Wieża-archiwum, Wydarzenia

Adam Molenda INSTALACJA MALARSKA

Kiedy: 20 stycznia - 10 lutego 2017 Godz: wernisaż 18:00

Od 20 stycznia w Galerii CKiS Wieży Ciśnień będzie można oglądać instalację malarską Adama Molendy pt. „Realność absurdu albo byty subtelne”. Na wernisaż zapraszamy o g. 18.00.

 

Adam Molenda pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, tworzy instalacje malarskie wpisujące się w zastaną przestrzeń galerii lub przestrzeń publiczną. Publikuje teksty z zakresu teorii sztuki, realizuje prace z wykorzystaniem video.

Artysta podkreśla, że: „Realność absurdu albo byty subtelne to malarska instalacja, która próbuje pobudzić świadomość do wyobrażenia sobie możliwości istnienia jakichś dalekich, trudno dostępnych i przekraczających ludzką miarę obszarów rzeczywistości.

Być może istnieje świat szczęśliwszy, prawdziwszy, bardziej realny, mniej ulotny niż nasza rzeczywistość ludzka. Istnieją pewne trudne do wyjaśnienia doświadczenia, o których można dywagować, ale nie można w pełni opisać, opowiedzieć, ponieważ każda próba opisu fałszuje ich istotę. Można próbować takie rzeczy namalować. Inaczej mówiąc: malarstwo w przestrzeni nieukierunkowanej religijnie, w przestrzeni niesakralnej, również może spełniać jakiegoś rodzaju funkcje liturgiczne.

Głównym problemem, jaki sobie stawiam w mojej pracy malarskiej, to jest pytanie o możliwość pokazania realnego istnienia. Jest to rozważanie relacji między obrazem a istnieniem, zastanawianie się nad związkami między obrazem a bytami różnych poziomów, egzystującymi na różnych piętrach.”

 

 

„Antymateria – codzienność” olej, płotno, 90x100cm, 2010

Komenatrze są wyłączone