Przejdź do treści
Wieża-archiwum 11-30 czerwca 2021

Permutacje 2021

Szósta edycja Festiwalu Permutacje to propozycja na wielbicieli sztuki komputerowej. Na wystawę zostali zaproszeni artyści, którzy praktykują na co dzień zagadnienia związane z mediami, wśród nich ważną rolę odgrywa przetwarzanie komputerowe, generatywność, interaktywność, sztuczna inteligencja, grafika 3D, synteza mowy i aranżacje z udziałem laserów.

Zaproszone osoby: Maciej Drabik, Przemysław Jasielski, Szymon Kaliski, Łukasz Sienkiewicz, Marek Straszak, Łukasz Szałankiewicz, Voices of the Cosmos,  Marcelo Zammenhoff, Arek Zub

Kurator: Roman Bromboszcz

Łukasz Sienkiewicz – Society 2.0
Maciej Drabik-Exodus
Maciej Drabik-Exodus
Szymon Kaliski - FabFungus
Szymon Kaliski – FabFungus
Łukasz Szałankiewicz – UAREDAROBOT
Marcelo Zamenhoff – David Vincent on the trail

Permutacje 2021. Festiwal sztuki komputerowej odbędzie się w tym roku pod znakiem tematyki science-fiction. Fantastyka naukowa to działalność, którą znamy przede wszystkim z literatury, ale obecna jest ona także w sposób silny w komiksie i w ramach sztuki ilustracji oraz sztuki koncepcyjnej, w ramach gier komputerowych i animacji.

Próba odnalezienia w ramach twórczości wizualnej i muzycznej analogii wcale nie jest łatwa. Pomimo bardzo ciekawej zbieżności między s-f a cyberkulturą i sztuką zorientowaną na naukę, związki między sztuką współczesną a literaturą we wskazanym zakresie nie są oczywiste lub silne. Należy wskazać na interesującą zbieżność pomiędzy pojęciem fantastyki naukowej, a twórczością spod znaku art & science, sztuką zorientowaną na naukę, a także cyberkulturą, którą niektórzy definiują poprzez triadę: sztuka, nauka i technologia.[1]

Tegoroczna edycja przejawiać się będzie poprzez wystawę, w ramach której pokażą się artyści skoncentrowani zasadniczo na walorach wzrokowych, ale także kompozytorzy, muzycy, którzy przygotują utwory muzyki elektronicznej, komputerowej.


[1]P. Zawojski, Cyberkultura. Syntopia sztuki, nauki i technologii, Katowice 2010, s. 42-76