Przejdź do treści
Wydarzenia wrzesień - grudzień 2022

Teatr Polska 2022 – program

Jesień w CKiS upłynie pod znakiem kulturalnych doznań najwyższej próby. Bardzo lubiany i wyczekiwany przez Was projekt Teatr Polska znów zagości w Koninie. We wrześniu, październiku i listopadzie zaprosimy do nas wybitnych artystów z całej Polski, którzy zagrają dla Was znakomite spektakle. Razem zobaczymy zarówno monodramy, jak i sztuki rozpisane na większą liczbę aktorów. Teatr to emocje – zabawa, śmiech, wzruszenie, łzy, refleksja, nostalgia. Będą nam one towarzyszyć w najbliższych tygodniach w Domu Kultury Oskard, ale też w innych, nieoczywistych dla teatru lokalizacjach. Jedną z założeń Teatru Polska jest opuszczanie murów naszych instytucji po to, by z kulturą i sztuką być jeszcze bliżej Was!

Jakie przedstawienia zagoszczą na afiszu tegorocznej odsłony projektu? Zobaczymy m.in. spektakl inspirowany stanfordzkim eksperymentem więziennym Philipa Zimbardo oraz historię pracownic i pracowników najstarszego zakładu produkującego czekoladę w Warszawie. Razem obejrzymy metafizyczny horror inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia, a także pełen absurdalnego humoru projekt wypełniony piosenkami autorstwa wybitnych polskich tekściarzy i dramaturgów. Odwiedzimy bezpieczne miejsce, w którym artyści przyglądają się sobie i swoim lękom, a także odkryjemy najskrytsze marzenia bohaterów podczas podróży w nieznane. Wspólnie poszukamy najważniejszych ludzkich wartości, które pozwolą odbudować elementarny szacunek dla ludzkiej godności, zbadamy też zjawisko tyranii we współczesnym teatrze.

Celem Teatru Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Zespołu Sterującego ds. artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Zespół Sterujących ds. finansowych.

Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbędą się w ośrodkach kultury w całej Polsce we wrześniu, październiku i listopadzie 2022 roku.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Bilety w bardzo atrakcyjnej cenie 20 zł nabyć można w kasie Oskardu oraz na stronie ckis.konin.pl. Zapraszamy i do zobaczenia!

PROGRAM

24 września, g. 20:30 | I Liceum Ogólnokształcące w Koninie, ul. A. Mickiewicza 14
Experyment
Fundacja Piotra Jankowskiego

19 października, g. 19:00 | CKiS-DK Oskard
Madagaskar
Fundacja Teatr PAPAHEMA

21 października, g. 18:00 | CKiS-DK Oskard
Tu rządzą lalki
Teatr Lalek „Pleciuga”

26 października, g. 12:00 | II Liceum Ogólnokształcące w Koninie, ul. 11 Listopada 7a
Bezpieczne miejsce
Teatr Łaźnia Nowa

6 listopada, g. 18:00 | CKiS-DK Oskard
Romans
Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy

17 listopada, g. 18:00 | CKiS-DK Oskard
Śmierć na gruszy
Stowarzyszenie Teatralne CHOREA

25 listopada, g. 19:00 | CKiS-DK Oskard
Tyran
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

8 grudnia, g. 19:00 | CKiS-DK Oskard
Faktoria Przyjemności
Fundacja Mikroteatr

29 listopada, g.12:00 | CKiS-DK Oskard
Nie-Boska Komedia
Teatr Wierszalin