Przejdź do treści
Grafika przedstawia dwie męskie twarze i logo wydarzenia
Wydarzenia 28 kwietnia 2021

Środy z Kinem Niezależnym – Grand Off online cz.2

Od kilku lat w pasmie „Środy z kinem niezależnym” przeznaczamy dwa seanse na prezentację Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata, czyli laureatów festiwalu Grand OFF.

14. edycja tego wydarzenia odbyła się w formule online pod koniec ubiegłego roku, dając przegląd wyjątkowych produkcji offowego nurtu wszystkich kontynentów. Liczby wyglądają imponująco: 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów – nominowało spośród ponad 4000 zgłoszeń (ta liczba wzrasta z roku na rok) ze 125 krajów 55 produkcji w 11 kategoriach.

Pierwszą część pokazu wyemitowaliśmy online w marcu. A oto program kwietniowego seansu:

1. Najlepsza fabuła – „Committed” reż. Lee Gilat, Izrael, 2018, 21’48’’
Leah zmusza swoją młodszą siostrę Batyę do konfrontacji z chorobą psychiczną ojca – Zvikiego – po raz pierwszy od bardzo długiego czasu. Jest zmęczona życiem podporządkowanym chorobie ojca oraz odpowiedzialnością za opiekę nad nim i postanawia zmienić swoją sytuację. Zviki odmawia hospitalizacji, co zmusza siostry do spędzenia razem całego dnia.

2. Najlepszy film polski – „Festyn” reż. Grzegorz Krawiec, Polska 2019, 20’6’
Pociąg zatrzymuje się w szczery polu, ponieważ rzuciła się pod niego kobieta. Jest lato, więc w oczekiwaniu na policję pasażerowie wychodzą na zewnątrz i rozpoczynają piknik w pobliżu zwłok. Ludzie są bardziej rozzłoszczeni zatrzymaniem pociągu niż poruszeni śmiercią dziewczyny. Kto lub co było prawdziwym powodem jej śmierci?

3. Najlepsze zdjęcia – „The Invisible Monster” reż. Javier Fesser Perez de Pettino, Guillermo Fesser Perez de Petino, Hiszpania, 2019, 29’55’’
Ojciec Aminodina zawsze się uśmiecha, ponieważ twierdzi, ze szczęśliwi ludzie żyją dłużej. 8-letni Aminodin trzyma się tej zasady podczas pracy na wysypisku, gdzie żyje wraz ze swoją rodziną.

4. Najlepszy aktor – „The Dogwatch” reż. Albin Wildner, Austria, 2019, 32’51’’
Po utracie wieloletniej posady w korporacji Raphael został zmuszony do podjęcia pracy jako nocny ochroniarz. Niedawno wprowadził się także z powrotem do swojej matki, którą opiekuje się oddana ukraińska pielęgniarka Vera. Dzięki jej wsparciu Raphael uczy się radzić sobie w nowym życiu.

5. Najlepsza animacja – „Butterflies in Berlin” reż. Monica Manganelli, Nemcy, 2019, 29’55’’
Alex przenosi się do Berlina w 1933 r. szukając swojego miejsca na świecie i swojej tożsamości seksualnej, staje się pierwszym transseksualistą w historii, który poddał się operacji. Dzieje się to niestety w okresie narodzin narodowego socjalizmu i społecznego rozłamu, który wolność seksualną przekształcił w powód do represji.

Łączny czas: 135 minut

Pokaz będzie dostępny na naszym kanale Youtube i profilu FB a także poniżej.