Przejdź do treści
Centrum-archiwum 6-28 lutego 2020

Wystawa poplenerowa Pracowni Plastycznej „Pod Galerią” KOŁOBRZEG 2019

O tym jak ważne dla rozwoju i wzbogacania warsztatu są plenery, wiedzą zarówno artyści tworzący hobbystycznie, jak i profesjonaliści. Tego typu spotkania będące przestrzenią integracji oraz konfrontacji artystycznej wpisały się na stałe w działalność CKiS. W ubiegłym roku kilkunastoosobowa grupa uczestników zajęć prowadzonych w Pracowni „Pod Galerią” w „Wieży Ciśnień” wyruszyła po inspiracje do Kołobrzegu. Tygodniowy pobyt (17-24 sierpnia) wraz z kuratorką pleneru Izą Kostiukow poświęcono przede wszystkim na rozpoznawanie miejsca, spacery po mieście, dokumentację fotograficzną, szkice i namysł, jak chciałoby się zrealizować pomysły malarsko-graficznymi środkami. Ostatecznie prace powstawały w Koninie, w pracowni.

Aldona Wojciechowska

  

Jak pisze Anna Dragan „uczestnicy pleneru otrzymali podobrazia w wybranej przez siebie liczbie i wymiarach, aby zbudować z nich wspólną kompozycję. Dwa lub trzy obrazy przedstawiające główny temat realistycznie są osią całości, inne, dodane, to różnego rodzaju, często osobiste, interpretacje.
Założenia każdego z plenerów, odbywających się w miejscowościach górskich czy nadmorskich, zmieniają się w zależności od specyfiki miejsca, a także stanowią konsekwencję działań dydaktycznych pracowni, np. na jednym z plenerów dla oddania pejzażu nadmorskiego używano tylko trzech kolorów – aby przetestować możliwości każdego z nich oraz ich połączeń, wygrać kontrasty, a przy okazji… zdystansować się do pstrokacizny typowych sprzedawanych wczasowiczom obrazków. Duża kompozycja złożona z prac większych i „dodanych” miała już zastosowanie kilka lat temu, kiedy, po uprzednim zapoznaniu się z tematem, malowano wybraną tatrzańską roślinę i na małych obrazkach jej projekcje z wyobraźni.

Anna Szwankowska

Podsumujmy: na plenerach prowadzonych przez Izę Kostiukow uczestnik stara się wniknąć w specyfikę miejscowości, wybiera motywy sobie bliskie i przedstawia je wielostronnie, wypróbowując różne malarskie możliwości w zależności od tego, jaką poprzeczkę przed nim ustawiono. Analityczne podejście do tworzenia, poszukiwania, własne wybory i emocje – tak się tutaj pracuje.

No więc jaki jest ten Kołobrzeg? Nadmorski z wydmami i plażami? Portowy? Sanatoryjny? Zabytkowy? Odpowiedzią jest wystawa – wyrazista, jak zawsze u tych amatorów, którzy pracują z Izą Kostiukow, i to wiernie (w niektórych przypadkach nawet od czternastu lat). Robią to z chęcią, bo malowanie odpowiada jakiejś ich wewnętrznej potrzebie. Wiedzą, że znajdą tu poparcie, że to się tutaj liczy”.

Jan Markaczewski

Na wystawie prace prezentują: Joanna Podryban, Anna Szwankowska, Wanda Michałek, Jolanta Galikowska, Elżbieta Romanowska, Małgorzata Topolska, Zofia Stokowska-Schroeder, Beata Makowska, Teresa Byczkowska, Aldona Wojciechowska, Jolanta Musiał, Jan Markaczewski, Roman Świderski, Barbara Lisiak-Struglińska, Jolanta Ogorzałek, Agata Wilczewska oraz Irena i Ewa Filipiak.

Wystawa poplenerowa KOŁOBRZEG 2019 – wernisaż