„Armia jednostki / Army of the Individual” to idiom tegorocznego Malta Festival Poznań. W ramach konińskiej odsłony festiwalu będzie można zobaczyć dwa spektakle: „Szukając Romea” i „Na kołach” oraz posłuchać koncertu Johna Portera. Malta na Bis odbędzie się od 26 do 29 czerwca.

Kuratorem tegorocznego idiomu jest Nástio Mosquito, jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Porównuje siebie do kucharza mieszającego ze sobą wszelkie media i dyscypliny. Tegoroczny Idiom „Armia jednostki” wyrasta z przekonania, że konflikt jest dziś siłą wyznaczającą dynamikę naszego życia. W wielu miejscach świata wojna toczy się w sposób niewidzialny. Dzielą nas płoty, mury, systemy, kategorie, które definiują nasze poczucie wolności i tożsamości. Choć jako Europejczycy przywykliśmy myśleć, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach, to globalna rzeczywistość przeczy temu poczuciu.

26 czerwca o 19.00 W Konińskim Domu Kultury widzowie zobaczą spektakl „Szukając Romea” przygotowany przez Teatr Bagatela z Krakowa. Każdy z siedmiu bohaterów spektaklu powstałego z inspiracji tragedią Shakespeare’a marzy o roli Romea. Wychodząc od sytuacji przesłuchania grupa performerów zmierzy się z shakespeare’owskimi scenariuszami, wypróbowując ich emancypacyjny potencjał. Łącząc pracę badawczą, psychoterapię integracyjną przy keybordzie, kulturystkę i melorecytacje, aktorzy wyruszą na poszukiwania nieoczywistych i odrzuconych portretów słynnego teatralnego kochanka. Przedstawienie prezentowane było na XXII Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, w 2018 r., w nurcie „Wkurzone na Szekspira”.

28 czerwca o 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury John Porter solo. Maltański wieczór z walijskim muzykiem zapowiada się ekscytująco. W programie pojawią się utwory z ostatniego solowego krążka artysty „Honey Trap”, piosenki z poprzednich płyt, w tym z legendarnej już płyty „Helicopters”, a także utwory z duetu z Anitą Lipnicką i z najnowszych projektów Johna Portera z Adamem Nergalem Darskim, Wojtkiem Mazolewskim czy Alicją Domańską.

29 czerwca o 13.00 w amfiteatrze w Parku Chopina będzie można obejrzeć cyrkowy spektakl familijny. Monocykl i bat nieodłącznie towarzyszą Monie Circo w podróży pełnej śmiechu i zdumienia, umiejętności i niezdarności. Artystka komunikuje się z publicznością poprzez mowę  gestów i ciała.  Trzask bata zatrzymuje świat i na chwilę wszystko się kończy. Mona Circo przekształca i modyfikuje swoje pomysły, urzeka nas swoim poczuciem humoru i zręcznością.

Autorką spektaklu „Na kołach” jest Luz Rodríguez Lozano, cyrkowa artystka z Argentyny. Mona Circo uczestniczy w festiwalach, warsztatach, swoje jednoosobowe show prezentuje nie tylko w w Ameryce Łacińskiej, ale także w Europie. 

Bezpłatne wejściówki na  spektakl „Szukając Romea” można odbierać w kasie CKiS przy ul. Okólnej 47a. Na spektakl „Na kołach” wstęp jest wolny. Na koncert Johna Portera wejściówki są już niedostępne.

Komenatrze są wyłączone