Przejdź do treści
Wieża-archiwum 6-28 marca 2015 18:00

Od mimesis do abstrakcji 6-28.03.2015

Sylwia Godowska, Małgorzata Kopczyńska-Matusewicz, Dorota Tołłoczko-Femerling oraz Elżbieta Wasyłyk będą bohaterkami kolejnej wystawy w Galerii CKiS Wieża Ciśnień.
Tematyka wystawy zatytułowanej „Od mimesis do abstrakcji” związana jest z podstawowymi kategoriami estetycznymi: mimetycznością, stylizacją i znakiem w rysunku, malarstwie oraz rzeźbie.

Na wernisażu wystąpi Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy w składzie: Krystian Weber, Waldemar Jednoróg, Ryszard J. Piotrowski, Przemysław Kusiołek i Paweł Trzos. Propozycja wpisana w akcję Konin Miasto Kobiet.

Od mimesis do abstrakcji; ExPozycja, ExKatedra.
„Sztuki wizualne posługują się współcześnie różnorodnymi mediami i kategoriami estetycznymi. Wprawdzie sztuka wywiedziona z fotografii i ready mades korzysta obecnie z przywileju pierwszeństwa, to najstarsze media plastyczne: rysunek, malarstwo i rzeźba nadal zaskakują, nie tylko siłą tematu i wypowiedzi estetycznej, ale biegłością manualną i warsztatową.

Wystawa „Od mimesis do abstrakcji” ukazuje dwa poziomy wysiłku intelektualno-estetycznego. Jeden związany jest z ideą, a drugi z jej wizualnym kształtem, czyli z formą. Zaprosiłam do współpracy trzy artystki, których poszukiwania są bliskie mojej refleksji nad zjawiskiem sztuki. W sposób nierzadko nowatorski prowadzą dyskurs z problematyką światła i formy.

Dr Sylwia Godowska, z którą przez osiem lat prowadziłam Pracownię Malarstwa i Rysunku, najpierw w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej, a potem na Akademii Sztuki w Szczecinie, najmocniej osadzona w mimesis poprzez szczegółowość materii, ukazuje niezwykłe bogactwo koloru, który z nią się wiąże. Artystka stworzyła rodzaj szumu chromatycznego, w którym wyczuwa się kosmiczną logikę siły i myśli budującej kształt obrazu przemyślanego konstrukcyjnie i malarsko w każdym szczególe.

martwa_natura_zpaulin_sg_tempera_na_plotnie_600

Sylwia Godowska Martwa natura z Pauliną (tempera na plotnie)

Dr Małgorzata Kopczyńska-Matusewicz i mgr Dorota Tołłoczko-Femerling prowadzą zajęcia w pracowni rzeźby na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Obie rzeźbiarki wyznaczają przestrzeń poprzez rozwiązania abstrakcyjne, przy czym w realizacjach Kopczyńskiej-Matusewicz z ogólnych założeń przestrzeni abstrakcyjnej wyłania się zarys formy, która w sposób fizyczny symbolizuje obecność osoby, natomiast w realizacjach Tołłoczko-Femerling wyczuwa się osobę poprzez myśl wykreśloną w przestrzeni i światło jako część materii rzeźbiarskiej. Prezentowane płótna Elżbiety Wasyłyk są kontynuacją dyskursu o osobie, jej wnętrzu, obecności i kierunku transcendowania.

ma322gorzata_kopczy324ska_1_powidok_595

Małgorzata Kopczyńska Powidok

dtf_wsluchana_bawelna_krochmal_600

Dorota Tołłoczko-Femerling Wsluchana (bawelna, krochmal)

Artystki zaproszone do udziału w wystawie pracują w Katedrze Przedmiotów Ogólnoplastycznych i Teoretycznych na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie – stąd też podtytuł wydarzenia: „ExPozycja; ExKatedra”.

Problematyka wystawy związana jest z podstawowymi kategoriami estetycznymi: z mimetycznością, stylizacją i znakiem w rysunku, malarstwie i rzeźbie. Ukazuje aktualność tych kategorii oraz wspólną dla poszczególnych mediów filozofię obrazu jako konstrukcji; refleksji duchowo-intelektualnej, która sprawia, że działanie plastyczne przestaje być zabawą i dekorowaniem, lub uzewnętrznianiem emocji, a staje się grą – rodzajem strategii, poprzez którą to, co niewidzialne może dać się odczuć i odnaleźć temu, kto szuka”.

Dr hab. prof. nadzwyczajny E. Wasyłyk

https://www.youtube.com/watch?v=RZB4A9aGFhA