Przejdź do treści
Wieża-archiwum 27-28 Marca 2014

RESTYTUCJE 2

Zapraszamy na drugą odsłonę RESTYTUCJI, która prezentuje artystów zajmujących się sztuką dźwięku umiejscowionych glokalnie, czyli myślących globalnie ale wyraźnie odwołujących się do lokalności.

Z jednej strony zadziwiać nas może ich bezpośredniość w przekazie treściowym i relacjach osobowych, z drugiej zaś strony to artyści o ugruntowanej (wręcz światowej) pozycji.

Trafiamy na ich szczególnie twórczy czas, o czym świadczyć może ich udział w krajowych i zagranicznych projektach, publikacje nagrań na wielu nośnikach, w wielu krajach, obecność na wiodących, nie tylko krajowych festiwalach prezentujących muzykę poszukującą, wysokie miejsca w niezależnych muzycznych podsumowaniach roku. Ale przede wszystkim wartością jest ich muzyka, która porusza, czasem przeszywa, wybija ze słuchowych przyzwyczajeń, otwiera umysł a czasem i serce, prezentując dźwięki do kontemplacji i refleksji (dla jednych) lub do przeżywania (dla drugich).

Dopełnieniem prezentacji dźwiękowych będą pokazy prac video.

Program:
27.03 – koncert: MICROMELANCOLIÉ; video: no_signal
28.03 – koncerty: KAPITAL; X-NAVI:ET; STARA RZEKA
Kurator: Marcin Olejnicz
ak

 

MICROMELANCOLIÉ – projekt Roberta Skrzyńskiego (1984 | PL), aktywny od roku 2002. Z pomocą mikrosampli, dźwięków znalezionych, nagrań terenowych oraz sprzężeń zwrotnych, buduje repetytywne struktury mieszczące się w ramach estetyki usterki. Nagrania projektu ukazują się na całym świecie.
W roku 2013, nakładem BDTA, ukazuje się CD-R zatytułowany „#p st-m d rn_summertime” – jest to pierwszy zbiór solowych nagrań wydany w Polsce.
Od 2012 współpracuje aktywnie z norweskim artystą Sindre Bjergamicromelancolie_800. Efektem kolaboracji jest CD „Prayer Calls” wydany w roku 2012 przez Aurora Borealis (UK), CD-R „Momentum” wydany rok później przez Twice Removed (AU) oraz kilka nagrań, które ukażą się wkrótce nakładem takich wytwórni jak MonotypeRec. (PL) czy Black Horizons (US).
http://www.coughserenades.blogspot.com/
https://www.facebook.com/coughserenades

no_signal. Robert Skrzyński, który od roku 2003 aktywnie zajmuje się sztuką video-art. Prace Roberta uzyskały międzynarodowe uznanie i byłe eksponowane w galeriach i festiwalach w całej Europie oraz poza jej granicami, WRO, Kunstfestival Begehungen, Mutek czy DACH-9. Wśród artystów, z którymi współpracował znajdują się: AUN, Luke Abbott, Vilgoć, Synapsis, Mirt, Xome, GOG, SEC_ czy Wolfram. Swoimi pracami wizualnymi Robert wspierał działania takich wytwórni jak Already Dead Tapes, Bocian Records czy MonotypeRec.
http://vimeo.com/nosignalvideoart

kapital_800-2

KAPITAL. Spotkanie dwóch artystów na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach. Zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Ziołek i Iwański pierwszy raz ze sobą współpracowali w ramach bydgosko-toruńsko-poznańskiej grupy Innercity Ensemble, istniejącej od 2011 r. W sierpniu 201

3 r. nagrali w Borach Tucholskich materiał na pierwszy album Kapital, wydany przez wydawnictwo Bocian Records (marzec 2014). Premiera płytowa CD Kapital „No New Age” zbiegnie się z rozbitą na kilka etapów trasą koncertową w kilkunastu miastach Polski. http://kapital0.bandcamp.com/

 

X-NAVI:ET. Rafał Iwański – współzałożyciel i muzyk grupy HATI, łączącej eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Jest też członkiem grup Voices of the Cosmos, PRSZR, Innercity Ensemble i projektu audiowizualnego Aqualuna. Solowo występuje jako X-Navi:Et, w październiku 2013 r. ukazała się jego druga płyta winylowa „Dead City Voice” (Eter Records / Zoharum). Ten sam materiał został opublikowany także na kasecie (Instant Classic). Zagrał setki koncertów w Europie i USA, także w kooperacji z innymi artystami.
http://xnaviet.bandcamp.com/

 

STARA RZEKA. Kuba Ziołek – muzyk znany z takich grup jak Alameda 3, Hokei, T’ien Lai, Ed Wood, Innercity Ensemble. Występuje solo jako Stara Rzeka, wykorzystuje przetworzone dźwięki gitary elektrycznej w duchu muzyki noise, ambient i psychodelicznej. Debiutancki album Starej Rzeki pt. „Cień chmury nad ukrytym polem” wydany wiosną 2013 r. w wersji kompaktowej (Instant Classic) i na kasecie (Few Quiet People), spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony słuchaczy i mediów.
http://stararzeka.bandcamp.com