Przejdź do treści
Konfrontacje Teatrów Dziecięcych - cienie na scenie
Wydarzenia 2020

42. Konfrontacje Teatrów Dziecięcych PRZESTRZENIE WYOBRAŹNI

Wobec zaistniałej sytuacji 42. Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni” nie odbędą się w najbliższy piątek. Wydarzenie zostaje przeniesione na inny termin.


13 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbędzie się już 42. edycja Konfrontacji Teatrów Dziecięcych Przestrzenie Wyobraźni, adresowana do dziecięcych grup teatralnych działające przy szkołach, ośrodkach kultury czy stowarzyszeniach w subregionie konińskim.

Konfrontacje to przegląd dziecięcych teatrów o jednej z najdłuższych tradycji w Polsce. Przez te lata stał się platformą nie tylko do prezentacji amatorskich przedstawień, ale również doskonalenia warsztatu instruktorskiego. Co roku odwiedzają nas specjaliści z zakresu teatru i edukacji kulturalnej. Tym razem spotkamy się z przedstawicielami łódzkiego Teatru Pinokio. W jury zasiądą specjalistka ds. edukacji Marta Magalska oraz aktor Piotr Osak.

Jak co roku uczestników zaprosimy do udziału w artystycznych warsztatach, które poprowadzą Paweł Pawlik z Teatru Akademia Wyobraźni oraz Grażyna Tabor i Anna Nowak. W ten sposób proces edukacji teatralnej ma pełniejszy wymiar. Młodzi aktorzy nie tylko konfrontują się ze sobą na scenie, ale również biorą czynny udział w integrującej, twórczej zabawie.

Kolejność prezentacji:

1. Teatr PSIA KOŚĆ – JEDYNECZKI – SP im. KEN i MDK w Słupcy
2. Teatr APROPO – SP im. Władysława Umińskiego w Przedczu
3. Teatr Chlebowiaki – SP im. Józefa Mehoffera w Chlebowie
4. Teatr DEBIUT JUNIOR – Zespół Szkół w Przykonie
5. Teatr FANTAZJANA – SP i M-GOK w Zagórowie
6. Teatr GUMISIE – SP nr 1 i MDK w Słupcy

Orientacyjny harmonogram:
9.00 – 10.00 – rejestracja zespołów w biurze organizacyjnym
10.00 – 13.00 – prezentacje konkursowe
13.00 – 13.45 – obiad
13.45 – 16.45 – warsztaty dla uczestników
14.45 – spotkanie warsztatowe dla instruktorów
17.00 – werdykt

JURY

Marta Magalska – teatrolożka, arteterapeutka, animatorka kultury, instruktorka teatralna i wokalna, okazjonalnie dramaturżka i autorka tekstów. Absolwentka teatrologii na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim oraz arteterapii w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Od października 2018 roku pełni funkcję spec. ds. edukacji w Teatrze PINOKIO w Łodzi. Od wielu lat samodzielnie bądź w kooperacjach prowadzi różnorodne działania warsztatowe dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Współpracowała głównie z toruńskimi i krakowskimi ośrodkami kultury. Była asystentką reżysera w toruńskiej Fundacji Pro Theatro; ma na swoim koncie wyjazdy festiwalowe do Pragi i Niemiec. Współpracuje z toruńską Fundacją Światło jako reżyser, asystent reżysera lub wokalistka grupy teatralnej Efata, z którą we wrześniu 2015 na deskach Teatru Baj Pomorski zrealizowała pełnowymiarowy autorski międzypokoleniowy spektakl To się w głowie nie mieści – opowiadający o życiu widzianym z perspektywy osób apalicznych. Jako instruktor teatralny i wokalny prowadziła zajęcia m.in. w Dąbkach oraz Bytowie. Była asystentką reżysera przy produkcji wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej (koncert galowy Wielka płyta 1972-2018. Bardzo drogi koncert z okazji pięćdziesiątej ósmej rocznicy taniego budownictwa mieszkaniowego w reż. Agaty Dudy-Gracz; premiera teatralna w marcu 2014, premiera telewizyjna w styczniu 2015). W kwietniu 2018 w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu odbyła się premiera spektaklu 9 x John L. Pod pseudonimem Agi Jun Marta Magalska odpowiada w nim za opiekę dramaturgiczną oraz projekt plakatu. Aktualnie pracuje nad autorskim koncertem piosenki aktorskiej.

 

Piotr Osak – absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Akademia Teatralna w Warszawie). Etatowy aktor Teatru Pinokio w Łodzi. Jego najnowsza rola to Czarownica/Andersen w „Ander-Śnie” w reż. T. Kaczorowskiego (prapremiera 22.02.2020). Muzyk, wokalista, instrumentalista, kompozytor. Półfinalista 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W sezonie 2013/2014 współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Napisał muzykę do spektakli takich jak „Świnki 3” (Teatr Pinokio w Łodzi, reż. Ł. Bzura), „Wyprawy krzyżowe” (Teatr Pinokio w Łodzi, reż. T. Kaczorowski), „Osmędeusze” (Teatr Pinokio w Łodzi, reż. J. Berłowska), „Instynkty ulotne” (Teatr Pinokio w Łodzi, reż. Ewa Maria Wolska). Fascynuje się śpiewem gardłowym, etnicznym, białym, ale także fotografią. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i interpretacji, improwizacji, pantomimy i innych.