Przejdź do treści
Wydarzenia 31 maja 18:00

Środy z kinem niezależnym 16. Grand Off im. Witolda Kona

Grand Off im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to festiwal, który po raz 16. odbył się w Warszawie w grudniu 2022 r. i którego laureatów prezentujemy w naszym cyklu Środy z kinem niezależnym od jego początków. Ponad 4000 zgłoszeń z ponad 120 krajów, 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 państw, 55 produkcji nominowanych w 11 kategoriach – tak przedstawiają się liczby.

Grand Off to zawsze gwarancja wysokiej jakości, przekrój kina krótkich form, w którym odbijają się różne kultury, języki, stylistyki. Kina, które generuje uniwersalne emocje, jakich doświadczają ludzie niezależnie od szerokości geograficznej.

Na majowy seans złoży się projekcja 6 spośród 11 nagrodzonych filmów. Pozostałe widzowie obejrzeli podczas kwietniowego pokazu.

W programie:

Najlepsze Zdjęcia

Hey, Gunesh! / Gruzja / Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze / 2021/ 22’18’’

Gunesh jest 9-letnią dziewczynką. Mieszka w Gruzji i należy do mniejszości azerskiej, która tradycyjnie prowadzi koczowniczy tryb życia. Gunesh prawie nie mówi po gruzińsku. Pod czujnym okiem ojca radzi sobie najlepiej, jak potrafi i niestrudzenie powtarza kilka znanych sobie gruzińskich słów, wśród których marzy o książce, nauczycielu i szkole.

Najlepszy Montaż

The BLACK ChristS. Far From Justice / Niemcy / Monica Manganelli / 2022/ 14’50’’

Wizjonerski wiersz i medytacja na temat najgorszej masakry na tle rasowym w historii Ameryki, która wydarzyła się w Tulusie (Oklahoma) w 1921 r. przeciwko czarnej społeczności Greenwood. Film opowiadany w 14 rozdziałach jako drogi krzyżowe (Via Crusis), inspirowany wierszem Countee Cullen i surrealistycznymi artystami Rene Magritte’a i Maxa Ernsta.

Najlepsza Scenografia

The Land of Destroyed Ski Jump Hill / Ukraina / Tetiana Nahirniak / 2019/ 23’36’’

Właściciele małego górskiego hotelu okradają swoich gości z powodu kryzysu finansowego. Pewnego dnia odwiedzi ich gość, który pokrzyżuje ich plany.

Najlepsza Aktorka

La Luce Oltre La Gabbia / Włochy / Giovanni Ambrosino / aktorka: Irene Maiorino / 2021 / 27’18’’

Maria (32 l.) w wyniku doświadczania ciągłej przemocy i strachu, że jej partner Pietro (35 l.) może skrzywdzić jej małą Cristinę (4 l.), zabija go w samoobronie podczas kolejnej awantury. Maria i Cristine przeżywają wspólne więzienie jako duszącą rzeczywistość przefiltrowaną przez kraty celi.

Najlepszy Film Polski

First… / Polska / Adam Hartwiński / 2021 / 26’37’’

40-letnia Marysia dowiaduje się, że dziecko, którego się spodziewa, ma nieuleczalną wadę genetyczną i prawdopodobnie umrze wkrótce po urodzeniu. Zdesperowana kobieta podejmuje trudną decyzję o urodzeniu dziecka i oddaniu jego nerki chorej dziewczynce.

Łączny czas: 114’