Przejdź do treści
Wieża-archiwum 25 marca 20:00

Paulina Owczarek/Aleksander Wnuk: Komentarz eufemistyczny | Aleksander Wnuk solo: Lupnik

Koncert składa się z materiału, który się znalazł na płycie Pauliny Owczarek i Aleksandra Wnuka Komentarz eufemistyczny oraz z solowego występu Aleksandra Wnuka zatytułowanego Lupnik.

KOMENTARZ EUFEMISTYCZNY
Paulina Owczarek – saksofon barytonowy
Aleksander Wnuk – obiekty perkusyjne, przetwarzanie

Komentarz eufemistyczny to projekt udźwiękowienia wyobraźni, pobudzanej przez klaustrofobicznie zamglone, toksyczne miejskie przestrzenie. Muzyczna refleksja nad zjawiskiem estetyzowania katastrof i eufemizacji języka ich opisu. Nad eufemizm rozumianym jako kamuflaż, kreowanie języka przytulnego, manipulacja, ukrywanie sensu, ale i narzędzie konieczne jednostkom i społecznościom do w miarę bezbolesnego funkcjonowania w rzeczywistości.

Owczarek | Wnuk – improwizujące duo muzyków związanych z Krakow Improvisers Orchestra. Zasadniczo grają bez zasad. Brali udział w cyklu Polish Impro@art, Instytut Intuicji oraz Free the Dance; wraz z Krakow Improvisers Orchestra występowali m.in. na festiwalach Krakowska Jesień Jazzowa, Polska Platforma Tańca, Ostrava New Music Days, Musica Privata czy Festiwal Orkiestr Improwizujących.

W listopadzie 2021 r. nakładem wydawnictwa Antenna Non Grata ukazał się ich pierwszy album Komentarz eufemistyczny. 

https://antennanongrata.bandcamp.com/album/paulina-owczarek-aleksander-wnuk-komentarz-eufemistyczny

Owczarek / Wnuk – Polish Improart

LUPNIK

Aleksander Wnuk – instrumenty i obiekty perkusyjne, przetwarzanie

Lupnik /lupɲik/ — Człowiek-lupa, intymnie skupiający swoje zmysły na ekstremalnie małej przestrzeni

Muzyka Lupnika jest stworzona i wykonywana na zestawie obiektów, instrumentów i sprzętów specjalnie na tę okazję zaaranżowanych. Wytwarzaniu i przetwarzaniu elementarnych dźwięków służą praktyki perkusyjne i postperkusyjne. Następnie dźwięki wzmacniane i wzbogacane są przez mikser, który staje się kolejnym instrumentem; saturacja jest komponentem przestrzeni dźwiękowej. Punktem wyjściowym dla materiału były zmysłowe atrybuty Malarstwa Materii.

W niniejszym kontekście słowo ‘lupnik’ jest nowomową, słowną grą wykorzystaną dla celów tego konkretnego przedsięwzięcia.

https://aleksanderwnuk.bandcamp.com/album/lupnik