Przejdź do treści
Oskard-archiwum 17-19 czerwca 2022

2. Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ

Miłośnicy fotografii – przybywajcie do Konina! W terminie od 17 do 19 czerwca 2022 r. po raz drugi odbędzie się Koniński Festiwal Fotograficzny FOCUS NAD WARTĄ – święto fotografii dla twórców i publiczności.

Wystawy fotograficzne, spotkania z artystami, fotospacery, a na finał – fotobitwa i koncert. To wszystko czeka na uczestników i uczestniczki naszego festiwalu. Rezerwujcie czas na długi czerwcowy weekend w Koninie!

Ruszyły zapisy na poszczególne wydarzenia! Zapoznajcie się z programem i klikajcie po bilety.

Pierwszego dnia, 17 czerwca, odbędzie się Fotospacer „Wrażliwość i siła” w przestrzeniach industrialnych. Pod czujnym okiem fotografki z KKF FF, Anny Małkowicz, uczestnicy będą pracować nad ciekawymi kadrami, do zdjęć w przemysłowych klimatach będą pozować modelki.

Wieczorem w CKiS – DK Oskard na miłośników fotografii czekać będzie wystawa „PROOF” /PRÓBA/ Tomasza Gudzowatego. Ekspozycja może zaskoczyć miłośników fotografii, przyzwyczajonych widzieć w Tomaszu Gudzowatym wybitnego przedstawiciela nurtu reportażu artystycznego, którego znakiem rozpoznawczym stały się czarno-białe kadry o przemyślanej kompozycji oraz subtelnej grze świateł i cieni. Wystawę otworzy przedstawiciel artysty, kurator Piotr Piotrowski, Jerzy Zegarliński z Agencji Zegart i Renata Rudowicz – kurator wystawy z CKiS w Koninie.

Ciekawe wystawy fotograficzne członków Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajnych Fotografów pojawią się tego dnia także w kilku punktach naszego miasta. W Parku Chopina i na ogrodzeniu zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Koninie oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie będzie można zobaczyć wystawę „Konie i góry”. Przy Synagodze i na Placu Niepodległości zaprezentujemy „Synagogę odkrytą na nowo”, a na konińskim Bulwarze Nadwarciańskim zawisną zdjęcia z cyklu  „Portret w plenerze i nie tylko…”.  W Muzeum Okręgowym w Koninie zorganizowana zostanie wystawa „Tam, gdzie łąki umajone”. Wystawy członków KKF FF będą również prezentowane w regionie – w plenerze przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim oraz w Domu Kultury w Golinie . Wszystkie prace będzie można oglądać do końca lipca.

Pierwszy dzień festiwalu zakończymy spotkaniem z Tomaszem Kulasem i Arkadiuszem Uriaszem, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami i na pewno zdradzą co nieco na temat kulis pracy fotografa i swoich twórczych działań w grupie fotospacery.pl

Sobota, 18 czerwca będzie pełna atrakcji. Rozpoczniemy warsztatami fotograficznymi w Muzeum Okręgowym w Koninie, które poprowadzi Filip Kowalkowski. Popołudniu w CKiS-DK Oskard rozegra się FOTOBITWA – konkurs fotografii streetowej, w ramach której uczestnicy, w wyznaczonym terminie i godzinach, wykonają zadanie fotograficzne na wybrany przez jurorów temat. Podczas finału bitwy rozstrzygnięty zostanie pojedynek na najlepsze zdjęcie. Jurorami będą fotografowie Tymon Markowski i Tomasz Kulas oraz… publiczność! Autorzy najlepszych czterech fotografii otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe, ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Starostwo Powiatowe w Koninie. Będzie także nagroda specjalna od firmy Chemat Sp. z o.o.

Drugi dzień festiwalu zamkniemy muzycznie. W Klubokawiarni NOT CKiS – DK Oskard odbędzie się koncert gitarzysty zespołu Hey, Marcina Żabiełowicza,  który do wspólnego występu zaprosił Karolinę Czarnecką, aktorkę i wyjątkowa performerkę oraz Janka Pentza, gitarzystę współpracującego z Kwiatem Jabłoni czy Tommym Emmanuelem. Koncert „Marcin Żabiełowicz z pomocą przyjaciół”,   rozpocznie się wystawą fotografii gitarzysty w głównym foyer DK Oskard, a zakończy się wspólnym after party.

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 19 czerwca, odbędzie się drugi FOTOSPACER „Konin postapokaliptyczny” w przestrzeni przemysłowej i nie tylko. Odwiedzimy stare tereny po firmie FUGO, przestrzeni należącej do Grupa Producentów Zbóż Rodzinny Spichlerz Sp. z o. o., teren firmy Hydrostal, a także  Park Chopina, Bulwary Konińskie i Starówkę. Dobrych rad udzielać będą Tomasz Kulas i Arkadiusz Uriasz z grupy fotospacery.pl

Pod linkiem znajdziecie SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

O IDEI KONIŃSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFICZNEGO FOCUS NAS WARTĄ

Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w 2021 roku. Z założenia miał odbywać w się w formule biennale, jednak zainteresowanie nowym wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania. Okazało się, że lokalny festiwal przyciągnął twórców i publiczność z całej Polski. Dodatkowo, to właśnie uczestnicy wydarzenia zainspirowali nas, by Festiwal organizować co roku.

FOCUS NAD WARTĄ skierowany jest do pasjonatów fotografii z całej Polski. To ciekawe warsztaty, wystawy, fotospacery, spotkania ze sławami polskiej fotografii oraz bitwa na zdjęcia w formule konkursu fotografii streetowej.

Ideą festiwalu jest nie tylko promowanie fotografii streetowej, ale także wyjście z fotografią na ulice. Odbiorcami wydarzeń festiwalowych są pasjonaci fotografowania z różnych zakątków Polski, ale także publiczność zupełnie nowa, która jest zaskakiwana wystawami zorganizowanymi w przestrzeni miasta. Założeniem festiwalu jest również rozwój umiejętności fotograficznych oraz wzbogacenie warsztatu pracy. Fotografia to forma nowoczesnej wypowiedzi, ogólnodostępnej artystycznej aktywności dla każdego, która zyskuje coraz większą popularność. Chcemy więc wykorzystać ten potencjał, by zwrócić uwagę na moc artystycznego przekazu zdjęć, na możliwości, jakie daje fotografowanie.

Cieszymy się, że Festiwal wpisuje się w mapę kulturalną miasta i liczymy na duże zainteresowanie fotografów i widzów, tak jak podczas pierwszej edycji.

Partnerami wydarzenia są:

Miasto Konin
Starostwo Powiatowe w Koninie
Miejski Zakład Komunikacji w Koninie
Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Koninie
Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie
Muzeum Okręgowe w Koninie
Fotospacery.pl
Filip Kowalkowski Fotografia
|Chemat Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o
Vin-Kon S.A.
Hydrostal Spółka Jawna
Grupa Producentów Zbóż Rodzinny Spichlerz Sp. z o. o.
Stowarzyszenie Koniński Teatr Tańca – Konin Dance Theatre
Dom Kultury w Golinie
Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim