dokona Marek Lapis, przewodniczący jury. Znakomity fotograf i fotoreporter oprowadzi również naszych widzów po wystawie pokonkursowej i omówi nadesłane, zakwalifikowane oraz zwycięskie prace.

Dodatkową atrakcją będzie bez wątpienia spacer z artystą po autorskiej wystawie, zatytułowanej „Biało-czerwona”, niezwykle interesującym projekcie fotodokumentalnym.
Do wglądu, w wersji elektronicznej, udostępnimy również powystawowy katalog z nadesłanymi zdjęciami. Zapraszamy. Bądźcie z nami, nie wychodząc z domu!

 

Protokół z obrad jury
Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego
POLSKA-KONTEKSTY
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, 25 lutego 2020 r.

Jury  w składzie:
Marek Lapis – przewodniczący
Stanisław Kulawiak – członek
Marcin Sauter – członek

stwierdziło, że do konkursu zgłoszonych zostało 365 fotografii (w tym 57 zestawów) 68 autorów. Z oceny zostały wyłączone prace 1 osoby z powodu niedopełnienia warunków regulaminu (nie dotrzymanie terminu zgłoszenia prac konkursowych –godło: ZDROWA WODA)

Po zapoznaniu się z pracami jury postanowiło przyznać nagrody następującym osobom:

I nagroda – w wysokości  1000,00 zł brutto oraz plecak MANFROTTO Mover 50 o wartości 445 zł brutto otrzymuje Bartosz Różalski  za zestaw zdjęć „Awaria”.

II nagroda – w wysokości  800,00 zł brutto oraz plecak MANFROTTO Advanced 2 Gear M o wartości 400,00 zł brutto  otrzymuje Joanna  Mrówka za zestaw 4 zdjęć ,, Broniszów – z dala od stolicy”

III nagroda ex aequo każda w wysokości  500,00 zł  brutto oraz Monopody Benero – każdy o wartości 450 zł brutto otrzymują:

Dominik Śmiałowski  za zdjęcie „ Czas oczekiwania”

oraz  Magdalena Grodzka za zestaw zdjęć „ Klasy” i „ Tablica”.

Jury przyznało również wyróżnienia ( nagrody rzeczowe) Statywy Benro iT25 – każdy o wartości 380,00 zł brutto, które otrzymują:
 Przemysław Konefał za zestaw 2 zdjęć „Weganie”

– Dariusz Szubiński za zdjęcie „ Jeszcze Polska”

– Tomasz Okoniewski  za zdjęcia „Owca zaczeka” i „Czujność”.

Fundatorem finansowych oraz rzeczowych nagród i wyróżnień jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Ponadto jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej prace następujących autorów:

– Dariusz Szubiński „Realizm” i  „Jeszcze Polska” – zestaw 4 zdjęcia
– Sara Byczkowska „Wyznanie wiary” – zestaw 2 zdjęć
– Tadeusz Koniarz „ Wodza cień”, „ Na kogo padnie na tego bęc…”
– Joanna  Mrówka „Ogródki działkowe” – zestaw 6 zdjęć
– Wojciech Chrubasik „Ulotki” – 2 zdjęcia
– Zdzisław Siwik „Pomnik” – zestaw 2 zdjęć
– Marek Haczkur  „11.11” – zestaw 6 zdjęć
– Filip Dowjat „Kotwica” – zestaw 2 zdjęć
– Marek Kubień „ Kalwaria” – zestaw 6 zdjęć
– Anna Jakubowska „ Płachta stykowa”
– Mirosław Jurgielewicz „ Rezerwacja 2,3”
– Dominka Koszowska „ Portrety zbieraczy ziół z Podlasia”- zestaw 5 zdjęć.


Jury konkursu

MAREK LAPIS – mieszka koło Poznania. Członek zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Absolwent Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Laureat wielu prestiżowych, polskich i zagranicznych, nagród i wyróżnień. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Publikuje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii oraz w mediach zagranicznych. Prowadził zajęcia z fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, obecnie w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Działa aktywnie na rzecz rozwoju twórczego w środowisku fotografów zawodowych i amatorów.
W latach 2009-2017 powstała „Biało-czerwona” – wieloletni projekt społeczno- fotodokumentalny opisujący wizualnie, jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona. Zwieńczony wydaniem książki fotograficznej i wystawy, którą obejrzymy w kwietniu w Koninie.

MARCIN SAUTER – urodzony w Bydgoszczy polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, operator filmowy i fotografik. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w której obecnie jest wykładowcą. Zaczynał jako fotoreporter „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Pozytywu”. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2001 roku zrealizował z Maciejem Cuske niezależną fabułę „I co wy na to, Gałuszko?”. W 2005 roku nakręcił film „Za płotem”, który otrzymał nagrody na międzynarodowych festiwalach w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie, oraz „Kino objazdowe”, nagrodzone na festiwalach w Krakowie i Łagowie. W 2009 roku nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy dokument „Na północ od Kalabrii”. Od 2005 roku razem z Maciejem Cuske, Piotrem Stasikiem i Francuzem Thierrym Paladino tworzy Zespół Filmowy Paladino, realizujący razem projekty dokumentalne.
zdj. Arkadiusz Wojtasiewcz (Agencja Gazeta)

STANISŁAW KULAWIAK – związany z Ostrzeszowem, studiował na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej KULAWIAK w Ostrzeszowie. W 2010 roku został prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF od 2014 roku organizuje wystawy okręgowe i w Galerii Za Szafą, od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuje się edytorstwem i drukiem.

fot. J. Graszk-Łojewska

Katalog online

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny POLSKA-KONTEKSTY – uroczysta gala