Przejdź do treści
Wydarzenia 28 września 18:00

Środa z kinem niezależnym

Jesień za pasem, a to oznacza, że po wakacyjnej przerwie wracamy z pokazami kina niezależnego. Pierwszy w nowym sezonie seans z cyklu „Środa z kinem niezależnym” planowany jest na 28 września. O 18.00 w Kinie Oskard kameralnie pokażemy krótkie metraże nagrodzone przez jury 68. OKFA  – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, który odbył się w Koninie na początku czerwca. Część filmów laureatów już mogliśmy obejrzeć na specjalnym pokazie kończącym festiwal, teraz zaprezentujemy kolejne produkcje. Niewątpliwie będzie to przekrój najlepszych zjawisk w polskim kinie niezależnym.

W programie:

„Papierosy”

Maja Markowska / Szkoła Wajdy, Bydgoska Kronika Filmowa, Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego / 18’ / 2020 / kategoria: film niezależny, dokumentalny, debiut

Trwa pierwsza pandemiczna Wielkanoc. Zamknięta w czterech ścianach młoda kobieta opiekuje się ciężko chorym dziadkiem. Czas upływa na rozmowach, wspólnych posiłkach, oglądaniu zdjęć i graniu w pokera. Łączy ich także pewna niezdrowa przyjemność – oboje lubią sobie zapalić. To co oglądamy, nie jest tylko spełnieniem rodzinnego obowiązku, ale i obrazem autentycznej ponadpokoleniowej bliskości, jaka łączy tych dwoje ludzi.


„Wizyta”

Mateusz Jarmulski / Warszawa / 08’ / 2021 / kategoria: film niezależny, animowany

Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ucieka ciemna postać. Pokrzykiwania myśliwych narastają. Oczy ofiary błyszczą w ciemnej twarzy, Postać, a dokładniej szympansica, oddycha ciężko, uciekając przez dżunglę. Przestraszone zawierzę dociera do pięknej kolonialnej willi. Opuszczając swoje naturalne środowisko, stanie przed ważnym wyborem. Film, który zadaje pytanie o to, gdzie zaczyna się człowieczeństwo.


„Taksiarz”

Ryszard Kruk / AMA Film Academy / 15’ / 2022 / kategoria: film studencki, fabularny, debiut

Opowieść o ludzkim losie, przemijaniu, o starości i samotności we współczesnym świecie, problemach zerwanych więzi rodzinnych. Jako taksówkarz Pan Staszek (Jan Nowicki) z kilkudziesięcioletnim stażem jest dobrze znany mieszkańcom miasta. Na co dzień jego czas wypełnia praca. Ma również starego przyjaciela, z którym często się spotyka. Mimo to doskwiera mu samotność. Film jest pretekstem do stawiania pytań o sens i jakość życia.


„Dziura”

Piotr Kaźmierczak / LAF WFA / 02’30’ / 2021 / kategoria: film amatorski, animowany

Krótka opowieść o zmaganiu się z brakiem, pustką, samotnością.


„Masza”

Krzysztof Chodorowski / Warszawska Szkoła Filmowa / 12’37’’ / 2020 / kategoria: film studencki, fabularny

Pracująca na czarno w polskiej fabryce Ukrainka Wiera podejmuje rozpaczliwą próbę udzielenia pomocy poszkodowanej w wypadku koleżance Maszy, co stawia ją przed moralnym dylematem, czyje dobro ma wybrać.


„Mów mi Mesjasz”

Andrzej Brzózka / Szkoła Filmowa w Łodzi / 17’ / 2021 / kategoria: film studencki, fabularny

Alex jest prawiczkiem i początkującym raperem. Gdy na jednym ze swoich koncertów przedawkowuje alkohol z narkotykami, nie może zaakceptować swojej kompromitacji. Poszukując kolejnej działki, poznaje dealerkę Vanessę, od której dostaje narkotyk dający niewidzialność.