Przejdź do treści
Leszek Mądzik - foto. Magdalena Szymala
Wydarzenia od 8 do 10 września

Warsztaty teatralne z Leszkiem Mądzikiem

Centrum Kultury i Sztuki Dom Kultury Oskard w Koninie zaprasza  instruktorów i wszystkie zainteresowane pełnoletnie osoby, kochające teatr do udziału w warsztatach teatralnych w ramach tegorocznej NOCY KULTURY podczas, której zostanie zaprezentowana etiuda powarsztatowa, wyreżyserowana przez Leszka Mądzika .

 „Są przestrzenie, w których czujemy się bezpiecznie, mimo że dotykają one przeżyć zarówno bolesnych, jak i radosnych. Stają się domem otwartym, przygarniającym tych, którzy szukają i tych, którzy zbliżyli się do tajemnicy prawdy o nas samych. Teatr jest taką świątynią, do której tłumnie bądź samotnie zdążamy, by przeżyć spotkanie z drugim człowiekiem, ufni w jego szczerość, wrażliwość i talent. Tego intymnego spotkania pragną tak twórcy, jak i widzowie. Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągnięcie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał. W swoim pędzie świat wyręcza nas z myślenia, nie dając przystani na namysł. Może świat opamięta się dopiero wtedy, kiedy przeczuje absurdalność swojej drogi. To na tej drodze powinniśmy stawiać teatry wybudowane nie tyle z betonu, ile z prawdy. Obrazy spektakli powinny krzyczeć dramatem człowieka, który wtapia się w scenografię spalonego Aleppo. Mamy może niewiele dróg, które prowadzą do uratowania człowieka, ale na pewno jedną z nich, choć nieraz błotnistą i trudną, jest teatr. Swoją terapię rozpoczął jeszcze przed wiekami, ale to dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy”.

Orędzie do polskiego środowiska teatralnego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca 2017

                                                                                                                      Leszek Mądzik

Termin warsztatów: 8-10.09.2021 r.;  12 godzin (3 x po 4 godz.), godz. 10.00 – 14.00
Prezentacja etiudy : 10.09.2021 r.; godz. 21.00; scena klubokawiarni NOT
Miejsce: CKiS DK OSKARD w Koninie, ul. Aleje 1 Maja 7a, 62-510 Konin; Klubokawiarnia NOT

„Spektakle Leszka Mądzika są niezwykle dynamiczne. Bardzo szybka sekwencja scen rzadko raczej przenika się na zmianę z sekwencją spowolnioną, ale dominuje szybkość i dynamizm scen puentowanych silnie działającą muzyką. Taka konstrukcja dramaturgiczna spektaklu sprawia, że widz odczuwa pragnienie jak gdyby zatrzymania kadru, spowolnienia, by móc piękno obrazu scenicznego choćby trochę dłużej kontemplować. Bo obraz– ten sceniczny– jest u Mądzika niezwykle piękny, urzekający i prowokujący do snucia ciągów własnych skojarzeń, myśli. Bo te obrazy sceniczne poruszają nas swym pięknem, siłą oddziaływania i wielką energią twórczą. Mają siłę magnetycznego wręcz oddziaływania na widza; pozostawiają wielki głód sycenia się nimi.”

„Album LESZEK MĄDZIK teatr, scenografia, warsztaty, fotografia, plakat”

Wojciech Skrodzki

Opis warsztatów:

Grupa warsztatowa, składająca się z instruktorów teatralnych i amatorów pod okiem Leszka Mądzika przez trzy dni  będzie wypracowywać etiudę „Korozja”, którą zaprezentują na scenie Klubokawiarni NOT, przed publicznością w ramach tegorocznej NOCY KULTURY dnia 10 września o godzinie 21.00.

„Korozja”

 Proces w czasie, który dotyka nas, natury. Nadaje rangę, wartość- uszlachetnia. Obdzierając, zbliża do prawdy- archetypu. Nieunikniony w swoich skutkach jest wartością. Korozja, patyna, rdzewienie- to apoteoza traktu, wędrowania, które mają swój początek i koniec.

W taką podróż zanurzycie się podczas działania, warsztatu integralnie związanego z muzyką. Dźwięk, muzyka pełnią rolę krwioobiegu przedstawianej etiudy. Pokora, skromność kostiumu, gestu i przestrzeni scenicznej (scenografii) dodatkowo podkreślają wymowę podjętego projektu.

Współorganizacja warsztatów Agencja Zegart.
Czas trwania wypracowanej etiudy ok. 30 min.

Prowadzenie: Leszek Mądzik

 Jeden z najbardziej znanych polskich współczesnych artystów sztuk wizualnych i teatralnych; malarz, scenograf, reżyser i fotografik. Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach, studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej. W 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie po roku zaczął wystawiać przedstawienia (pierwszym była oparta na jego scenariuszu, sztuka Ecce Homo). W następnych pięćdziesięciu latach, oprócz wystawienia 18 następnych spektakli w ramach SK KUL, prezentowanych w całej Polsce, tworzył także w wielu teatrach dramatycznych, m.in. w: Lublinie, Łodzi i Warszawie. Obecnie współpracuje z wieloma uczelniami teatralnymi w Polsce, Europie i na świecie. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

W przedstawieniach L. Mądzika dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni według twórcy światło. Jego interpretacjom towarzyszy także warstwa dźwiękowa, nie ma natomiast słowa. Sztuki prezentowane na deskach Sceny Plastycznej KUL prezentują filozoficzną refleksję o życiu i przemijaniu. Ta refleksja bardzo często bierze się z konkretnych przeżyć artysty. Źródłem inspiracji dla L. Mądzika są m.in. religijne przemyślenia św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Ávili. Fascynuje go dorobek Leonarda da Vinci i wielu artystów współczesnych, m.in.: Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego.

Koszt: 100 zł brutto.

Cena obejmuje wartość merytoryczną, praktyczną, eksponaty i materiały sceniczne oraz serwis kawowy.
Płatności należy dokonać w kasie CKiS lub na konto: Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776
Zgłoszenie na warsztaty następuje poprzez przesłanie karty zgłoszenia (podpisany skan mailem na adres: r.rudowicz@ckis.konin.pl) lub papierowy oryginał na adres organizatora:

Centrum Kultury i Sztuki – DK Oskard, Aleje 1 Maja 7 A, 62-510 Konin do dnia 23 lipca  2021 r. i uiszczenie opłaty w tym terminie.

UWAGA!  Liczba miejsc jest ograniczona – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacji udziela:
Renata Rudowicz- specjalistka ds. programowych
CKiS-DK Oskard w Koninie
Al. 1 Maja 7a
62-510 Konin
tel./fax (63)2746606
e-mail: r.rudowicz@ckis.konin.pl

Zdjęcia z albumu „LESZEK MĄDZIK teatr, scenografia, warsztaty, fotografia, plakat”