Przejdź do treści
Zdjęcie wykonane z perspektywy żabiej, przedstawia sufit bimy w synagodze w Koninie
Oskard-archiwum 10-14 października 2021

Synagoga odkryta na nowo

„Synagoga odkryta na nowo” to wystawa fotografii konińskiej synagogi, która w grudniu ubiegłego roku stała się własnością miasta Konina. Jeden z najcenniejszych zabytków w naszym mieście, który jest bardzo ważny dla samej historii miasta, z racji na ugruntowaną kulturę żydowską i silną społeczność żydowską przed wojną, stał się obiektem zainteresowań fotograficznych.

Synagoga została uchwycona w obiektywie przez członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów i przyjaciół z grupy: FotoSpacery.pl z Warszawy i Fotoobiektywni z Włocławka, biorących udział podczas majowego fotospaceru w ramach 1. Konińskiego Festiwalu Fotograficznego „Focus nad Wartą” 2021.

Podczas wystawy w głównym foyer Oskardu będzie można zobaczyć 30 wielkoformatowych zdjęć KKF FF i pasjonatów fotografowania z Polski. Prace przedstawiają w wysublimowany sposób tajemnicze zakamarki oraz detale architektoniczne synagogi, które zostały odkryte na nowo przez uczestników fotospaceru.

Wystawa jest organizowana w ramach Teatru Polska, jako wydarzenie towarzyszące spektaklowi „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” , którego premiera w Koninie odbędzie się właśnie 10 października o godz. 19.00 w DK – Oskard w Koninie.

Ekspozycję ponownie będzie można zobaczyć w czerwcu podczas kolejnej edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego „Focus nad Wartą” 2022.

Wystawa do 14 października. Zwiedzanie bezpłatne.

Zdjęcie wnętrza synagogi wykonane przez Annę Małkowicz.
Fot. Anna Małkowicz
Zdjęcie wnętrza synagogi wykonane przez Arkadiusza Uriasza.
fot. Arkadiusz Uriasz
Widok wnętrza synagogi przez uchylone okno. Zdjęcie Moniki Gałązki.
fot. Monika Gałązka
Zdjęcie wnętrza synagogi wykonane przez Dorotę Ostrą.
fot. Dorota Ostra
Zdęcie wnętrza synagogi wykonane przez Patryka Koszelę
fot. Patry Koszela
Zdjęcie wnętrza Synagogi wykonane przez Tomasza Kulasa.
fot. Tomasz Kulas