Przejdź do treści
Wieża-archiwum 20-30 grudnia 2021

Festiwal Słuchowisk „Online”

Słuchowisko “ Przeciwciała” otrzymało III Nagrodę w Konkursie na Słuchowisko 2021 zorganizowanym w ramach tegorocznego Festiwalu Słuchowisk. Uzasadnienie werdyktu jury sformułowało tak: “za osobiste, odważne i autorskie ujęcie aktualnego tematu”.

“Przeciwciała”

Koncepcja, tekst, głos: Anka Herbut
Współpraca, mobilizacja dźwiękowa: Justyna Stasiowska

czas trwania: 30 min

„Krwią czarną w krąg opłynęło mi serce gniewne straszliwie, A oczy – zda się – rzucają płomienie…”
Homer, Iliada

PRZECIWCIAŁA to streaming z polskich ulic i z wnętrza kobiecego ciała, gdzie odbywały się protesty zainicjowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. To manifestacja potrzeby zmiany, mająca moc transformacji zbiorowego ciała społecznego. Paranormalne pokłady lęku i gniewu spotykają się tu z poczuciem przebijającego się przez głos poczucia beznadziei z jednej strony i z rosnąca w siłę solidarnością z drugiej. Antyrządowe demonstracje zaczęły się 22 października 2020 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny złożony z sędziów mianowanych nielegalnie przez rządzącą partię zaostrzył prawo aborcyjne w Polsce. W wyniku nowelizacji praktycznie wszystkie przypadki aborcji stały się nielegalne, co stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nas wszystkich.

PRZECIWCIAŁA są gorączkowym monologiem wprawionym w ruch. Tłum jest tu zmiennokształtnym organizmem, ulice zamieniają się w tkanki i komórki, a rytm protestacyjnego marszu pozwala wybrzmieć narażonym ciałom. W PRZECIWCIAŁACH format miękkiego, osobistego wyznania zostaje zderzony z radykalnym językiem protestacyjnych haseł, emocjonalno-cielesnymi krajobrazami oraz z językową powodzią skojarzeń, zwierzeń i obietnic. Takich na przykład, że c.d.n.

Dziękujemy: Łukaszowi Rusznicy, Agacie Kalinowskiej i Tomkowi Kireńczukowi, Ani Nowak i jej sisbro Frédéricowi Giesowi za słowo “sisbro”, Gregorowi Różańskiemu za tytuł, Marzennie Marii Smoleńskiej za starogrecką podpowiedź i wreszcie Homerowi za te 2 linijki ukradzione z jego gniewnej Iliady.

fot. Karolina Zajączkowska / Archiwum Protestów Publicznych (kadry z filmu ANTICORPI, którego częścią jest słuchowisko PRZECIWCIAŁA)

O autorkach:
ANKA HERBUT – dramaturżka działająca w obszarach choreografii, tańca i teatru. Autorka tekstów i podcastów, badaczka, kuratorka. Zajmuje się głównie choreografiami i tańcami społecznymi, protestami oraz poezją i performatyką języka. Współpracowała m.in. z Wojtkiem Grudzińskim, Magdą Jędrą, Agnieszką Kryst, Pawłem Sakowiczem, Ulą Sickle, Krzysztofem Skoniecznym, Izą Szostak, Łukaszem Twarkowskim i Martą Ziółek. W swoich projektach RUCHY OPORU, BRAVE SPACES, RUCHY SEGETALNE i ANTICORPI zastanawia się, co ciała robią i jakie praktyki ruchowe wykorzystują, żeby wyrazić sprzeciw. Współautorka spektaklu PANIE WŁADZO, TO SĄ TYLKO TAŃCE, w którym taniec staje się maszyną do projektowania zmiany społeczno-politycznej. Współprowadzi audycję „Kto nie skacze” w społecznym Radiu Kapitał. JUSTYNA STASIOWSKA – dramatolożka, zajmuje się sound artem i dramaturgią dźwięku. Współpracowała z choreografami Anią Nowak, Magdaleną Ptasznik, Pawłem Sakowiczem oraz reżyserami Michałem Borczuchem i Julią Wissert. Publikowała w magazynie „Glissando”, „Didaskalia”, „Mała kultura współczesna”, w polskich czasopismach naukowych „Przegląd Kulturoznawczy”, „Audiosfera. Koncepcje-Badania-Praktyki”, „Estetyka i Krytyka”, „ER(R)GO. Teoria-Literatura-Kultura”, czasopiśmie sound studies „SoundingOut!Blog”. Redaktorka prowadząca numeru „Glissando” poświęconego sound design.

www.festiwalsluchowisk.pl