Przejdź do treści
Archiwum 20.10-10.11.2023 wt 12:00-18:00 / śr–pt 10:00-18:00 / sb 14:00-18:00

Łukasz Huculak „Na rogu świata i nieskończoności”

Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę prac prof. Łukasza Huculaka – malarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.

Kurator Wieży Ciśnień Robert Brzęcki pisze o twórczości artysty następująco:

„Obrazy Łukasza Huculaka najściślej można powiedzieć, ignorują przekazy kultury popularnej i proponują własne wyobrażenie na ten temat, podsuwając abstrakty kosmicznej rzeczywistości w formie detali, fragmentu. To sprawia, że możemy zapytać, co fragment mówi nam o „całości”, a co za tym idzie czy kosmos jest skończony? W jego pracach znajdziemy przede wszystkim nokturnowy ton. Wyczuć można w pracach liryczny nastrój, elegijną nutę z subtelną dla tego autora ornamentyką i kolorystyką. W tym wyobrażeniu kosmosu odczuwa się bezgraniczną pokorę, skromność naszego istnienia, poszukiwanie jakiegoś porządku wyższego rzędu, struktur wszechświata, rzeczywistości źródła, niepodważalnej prawdy i prawdziwego kłamstwa, którym jesteśmy karmieni. Niczym w „Solaris” wyczuć można pytania o nasz los z kosmicznego punktu widzenia, wyprawę w głąb ludzkiej nie/świadomości z pytaniem, czy radykalna racjonalność jest optymalną postawą wobec bezmiaru wszechświata. Interesujące jest to, że spotykają się w tej opowieści dwa pozornie wykluczające się spojrzenia na wszechświat pozaziemski, który jest zarazem geocentryczny i heliocentryczny (Artystarch, Kopernik, Galileusz). I pojawiające się pod skórą pytanie o pozaziemskie istnienia. Czy „Inne” cywilizacje są mniej ludzkie, bardziej wojownicze i jakie mają zamiary wobec nas. Z drugiej strony, w ujęciu kosmogonii kwantowej, pytanie o przyjazność wszechświata wobec życia jakie znamy traci sens. Wszechświat i życie, jak uważa Hawking i Hertog, pasują do siebie, gdyż są razem powoływane do istnienia”.

Na wernisaż zapraszamy w piątek 20 października o 18:00 (wstęp wolny). Wystawa „Na rogu świata i nieskończoności” czynna będzie do 10 listopada. W pozostałe dni bilet wstępu w cenie 5 zł, do kupienia w Wieży, w kasie DK Oskard, a także online. W soboty wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

O ARTYŚCIE:

Łukasz Huculak (1977) – stypendysta Ministerstwa Kultury RP, Rządu Bawarii oraz organizacji pozarządowych, laureat Festiwalu Malarstwa w Szczecinie i Festiwalu „Bielska Jesień”. Kieruje studiami doktoranckimi i prowadzi pracownię malarstwa we wrocławskiej ASP. Bywa kuratorem, publikuje teksty o sztuce. Autor wystaw dotyczących cielesności i śmiertelności (Late Symptoms of Death, Psychopomp, W głębi obrazu), środowiska naturalnego (Heliotropie, Sopra Minerva, Science / Fiction, Aurora, La force des plantes), procesów o czarownictwo (Inkantacje, Nietota) i historycznych kontekstów modernizmu (Migracje, Detale/Przestrzenie).

Odbył rezydencje artystyczne w Monachium, Knoxville, Paryżu, Palermo i Goerlitz.

Swoje prace prezentował m.in. w Musee des Arts et Metiers w Paryżu, Riso Museo d’Arte Contemporanea della Sicilia, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, MN w Gdańsku, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, Centrum Sztuki Manggha w Krakowie oraz Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie.