Przejdź do treści
Wieża-archiwum 23 lutego 18:00

Spotkanie z Gosią Zagajewską

Galeria CKiS Wieża Ciśnień zaprasza na spotkanie z Gosią Zagajewską, autorką książki pt. „Wyrobiska”. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Artystka o swojej twórczości literackiej:

Tematami, które naturalnie pojawiają się w moich wierszach są: kobiecość i zwierzęcość, matczyność, cielesność i organiczność, ale też podskórna, miejscami dotkliwa wiązka międzypokoleniowa i międzyludzka.

Interesuje mnie to, co dzieje się na stykach ciał: zarówno tych ożywionych jak i nieożywionych. W książce ciała przenikają się, zawierają w sobie nawzajem, wrastają jedne w drugie. Często piszę niejako poprzez ciało: to, co zawiera, to, czego mu brak, to, jak się zmienia, przeistacza, ubywa. Wszystko podlega procesom złuszczania, skraplania, rozwarstwiania.

Poeta i krytyk literacki Rafał Gawin o książce Gosi Zagajewskiej:

W „Wyrobiskach” wiersze tańczą nieziemską ciszę, mieniąc się niczym paciorki różańca, którego odmawianie prowadzi do prawdziwej, pozachrześcijańskiej metafizyki. Kobiecość jawi się jako wartość porządkująca, fundująca lepszy świat, który może istnieć – i istnieje! – poza tekstem. Zgubcie się w nim, żeby się odnaleźć w tym, co was stanowi, a co niekoniecznie da się wypowiedzieć. Gosia Zagajewska uchwyciła TEN moment!

O Autorce:

Gosia Zagajewska – Urodziła się w 1987 r. Pisze, śpiewa. Wyróżniona w 14. Połowie Biura Literackiego, w XXV i XXVI OKP im. Jacka Bierezina oraz w II Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Publikowała wiersze na łamach „biblioteki”, „KONTENT-u”, „Drobiazgów”, „Tlenu Literackiego”, „Strony Czynnej” oraz w antologii „Głód” wydanej przez Instytut Literatury. Jej opowiadanie „Słoik” ukazało się na łamach e-kalejdoskop.pl w ramach wyróżnienia w konkursie „Dekameron 2020”. Jej debiutancka książka poetycka „Wyrobiska” ukazała się w listopadzie 2023 r. nakładem SPP Oddział w Łodzi. Współtworzy zespoły: Tuleje, Figa, Szpety, Casting Lots, Fantastic Swimmers. Koncertowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Występowała na wielu festiwalach, m.in. Inne Brzmienia, Ethniesy, Spontaneous Music Festival, ECLAT Festival, Warszawskie Sanatorium Dźwięku, Fortalicje, Turniej Muzyków Prawdziwych. Została stypendystką Marszałka Wielkopolski w 2022 roku. Prowadzi autorskie warsztaty improwizacji głosem „Głosowanie”.

Na stronie kwartalnika KONTENT można przeczytać trzy wiersze z książki wraz z komentarzem Marleny Niemiec: https://kontent.net.pl/czytaj/24#Zestaw_wierszy_G_Zagajewskiej