Przejdź do treści
Centrum-archiwum 2 lipca 2015 15:00 - 19:00

Warsztaty plastyczne, gry na bębnach i koncert 2.07.2015

Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych na warsztaty plastyczne – Namiot Sztuki, warsztaty gry na bębnach oraz koncert zespołu Foliba.

2 lipca 2015 r., plac przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Program:
g. 15.00-17.00 – NAMIOT SZTUKI, czyli warsztaty plastyczne pt. „Bajki, nie bajki, znane i nieznane” oraz „Biblioteka Ksiąg Osobistych” dla dzieci i młodzieży
g. 15.00-16.30 – warsztaty plastyczne MIASTOmovie: M JA! STO
g. 17.00-19.00 – otwarte warsztaty gry na bębnach i koncert zespołu FOLIBA

img_6212_800

namiot_sztuki_2000

Warsztaty plastyczne pt. „Bajki, nie bajki, znane i nieznane”
Inspiracją do działania będą wybrane współczesne bajki i krótkie utwory literackie. Porozmawiamy o bohaterach pozytywnych i negatywnych, będziemy rysować i malować własne postacie i snuć opowieści. Spróbujemy wykonać autorską, wspólną lub rodzinną książeczkę. Warsztat ma nawiązywać do koncepcji książki artystycznej.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Warsztaty poprowadzi Tadeusz Wieczorek – artysta malarz, animator edukacji przez sztukę, główny instruktor plastyki w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Swoje prace prezentuje na wystawach w kraju i za granicą. Od 1994 r. realizuje projekty artystyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty plastyczne pt. „Biblioteka Ksiąg Osobistych”
Przedmiotem warsztatu będzie stworzenie książki autorskiej. Uczestnicy zapoznają się ze specyfiką takich książek oraz z pracami artystów używających tej techniki. Następnie będą pracowali indywidualnie. Treść książki będzie próbą twórczej odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jaki jestem? Dokąd zmierzam? Co lubię? O czym marzę?
Każda strona będzie dotyczyła innego tematu i tworzona będzie inną techniką (rysunek, collage, frotaż, relief, graffiti).
Będziemy rozwijać wyobraźnię oraz umiejętność twórczego i symbolicznego myślenia. Warsztaty zakończy wystawa ksiąg i wspólna rozmowa.

Warsztaty poprowadzi Krzysztof Wosik – artysta plastyk zajmujący się książką artystyczną, ilustracją, fotografią, asamblażem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Od 1997 r. prowadzi zajęcia arteterapeutyczne. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uprawia zbieractwo artystyczne.

Warsztaty: MIASTOmovie: M JA! STO

Nie od dziś wiadomo, że miasto to jeden wielki karnawał twarzy, budynków, ulic i okazji, dlatego mamy misję: przebierzmy się za miasto!

Podczas 90-minutowych warsztatów, wykorzystując manualne zdolności i wytwórczy potencjał dzieci, będziemy wspólnie tworzyć miasto, czyli produkować jego składowe elementy w formie kartonowych przebrań. Dzieci będą miały za zadanie wyobrażenie siebie jako budynku i stworzenie go, używając farb, nożyczek, kolorowych papierów, dziwnych obiektów i rurek różnej średnicy. Miasto ostatecznie powstanie jako mariaż dzieci-obiektów o różnych funkcjach, które same zadecydują o przebiegu ulic czy lokalizacji skwerów – o ile w ogóle z perspektywy dzieci ulice będą miały jakiekolwiek znaczenie…
Warto wziąć ze sobą: głowę, ręce, nogi, język, dobry humor i niezbyt cenne ubrania (tak, farba będzie niezbędna).

Zadanie pomogą wykonać: Natalia Liput i Monika Gościniak – studentki wzornictwa w School of Form na specjalnościach Domestic Design oraz Communication Design. Ciekawi je miasto. Hasłem przewodnim duetu jest Architektura Interakcji. Działają na pograniczu różnych dziedzin.
Ostatnie zrealizowane projekty to m.in.: „Miasto dzieci” – cykl warsztatów o przestrzeniach wspólnych, „Wyspa”, czyli strefa dziecka w Concordia Design, „Ławka Dżdżownica” – projekt mebla miejskiego opracowany we współpracy z Urzędem Miasta Piły, udział w wystawie „Do it yourself. Trash Design” podczas targów Habitare 2014 w Helsinkach.

Otwarte warsztaty gry na bębnach i koncert zespołu FOLIBA

Koncert zespołu Foliba poprzedzony zostanie plenerowymi warsztatami gry na bębnach. W warsztatach będą mogły wziąć udział całe rodziny. Rozpoczynają się krótką rozgrzewką dłoni i nadgarstków. Instruktorzy (muzycy zespołu Foliba) opowiadają o budowie i konstrukcji instrumentów, na których będą grać uczestnicy, również o tradycji i kulturze zachodniej Afryki oraz o okolicznościach, w jakich gra się dane rytmy.
Nauczymy się:
– podstawowych uderzeń oraz techniki gry na bębnach djembe / dundun,
– tradycyjnych rytmów pochodzących z zachodniej Afryki,
– breaków, czyli aranżacji muzycznych do określonych rytmów.
Uczestnicy będą mieli do dyspozycji instrumenty przywiezione przez muzyków.

foliba_logo_900

warsztaty__foliba_610

Zespół Foliba powstał w 2005 r. z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki zachodniej, które są połączone z niezwykle energicznym i żywiołowym tańcem. Zespół wykorzystuje niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium urzekające naturalnym brzmieniem.
Członkowie zespołu podróżują do krajów takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia, by uczyć się u źródeł od najlepszych muzyków i tancerzy gry na tradycyjnych instrumentach. Jednocześnie prowadzą warsztaty bębniarskie i taneczne w Polsce oraz za granicą. Zespół regularnie koncertuje, ma za sobą ponad 200 występów w kraju i poza granicami.
Uwaga! Foliba podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15° C.

Wstęp wolny!