Przejdź do treści
Wieża-archiwum 14 lutego - 6 marca 2020

Wystawa: WOJCIECH MOSKWA „SANSARA Nepal”

Wojtek Moskwa „SANSARA Nepal” to efekt podróży, jaką autor odbył po Nepalu w marcu 2012 r. Wystawa składa się z 22 fotografii zestawione z osobistymi tekstami, które autor pisał ponad rok po wyprawie.

„Przygotowując pierwszą wystawę, stanąłem przed zadaniem opisania tego, co staram się uchwycić, naciskając spust migawki. Próbując zgłębić zjawisko kremacji powszechne w tamtym regionie a widoczne na jednej z moich fotografii, natknąłem się na pojęcie SANSARY.
Dotarło do mnie, że myśli dotyczące obecności duszy w istotach żywych a nawet w bytach martwych, nachodziły mnie odkąd pamiętam. Patrząc na krajobraz, zastanawiałem się, które z jego elementów są jej nośnikiem. Odnoszę wrażenie, że wewnętrzne rozterki obecne są również na moich fotografiach. W szczególności, odkąd zacząłem przemierzać świat ze średnioformatowym, analogowym aparatem.
Zapraszam do przyjrzenia się fotografiom, zostały przygotowane w takich formatach, by żaden szczegół nie umknął Państwa uwadze. Zalecam zapoznanie się z towarzyszącymi tekstami, które powstawały ponad rok po wyprawie. Zebrałem w nich myśli, które kłębiły się mojej głowie podczas fotografowania i gdy patrzyłem już na gotowe powiększenia.

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, urodził się w 1976 r. w Ełku, mieszka w Warszawie.
W 2001 r. ukończył Politechnikę Gdańską na wydziale Zarządzania i Ekonomii. Po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie na rzecz fotografii. Motywem przewodnim jego twórczości jest nieustanny cykl narodzin i śmierci, wędrówka dusz. Prezentując fotografie, zestawia je często z osobistymi tekstami. Debiutował w 2012 r. wystawą oraz albumem z tekstami pt. „SANSARA Nepal”. Ostatni zakończony projekt to „KRAINA. opowieść o wąskim torze”, który zrealizował dla Muzeum Historycznego w Ełku. Pozostając w tej tematyce, przygotowuje ekspozycję materiału pt. „WĘDRÓWKA DUSZ” tworzonego od 2006 r. w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w międzynarodowych konkursach w Polsce i USA.

Sansara – w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy.
Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem).
W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany.
Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia.*
*Wikipedia

WOJCIECH MOSKWA „SANSARA Nepal” – wernisaż