Przejdź do treści
Wieża-archiwum

Plenery malarskie nad Jeziorem Strzeszyńskim – 2014

Letnie miesiące to doskonały czas na plenery malarskie. Od kilku lat Centrum Kultury i Sztuki w Koninie organizuje spotkania plenerowe dla uczestników zajęć plastycznych prowadzonych przez Izabelę Kostiukow w pracowni „Pod Galerią” w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień” oraz dla artystów profesjonalnych.

Termin: 30.06-06.07
Termin: 18-27.08

Twórcze spotkanie grupy z pracowni rozpoczęło się 30 czerwca a zakończyło 6 lipca w ABC Gallery nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. To samo miejsce w sierpniu (17-27.08) odwiedzą profesjonaliści reprezentujący różne dziedziny plastyki.
WIDNOKRĄG to motyw przewodni pleneru Summer Jam 2014 organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie we współpracy z ABC Gallery w Poznaniu. W spotkaniu plenerowym weźmie udział 12 artystów z Krakowa, Kutna, Konina, Gdańska, Cieszyna i Częstochowy.

Uczestnicy: Andrzej Bednarczyk, Michał Zawada, Piotr Korzeniowski, Krzysztof Polkowski, Jakub Najbart, Jacek Łydżba, Adam Molenda, Tomasz Piotr Czyżewski, Bogusław Bachorczyk, Elżbieta Barszcz, Katarzyna Jankowiak, Iza Kostiukow.

Na wystawę poplenerową zapraszamy od 26 sierpnia do 30 września br. do Galerii ABC, a następnie do Galerii CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie (5 grudnia 2014 r.- 3 stycznia 2015 r.).

WIDNOKRĄG. WIDNO – KRĄG. WIDOK.
„Pojęcie WIDNOKRĄG jest używane w powszechnym, codziennym języku tak często, że właściwie nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem. Kojarzy się to słówko bardzo plenerowo i pejzażowo. To oczywiste: widok, krąg w którym widzimy, linia pozornego zetknięcia nieboskłonu z powierzchnią ziemi, granice widoczności, horyzont. Potoczny język pozwala na stosowanie pojęć „widnokrąg” – „horyzont” wymiennie. Dla ścisłości warto jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do widnokręgu, horyzont jest pojęciem z zakresu astronomii i oznacza koło wielkie na sferze niebieskiej, prostopadłe do osi pionu. Widnokrąg natomiast wiąże się ściśle z figurą obserwatora. Najprościej rzecz ujmując: im wyżej ponad powierzchnię terenu lub akwenu wzniesie się obserwator, tym bardziej odległy i rozległy staje się jego widnokrąg.

Konstatacja tego oczywistego faktu otwiera pole wyobraźni i sprawia, że możliwe znaczenia, (szczególnie te metaforyczne) niepozornego słówka „widnokrąg” zaczynają się mnożyć, jak przysłowiowe króliki. WIDNO – KRĄG: to, co jesteśmy w stanie spostrzec, co znajduje się w zasięgu wzroku. Ale także nasze wybory, czyli to, na czym wzrok koncentrujemy i to, co świadomie pomijamy, odrzucamy z pola widzenia. I ograniczenia: na czym uda się nam skupić, co przyciąga uwagę i to, co spostrzegawczości, wrażliwości – niezauważone – na zawsze umyka. Nabyte doświadczenia, wiedza, przeczytane książki, spotkani ludzie, podróże, media. To wszystko sumuje się w ludzkie postrzeganie i rozumienie świata.

Czynników kształtujących osobisty widnokrąg każdego z nas jest nieskończenie wiele. Ich rozpoznanie, analiza, zrozumienie jest zajęciem frapującym. Jednak najbardziej chyba fascynujące w „widnokręgu” są zawarte w nim immanentnie konotacje: ciekawość i tęsknota za tym co poza, niewidoczne, nierozpoznane, może niebezpieczne, ale kuszące. I niedościgłość, nieosiągalność: bez względu na to, jak wysoko byśmy się wzbijali – nasz widnokrąg, choć będzie się zmieniał, poszerzał – nie da się dogonić, przekroczyć, zniwelować. Zawsze jest”.

Katarzyna Jankowiak-Gumna