Przejdź do treści
Oskard-archiwum 26-27 kwietnia 2024

4. Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ

Z nami wyjdziecie dobrze nie tylko na zdjęciach! Zapraszamy wszystkich, którzy kochają fotografowanie, do udziału w czwartej edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ!

W dniach 26-27 kwietnia spotkamy się, by znów uczcić święto fotografii. Jest już tradycją, że na pasjonatów fotografowania z całej Polski przygotowaliśmy w Koninie wiele atrakcji – wystawy fotograficzne, spotkania z artystami, fotospacery, a na finał fotobitwę i After Party. To wszystko czeka na uczestników i uczestniczki naszego festiwalu. Rezerwujcie już teraz czas na kwietniowy weekend w Koninie!

Co się będzie działo?

Dzień pierwszy, 26 kwietnia

Piątkowy poranek zaczniemy od ważnego punktu programu! Ogłosimy temat FOTOBITWY! Pojawi się on o godz. 10.00 na stronie www.ckis.konin.pl. Wyślemy go także mailem do uczestniczek i uczestników bitwy.

Wieczorową porą zaprosimy Was na koniński Bulwar Nadwarciański na FOTOSPACER „Malowanie światłem”. Pod okiem Anny Małkowicz i Grzegorza Wysockiego – członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów – będziemy malować światłem! Specjalnie dla nas wystąpi GRUPA TANECZNA „SHADOWS OF FIRE” z Miejskiego Domu Kultury w Turku, której ognisto-świetlny występ będziemy rejestrować obiektywem, stwarzając obrazy malowane blaskiem światła. Przygotujemy dla Was również zadania ze światłem sztucznym, którego rejestracja wymaluje abstrakcyjne formy. Zapraszamy miłośników Konina i fotografii, KUP BILET i dołącz do nas!

Ciekawe wystawy fotograficzne członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów będzie można zobaczyć w kilku punktach naszego miasta. Jeśli wybieracie się na spacer, zachęcamy, by trasa wiodła w pobliżu następujących miejsc: Parku Chopina, Bulwaru Nadwarciańskiego i Placu Niepodległości w Koninie.

Wystawy fotograficzne będą organizowane także u naszych partnerów w Koninie i powiecie konińskim, m.in. w Konińskim Domu Kultury zobaczycie ekspozycję fotografii Zdzisława Siwika i Marcina Olińskiego dokumentującą poprzednie edycje Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca zatytułowaną FOCUS NA FESTIWAL, a w Muzeum Okręgowym w Koninie będzie można obejrzeć wystawę pt. „Słoń leśny w obiektywie”.

W bocznym foyer Domu Kultury Oskard zaprezentujemy prace zdolnego pasjonata fotografowania – nauczyciela z II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie Michała Janiaka. Są one wynikiem pracy z uczniami szkoły przy projekcie stworzonym podczas XXI Festiwalu Kultury, którego motywem przewodnim był w tym roku PRL.

Dzień drugi, 27 kwietnia

Sobotę zaczniemy od podróży w bardzo ciekawe, postindrustrialne miejsce, w którym odbędzie się fotospacer „DAMA DOLORES”. Wyruszymy wyjątkowy focusowym autobusem na teren odkrywki Jóźwin IIB, by tam zatrzymać w kadrze piękną DOLORES i posłuchać ciekawych opowieści o tej spektakularnej maszynie. Fotograficznym i merytorycznym mistrzem ceremonii będzie Adam Jaroński. Chcesz znaleźć się w niepowtarzalnym, postindrustrialnym miejscu, jak najbliżej Dolores, w doborowym towarzystwie? KUP BILET i dołącz do nas!

Popołudniu przeniesiemy się do CKiS-DK Oskard. Zaprosimy Was do głównego foyer na otwarcie wystawy zdjęć krakowskiego fotografa Piotra Wernera pt. „Niekończące się historie”. Wernisaż będzie też doskonałą okazją do spotkania i rozmowy z artystą.


Następnie emocje sięgną zenitu! W Klubokawiarni NOT rozegra się FOTOBITWA, w ramach której uczestnicy, w wyznaczonym terminie i godzinach, wykonają zadanie fotograficzne na wybrany przez jurorów temat. Podczas finału bitwy rozstrzygnięty zostanie pojedynek na najlepsze zdjęcie. Jurorami będą: krakowscy fotografowie Piotr Werner i Rafał Piech oraz Anna Małkowicz z Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów, a także… publiczność! Autorzy najlepszych czterech fotografii otrzymają nagrody finansowe ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki. Będą także nagrody specjalne, m.in. od firmy Newell.

Masz chrapkę na nagrodę? KUP BILET i łap dobre kadry.

Festiwal zakończymy tanecznie! Osoby, które kupiły bilet na focusowe wydarzenia (Fotobitwę i fotospacery) lub otrzymają specjalne zaproszenia, będą mogły wziąć udział w After Party, które odbędzie w Klubokawiarni NOT! Na tym wyjątkowym finale festiwalu pojawią się zaproszeni fotografowie z Polski, jurorzy, członkowie KKF FF, zaproszeni goście i partnerzy festiwalu. Będzie można odłożyć aparaty i potańczyć! O muzykę i atmosferę na parkiecie zadba DJ BOSSY, który już po raz trzeci rozkręci naszą imprezę.

Zapraszamy do udziału w święcie fotografii!

O IDEI KONIŃSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFICZNEGO FOCUS NAS WARTĄ

Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2021 roku. Skierowany jest do pasjonatów fotografii z całej Polski. To ciekawe warsztaty, wystawy, fotospacery, spotkania ze sławami polskiej fotografii oraz bitwa na zdjęcia w formule konkursu fotograficznego.

Ideą festiwalu jest nie tylko promowanie fotografii, ale także wyjście z fotografią na ulice. Odbiorcami wydarzeń festiwalowych są pasjonaci fotografowania z różnych zakątków Polski, ale także publiczność zupełnie nowa, która jest zaskakiwana wystawami zorganizowanymi w przestrzeni miasta. Założeniem festiwalu jest również rozwój umiejętności fotograficznych oraz wzbogacenie warsztatu pracy. Fotografia to forma nowoczesnej wypowiedzi, ogólnodostępnej artystycznej aktywności dla każdego, która zyskuje coraz większą popularność. Chcemy więc wykorzystać ten potencjał, by zwrócić uwagę na moc artystycznego przekazu zdjęć, na możliwości, jakie daje fotografowanie.

Cieszymy się, że Festiwal wpisuje się w mapę kulturalną miasta i liczymy na duże zainteresowanie fotografów i widzów, tak jak podczas ubiegłych edycji.