Przejdź do treści
Wydarzenia 15 marca 2015

„PRZESTRZENIE WYOBRAŹNI”

PROTOKÓŁ
Z OBRAD KOMISJI ARTYSTYCZNEJ
37. KONFRONTACJI
TEATRÓW DZIECIĘCYCH
„PRZESTRZENIE WYOBRAŹNI”
Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie, 15 marca 2015 r.

Komisja Artystyczna w składzie:Konrad Dworakowski – reżyser, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi
Jarosław Sparażyński – instruktor ds. teatru z Konina
Ela Barszcz – instruktor ds. plastyki z CKiS w KoniniePo obejrzeniu 7 spektakli postanowiła przyznać:
Grand Prix w wysokości 600 zł zespołowi teatralnemu „TEATR, MY I…” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Wągrowcu za wyjątkową dbałość o inscenizację
nagrody w wysokości 400 zł
• zespołowi teatralnemu „Fuks” ze szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF w Turku
• zespołowi teatralnemu „Jedyneczki” z Miejskiego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupcy
wyróżnienia w wysokości 200 zł
• zespołowi teatralnemu „Fantazjana” ze Szkoły Podstawowej
i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie
• zespołowi teatralnemu „Psia kość” z Miejskiego Domu Kultury w Słupcy
Ponadto przyznano nagrody aktorskie – książki dla:
Aleksandry Marii Andrzejewskiej
Anny Mielcarskiej
Piotra Klimka
Patryka Mellera
Gabrieli Nowak
Wyróżnienie i nagrody ufundowało Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

 

Warsztaty z Fundacją Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie!
Fundację tworzy grupa ludzi na co dzień związanych z kulturą i sztuką. Są pośród nich zarówno aktorzy, jak i pasjonaci teatru, wszyscy pozytywnie usposobieni, kreatywni i chętni do działania. Wierzą w terapeutyczną moc sztuki – ich celem statutowym jest jej upowszechnianie, stąd podejmują działania na wielu polach; od tworzenia spektakli, po organizowanie eventów teatralnych (np. czytania współczesnej dramaturgii, tematyczne panele dyskusyjne) i warsztatów artystycznych (teatralnych, literackich, plastycznych). Nie ograniczają swoich projektów do jednej grupy docelowej: z jednej strony są działania przeznaczone dla dorosłego odbiorcy, z drugiej dla dzieci i młodzieży, uwzględniające także osoby niepełnosprawne, domy dziecka oraz środowiska dysfunkcyjne.
Elementarne zadania aktorskie – warsztaty teatralne dążące, przede wszystkim, do uświadomienia dzieciom i młodzieży, jakimi są wyjątkowymi ludźmi. Poprzez działania parateatralne, w których biorą oni czynny udział, uświadamiają im, jak mogą sobie pomóc w dążeniu do celu, jak uwierzyć w siebie, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych (np. egzamin do gimnazjum, matura itp.). Jednocześnie przybliżają kulisy i historię teatru dramatycznego. Skupiają się na samoświadomości ciała – mowie ciała oraz sposobach na opanowanie tremy i stresu podczas wystąpień publicznych.
Lalkowo – warsztaty teatralne dla dzieci. Zajęcia mają na celu odkrywanie przed najmłodszymi odbiorcami sztuki tajników teatru lalkowego (zapoznanie z podstawowymi pojęciami z zakresu teatru, teatralny savoir vivre, specyfika pracy w teatrze, poznanie wszystkich podstawowych technik lalkowych). Podczas warsztatów dzieci wykonają prostą lalkę teatralną z rzeczy ogólnie dostępnych (np. z samotnej, nieużywanej, zagubionej skarpetki – wyczarują zawodowego muppeta).
Warsztaty z dykcji i impostacji głosu – To jak nas odbiera otoczenie jest bardzo ważne w nawiązywaniu nowych znajomości. Tos jak artykułujemy i intonujemy zdania wpływa bezpośrednio na budowanie własnego wizerunku. Od najmłodszych lat powinniśmy zwracać uwagę na sposób wypowiadania się i umiejętne posługiwanie się głosem. Pomoże nam to w codziennych sytuacjach jasno i czytelnie wyrazić swoje potrzeby. Warsztaty uświadamiają i pokazują jak poprawnie akcentować słowa, nie omijać samogłosek, by słowo w pełni wybrzmiało oraz jak pracować samym głosem, by nasze struny głosowe służyły nam w zdrowiu wiele lat. Łatwe i przystępne ćwiczenia dostosowane są do wieku młodych odbiorców warsztatów i w atrakcyjny sposób zachęcają do zabawy słowem.

Regulamin

UWAGA!!! ZMIANY W REGULAMINIE

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie,
Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie,
Urząd Gminy w Kłodawie

37. Konfrontacje Teatrów Dziecięcych odbędą się w dniach 13-15 marca 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie.

Spotkaniu towarzyszy hasło „Przestrzenie Wyobraźni”, które w pełni oddaje jego ideę oraz coroczne przesłanie Komisji Artystycznej. Celem Konfrontacji – poza prezentacją dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych, wymianą doświadczeń i doskonaleniem warsztatu instruktorskiego – jest edukacja poprzez zabawę w teatr, polegająca na rozwijaniu twórczej postawy dziecka. Natomiast życzeniem organizatorów i jurorów – w dobie dosłowności i hiperrealizmu – kształtowanie myślenia teatralnego właśnie w oparciu o wyobraźnię.

WARUNKI UCZESTNICTWA
1. „Przestrzenie Wyobraźni” są projektem adresowanym do amatorskich zespołów teatralnych skupiających dzieci do lat 13, działających przy szkołach, ośrodkach kultury, stowarzyszeniach oraz innych placówkach.
2. Zespoły teatralne prezentują spektakle w oparciu o wartościową literaturę polską i światową.
3. Organizatorzy nie narzucają żadnych ograniczeń formalnych czy tematycznych.
4. Czas trwania spektaklu nie może przekroczyć 20 minut.
5. Wszyscy uczestnicy wezmą udział w warsztatach teatralnych, które odbędą się po przerwie obiadowej. Udział w warsztatach oraz obecność na odczytaniu werdyktu są obowiązkowe.
6. Koszty związane z przyjazdem zespołów ponosi instytucja delegująca.
7. Każdy członek zgłoszonego zespołu jest zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości 10 zł na poczet kosztów organizacyjnych.
8. Zebraną od zespołu kwotę należy wpłacić na konto CKiS: BZ WBK O/Konin 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776 do dnia 24 lutego 2015 roku (prosimy zabrać ze sobą kserokopię dowodu wpłaty).
9. Instytucje zgłaszające zespoły do udziału w Konfrontacjach oraz twórcy przedstawień wyrażają zgodę na rejestrację na współcześnie dostępne nośniki obrazów i dźwięków oraz na ich wykorzystanie przez Organizatora w celach informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych – bez roszczeń finansowych z tym związanych.
10. W przypadku wykorzystania cudzych utworów koszty ZAiKS-u zespoły opłacają we własnym zakresie.

Karty zgłoszenia, dokładnie wypełnione, należy przesłać do dnia 24 lutego 2015 roku na adres:

Centrum Kultury i Sztuki
ul. Okólna 47a
62-510 Konin

Prezentacje ocenia Komisja Artystyczna powołana przez Organizatorów, która zdecyduje o przyznaniu nagród zespołowych i indywidualnych. W jej skład wejdą specjaliści zajmujący się teatrem dziecięcym, amatorskim ruchem artystycznym i edukacją kulturalną.
Kryteria oceny brane pod uwagę przez Komisję obejmują: dobór repertuaru, sceniczną koncepcję, zadania aktorskie, oprawę plastyczną i muzyczną.

Werdykt Komisji Artystycznej jest ostateczny i niepodważalny.
Nagrody i wyróżnienia wypłacane będą wyłącznie przelewem na rachunek bankowy wskazany w karcie zgłoszenia.

ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ:
– warunki sceniczne i obsługę techniczną (nagłośnienie, oświetlenie), zgodnie z zapotrzebowaniem podanym w karcie zgłoszenia,
– dyplomy oraz nagrody,
– posiłek dla wykonawców, instruktorów i opiekunów.

Sprawy nieobjęte regulaminem rozstrzygają Organizatorzy.
Podpisanie karty zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Informacja o terminie występu każdego zespołu oraz harmonogram spotkania będą dostępne na stronie internetowej www.ckis.konin.pl od 3 marca 2015 r. Do tego czasu zespoły otrzymają powiadomienie e-mailem.
Zespoły zgłaszają się w Biurze Organizacyjnym w GOK w Kłodawie od godziny 9.00. Zakończenie spotkania każdego dnia konfrontacji przewidujemy na godz. 18.30.
Informacji o Konfrontacjach udziela Paulina Pachulska – instruktor ds. teatru CKiS
tel. 63 243 63 50/51, w godz. od 8.00 do 16.00.

www.ckis.konin.pl
e-mail: p.pachulska@ckis.konin.pl

DO ZOBACZENIA !