Przejdź do treści
Wieża-archiwum 12 grudnia 2020 - 15 stycznia 2021

Wystawa VR: THE EAR OF RISE – Patryk Lichota i Yuliia Andriichuk

Oglądamy i nasłuchujemy! Zapraszamy widzów w niecodzienną podróż przez świat stworzony w wirtualnej rzeczywistości przez artystów Patryka Lichotę i Yulię Andriichuk. Premiera wystawy VR „THE EAR OF RISE” odbędzie się 12 grudnia o 19.00, zapraszamy na www.ckis.konin.pl oraz profil Epicentrum Kultury na Facebooku.

Do oglądania wystawy polecamy przeglądarkę  Chrome. Cieszcie się sztuką w wirtualnej przestrzeni.

www.ear-of-rise.glitch.me

Wchodząc w wirtualną przestrzeń (dostępną z poziomu przeglądarki internetowej; również na smartfonach) będącą modyfikacją architektury Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, będziemy doświadczać różnych stanów skupienia dźwięków i obrazów. Wirtualna galeria pozwoli na przemieszczanie się za pomocą klawiszy kierunkowych komputera, rozglądanie i podchodzenie do trójwymiarowych obiektów.

Wystawa „THE EAR OF RISE” podejmuje temat słuchania. Nastawiamy ucho nie tylko na dźwięki, ale przede wszystkim na niesione nimi treści. Szukamy relacji między słuchaniem a podglądaniem, różnymi pozycjami i perspektywami słuchacza, a także umiejscowieniem ucha społecznego. Cztery główne zagadnienia podejmowane na wystawie to: słyszenie dziecka, słyszenie kobiet, słyszenie grup defaworyzowanych oraz widzenie poprzez słuchanie.

Na zdjęciu trzy ekranu z trzema osobami

Apetyt

Yuliia Andriichuk urodziła się na Ukrainie. Jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współzałożycielka fundacji Axis Cactus oraz wytwórni płytowej Axis Cactus Records, artystka sztuk wizualnych i nowych mediów, fotografka przy wydarzeniach kulturalnych m.in. FRIV Festival, Festiwal Słuchowisk. Współorganizatorka projektu recyklingowo-kulturalnego „Miejscownik” (przy wsparciu Greenpeace), przeprowadzała warsztaty dla dzieci w dwóch obecnych edycjach projektu „Sztuka w walizce”. Laureatka konkursu im. Marii Dokowicz.

Patryk Lichota – muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator. Absolwent Kulturoznawstwa i Muzykologii UAM w Poznaniu. Doktor nauk o sztuce w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów, wykładowca w Akademii Sztuki w Szczecinie, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, członek centrum badawczego UAM HAT Center. Dyrektor artystyczny i producent festiwalu muzyki improwizowanej FRIV. Współorganizator Festiwalu Słuchowisk. Kurator Mediations Biennale. Autor muzyki teatralnej, słuchowisk, twórca instalacji multimedialnych.

Ciuciubabka cover

Kompozytor muzyki do filmów The Case of Josephine H. (2014) oraz Trucizna i 16 (2017), Hybryda (2018) I. Gustowskiej oraz Transandino i Pierogarnia K. Piaseckiego. Twórca spektakli Strange Lóóp, Lightskin, Audfit, Echo Clickers. Laserflesh, Kserotyka Nielotów. Autor projektu muzyki tanecznej dla niesłyszących – DEAFINVIBE. Twórca projektu live video Fonoleptic, autor teledysków i oprawy wizualnej koncertów i spektakli teatralnych. W swojej pracy naukowej zajmuje się wirtualną rzeczywistością i teleobecnością, cybereschatologią, interaktywnością, sound art i sound design, teorią nowych mediów i gier wideo. Autor książki „Tradycje hałasu w sztuce dźwięku”.

Wystawa do 15 stycznia 2021 r.