Przejdź do treści
Centrum Aktualności do 23 stycznia 2022

Wystawa szopek bożonarodzeniowych

To kolejny rok, kiedy tuż przed Świętami zapowiadamy wystawę szopek zgłoszonych na Przegląd Twórczości Bożonarodzeniowej ANIOŁY. Choć nie jest ona tak imponująca, jak bywało to w ostatnich latach, to bardzo gorąco zachęcamy do jej oglądania. Chcemy docenić tych, którzy w tej niełatwej dla nas pandemicznej rzeczywistości stworzyli bardzo ciekawe prace, nawiązując do jednej z najpiękniejszych bożonarodzeniowych tradycji.

Tworzenie szopek to bardzo pracochłonne zadanie. Wiedzą o tym na pewno uczestnicy, którzy przystępując do pracy, gromadzą pomysły, tworzą wstępne projekty i przede wszystkim zbierają materiały, by móc samodzielnie zbudować konstrukcję i figurki. I właśnie w doborze materiałów zauważamy najwięcej kreatywności i zabawy.

Można się o tym przekonać, oglądając 26 autorskich prac przedstawiających wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa. Zobaczymy misternie lepione, klejone, wycinane i rzeźbione postaci Maryi, Józefa, małego Jezusa, Trzech Króli czy urocze figurki zwierząt. Za budulec posłużyły kolorowe nakrętki, łupiny orzecha, papier, masa solna, drewno czy plastelina. W konstrukcji szopek uczestnicy chętnie wykorzystują naturalne materiały, takie jak szyszki, mech, kora, sianko czy gałązki, które są pięknym tłem dla rozgrywającej się opowieści.

Niezmiennie w twórcze działania zaangażowali się zarówno mali, jak i dorośli. We wspólną pracę
i zabawę włączyły się wszystkie pokolenia. Szopki powstawały indywidualnie, rodzinnie i grupowo. Można zobaczyć prace m.in. z Konina, Przykony, Turku, Kleczewa, Goliny, Krzymowa, Sławska, Żychlina.

Na wystawę zapraszają organizatorzy: CKiS w Koninie oraz Klasztor oo. Franciszkanów.