Przejdź do treści
Wieża-archiwum 6 marca 2020

Koncerty: TRIO_IO i MAĆKOWIAK/PLESZYŃSKI

Trio_io uważają, że ich muzyka jest wypadkową trzech umysłów, trzech różnych języków muzycznych, trzech różnych źródeł pochodzenia. Jak piszą: „nasze spotkanie przyniosło otwarte kompozycje z tradycji muzycznej współczesnych kompozytorów, eksperymenty z przygotowaniem instrumentów oraz elementy free jazzu i muzyki ludowej. Nasza muzyka może być zdefiniowana po prostu: jako nowa muzyka”.

Zofia Ilnicka – (1990) flecistka. W 2016 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej- Trio Layers, które zajmuje się wykonywaniem muzyki komponowanej jak i improwizowanej. Współpracowała z Landjugendorchester NRW, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Jest laureatką wielu krajowych, jak i międzynarodowych konkursów, m.in. III nagroda w konkursie Dolina Kreatywna (organizowanym przez TVP Kultura), I nagroda Mławskim Festiwalu Muzycznym, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym – Citta di Barletta i Nagroda Specjalna podczas Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy (wraz z Triem Layers), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym – Citta di Barletta (duet z Martą Cyprys). W 2014 roku uzyskała stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy a w latach 2005-2007 była stypendystką fundacji Carl Richard Montag Stiftung fur Jugend und Gesellschaft z Bonn. Koncertowała we Włoszech, Hiszpanii, Danii, Francji i Czechach. Od 2010 roku współpracuje z wieloma polskimi kompozytorami konsultując i wykonując ich utwory

Łukasz Marciniak -(1984) zamieszkujący Katowice, gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, współtworzył duo improwizowane Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz oraz muzyki kompozytorów współczesnych-płyta „From the earth to the moon” (Złe Litery 2016 ), „Something between” (Zoharum 2017). Drugi projekt, który aktualnie współtworzy to trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz- muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką w otwartych kompozycjach i improwizacjach. (Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule). Realizował muzykę do niemych filmów m.in.: „Pies Andaluzyjski”, „Gabinet dr Caligari” oraz „Golem”, a także do performance „Pszczelarze” W działaniach solowych pracuje nad własnym językiem artykulacji (pizzicato, preparacje), w swojej grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. Współpracował z innymi artystami m.in.: z Leną Czerniawską, Kubą Sokołowskim, Jackiem Mazurkiewiczem

Jakub Wosik – urodzony w 1991 w Chrzanowie. Skrzypek, kompozytor, improwizator. W 2016 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Jazzu i Edukacji Muzycznej na kierunku instrumentalistyka jazzowa. W centrum zainteresowań skrzypka poza jazzem znajduje się muzyka współczesna oraz swobodnie improwizowana. Od 2014 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Trio Layers, z którym został laureatem III nagrody VII edycji konkursu muzycznego programu Dolina Kreatywna organizowanego przez Tvp Kultura. Wraz z triem skrzypek występował zarówno w Polsce jak i za granicą (Dania, Włochy). Współpracuje też z licznymi instytucjami kultury, m. in. Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Kujawsko-pomorskim impresaryjnym teatrem muzycznym w Toruniu, Capellą Thoruniensis.

 

Maćkowiak/Pleszyński

Artur Maćkowiak

Duet Artur Maćkowiak (znany z zespołów TROPY, Innercity Ensemble,  Something Like Elvis i Potty Umbrella) i Grzegorz Pleszyński (jest artystą zaangażowanym w tworzenie i poszukiwanie nowych form wyrazu w sztukach wizualnych i muzyce, który tworzy w Bydgoszczy i Berlinie, kurator sztuki i autor wielu artystycznych projektów społecznych) to bardzo ciekawy przykład muzyki, która balansuje między estetyką psychodeliczną, ambientem, elektroniką, elektroakustycznymi eksperymentami. Wszystkie te jakości są  w telepatyczny sposób rozwijane w improwizacyjnej formule.

Grzegorz Pleszyński / fot. Justyna Jułga

 

Koncerty w ramach projektu Konin Miasto Kobiet.

 

MAĆKOWIAK/PLESZYŃSKI i TRIO_IO – koncerty w ramach Konin Miasto Kobiet